Atskurbtuve Liepājā tikai mēnesi, bet jau atslogots darbs mediķiem un policistiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Jaunajā atskurbtuvē, kas Liepājā izveidota fonda „Agape” paspārnē un tiks uzturēta ar pašvaldības atbalstu, mēneša laikā uzņemti 53 cilvēki, kuri atradušies smagā alkohola reibumā. Atslogojumu jau izjutusi Liepājas reģionālā slimnīca, kur policijas darbinieki mēdza nogādāt stipri iereibušos cilvēkus. Līdz šim pašvaldībā nebija atskurbtuves un tāpēc bieži vien cilvēki tika aizvesti uz pašvaldības policijas pagaidu aizturēšanas telpām vai slimnīcu. Fonds nodrošina ne tikai atskurbtuves pakalpojumus, bet veic arī sociālo rehabilitāciju.

Atskurbtuve Liepājā tikai mēnesi, bet jau atslogots darbs mediķiem un policistiem
00:00 / 05:13
Lejuplādēt

Atskurbtuve Liepājā tagad atrodas pilsētas centra tuvumā, kur cilvēkiem ikdienā pieejama arī zupas virtuve. Rindā stāv ap 20 cilvēku, lai tiktu pie pusdienām. Tagad rindu nākas pieskatīt arī policijas darbiniekiem, citādi cilvēki neievēro distanci, un šajā pandēmijas laikā jau radušās nesaskaņas ar zupas virtuves apmeklētājiem. Bez sejas aizsargmaskas zupas virtuvē nevienu neielaižot.

„Te ir telpa vīriešiem. Pandēmijas laikā matrači izvietoti lielākā distancē, tāpēc mums te ir saklātas tikai sešas vietas, lai katrs cilvēks ir vismaz trīs metrus viens no otra. Kad šeit ir cilvēki, strādā ventilācija. Tā ir ļoti spēcīga, lai neveidotos infekcijas perēklis,” telpas izrāda fonda „Agape” pārstāve un atskurbtuves vadītāja Marina Čarkviani.

Šobrīd atskurbtuvē, kas atrodas ēkas pagrabā, ir ievietota viena sieviete.

Kopumā atskurbtuvē vienlaicīgi tagad var uzturēties divas sievietes un seši vīrieši, taču citos apstākļos (bez pandēmijas) pieejamo vietu skaits būtu ap 20.

Parasti gan vairāk par trīs vīriešiem atskurbtuvē nav ievietoti, skaidro vadītāja. Sākotnēji viņai bijušas bažas par to, vai lēmums par atskurbtuves izveidošanu ir bijis pareizs un kādas būs problēmas ar šiem cilvēkiem, taču līdz šim sarežģījumu nav bijis, pateicoties arī policijas darbinieku sapratnei:

„Es visu laiku domāju, ka policijas darbinieki ir tādi skarbi puiši, kuri ir tālu no šī visa, bet es redzu, ar kādu neaprakstāmu pacietību, rūpēm viņi atved uz šejieni un pierunā cilvēkus, jo daudzi jau nesaprot, uz kurieni viņi tiek vesti. Ka neviens viņus te nenosodīs, bet palīdzēs.”

Atskurbtuvē ir uzstādītas vairākas videokameras, kas dežurantam palīdz nodrošināt kārtību. Cilvēkiem ir iespēja nomazgāties un pārģērbties. Pie matračiem novietoti arī spaiņi.

„Piedāvājam apģērbu, jo dažiem ir slapjas bikses, cilvēki var pārģērbties, mums te ir labas, lietotas drēbes, kas dezinficētas. Palīdzam arī cilvēkam pēc tam, ja vien viņš vēlas. Sākumā viņam jāuzturas izolatorā, jo mēs nezinām, kur viņš ir bijis pirms tam, tikai tad var doties uz istabu.”

Fonds jau strādā ar atkarīgiem cilvēkiem, esot vairāki apmeklētāji, kuri sakārtojuši savas dzīves un tagad pat ziedojot naudas līdzekļus programmai „Celies un ej”, ko īsteno fonds „Agape”.

Dažādu iemeslu dēļ šādu cilvēku uz ielām ir kļuvis mazāk, skaidro Liepājas pašvaldības policijas pārstāvis Kaspars Vārpiņš, bet problēma bija aktuāla daudzu gadu garumā, jo pilsētā nebija atskurbtuves.

„No 2019. gada aprīļa iereibušās personas vairs nevarēja nogādāt pašvaldības pagaidu turēšanas telpās, bet bija jānogādā atskurbtuvē, medicīnas iestādē vai savā dzīves vietā. Bet tā kā liela daļa no viņiem ir cilvēki bez pajumtes vai deklarēti patversmē, nācās viņus vest uz patversmi. Pa dienu tā nestrādāja, tad arī nācās tos cilvēkus atstāt ārā. Kad 2020. gada decembrī sāka strādāt atskurbtuve, varējām viņus sākt vest tur, īpaši šajā aukstajā laikā. Par viņiem tur vismaz parūpējas, ir iespēja cilvēkiem nomazgāties, saņemt tīras drēbes,” stāsta Vārpiņš.

Pagājuša gada decembrī pašvaldības policija atskurbtuvē nogādājusi 39 personas. Līdz šim bijuši gadījumi, kad smagā reibumā cilvēki nogādāti SIA ''Liepājas reģionālā slimnīca'' Uzņemšanas nodaļā, tagad situācija ir uzlabojusies, skaidro slimnīcas pārstāve Indra Grase:

„Cilvēki bieži tika atvesti uz Uzņemšanas nodaļu, kur darbiniekiem nācās tikt ar dzērājiem galā. Viņi mēdza būt agresīvi un apdraudēja mediķus un pacientus. Pēdējā laikā Uzņemšanas nodaļas darbinieki izjūt atvieglojumu, jo pacientu skaits smagā alkohola reibumā ir ievērojami sarucis. Ir dienas, kad netiek atvests neviens, agrāk tādu dienu nebija.”

Pēc atskurbtuves izveidošanas Liepājā cilvēku skaits, kuri uz slimnīcu tiek atvesti smagā alkohola reibumā, ir sarucis aptuveni par 30 procentiem. Atskurbtuves darbībai organizācijai „Agape”, kas jau iepriekš strādāja ar atkarīgiem cilvēkiem, pašvaldība gadā atvēlēs aptuveni 80 tūkstošus eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti