Panorāma

Fonds «Plecs» sagatavo pirmos VIP vecākus

Panorāma

Panorāma

Atrod 66 karā kritušos karavīrus

Atrasti 66 karā krituši karavīri, kuriem bija jādus kapsētā

Radinieki ticēja, ka karā kritušais brālis atdusas kapsētā. Bet izrādās, ka viņiem melots. Karavīru meklēšanas vienība “Leģenda” atradusi un ekshumējusi 66 karavīru pīšļus, kuri 74 gadus gulēja mežā Blīdenes pagastā, lai gan viņu vārdi lasāmi uz kapu kopiņām kapsētā. Paviršības vai neizdarības dēļ, kas pieļauta padomju laikos, kara rēta atkal uzplēsta nevienā vien ģimenē.

Blīdenes mežā atrasto kritušo karavīru saraksts

Blīdenes mežā atrasto kritušo karavīru saraksts pieejams šeit.

Meklēšanas vienības vīri strādā apvidū, kur Otrā pasaules kara gados atradās Guļauces mežsarga māja. Tagad te ir mežs. Bet tolaik bija ierīkota sarkanās armijas sanitārā daļa, un tai blakus mežmalā apglabāja kritušos.

“Bejas kroga kaujas. Ja tajā laika mira pieci karavīri, tika izrakta viena bedre pieciem. Ja bija viens, tad vienam,” norāda karavīru meklēšanas vienības “Leģenda”vadītājs Tālis Ešmits.

Atrastie ir 308. latviešu strēlnieku divīzijas karavīri. Apmēram 85% no viņiem Sarkanajā armijā iesauca Latvijas teritorijas 1944.gada beigās. Galvenokārt tie ir latvieši. Meklētājus gaidīja nepatīkams pārsteigums.

“Viņiem vajadzēja atrasties Tušķu karavīru kapos, bet viņi tur neatrodas. Tagad tas jautājums tiek risināts tālāk, kā tiks apglabāti,” skaidro Ešmits.

Vairākums šo karavīru skaitās padomju gados oficiāli pārapbedīti. Šo karavīru vārdi ir pat iegravēti uz kapu plāksnēm Tušķu brāļu kapos.

“Jāveic pārbaude arī citās pirmatnējās apbedījuma vietās. (..) Vajadzētu pārbaudīt, vai tas atbilst patiesībai, ka viņi [strēlnieku divīzijas karavīri] ir apglabāti kapos, ka viņi tagad neatrodas zem kartupeļu laukiem, rudzu laukiem, grāvmalā. Ar to mēs turpināsim strādāt. Varbūt kādam ir informācija, atmiņas par periodu, kad notika šo kapsētu ierīkošana, kā tas notika? Mēs nojaušam un ar to arvien vairāk saskaramies, ka tas ir bijis ļoti, ļoti slikti izdarīts, vai praktiski nav darīts,” uzsver Ešmits.

“Tas pirmais šoks, bija neaptverams. Tāpēc, ka mums bija zināms, ka ir pārapbedīts Tušķu kapos. Mēs katru gadu braucām pieminēt savu brāli,” stāsta karā kritušā Arvīda Popova māsa Ella Indzere.

Ella Indzere un Zidrīte Paula

Ellai Indzerei un Zidrītei Paulai no kara neatgriezās vecākais brālis Arvīds Popovs.

“Tas bija 1944. gada rudens, kad Sarkanā armija ienāca Latvijā. Kurzemes katls vārījās. Viņi bija atnākuši jau līdz Aucei,” atceras Ella.

“Viņam bija 19. Man – 17. Mēs stāvējām pie vārtiem, papus, mamma, es. Metām ar roku. Viņš atskatījās un aizgāja, un tā vairs neatgriezās. Un pēc tam bija pavēste, ka viņš ir kritis,” papildina Zidrīte Paula.

Arvīds Popovs frontē bija vien pusotru mēnesi.

“Es atceros trešo vēstuli, ko es pēc gadiem pati izlasīju. Viņš rakstīja tā: “Mammīt, drīz karš beigsies, un es no Blīdenes ar kājām atnākšu mājās.” Tas teikums, kas palicis man ļoti sirdij tuvs. Kad viņš aizgāja, viņš mani, meiteni, pacēlis, rādījis uguntiņas un teicis – māsiņ gaidi mani mājās,” turpina Ella.

Māsas glabā sadzeltējušo pavēsti ar sēru ziņu, ka brālis frontē, izrādot vīrišķību un varonību kaujā ar vācu iebrucējiem, miris no ievainojuma 1945.gada 5.martā. Norādīts, ka apglabāts kapa vietā nr. 7. mežmalā pie Guļauces mājas Blīdenes apriņķī. Vēlāk, padomju gados. ģimenei paziņots, ka Arvīds pārapbedīts Tušķu brāļu kapos.

“Nu beidzot viņš atnācis mājās. Tagad gribas tik sagaidīt, kad būs pārapbedīšana. Gribētu aiziet ar puķītēm… kā uz bērēm,” saka Zidrīte Paula.

Karavīru pārapbedīšana, visticamāk, varētu notikt nākamā gada pirmajā pusē. Šobrīd jau atradušies radi 17 karavīriem. Meklētāji cer, ka tuvinieki atradīsies arī pārējiem.

Kritušo piederīgie un tie, kuriem ir kāda informācija par kritušo radiniekiem, var pieteikties šeit!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt