«Ātrajiem» pāreja uz saviem auto Rīgas reģionā izmaksājusi 200 000 eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD) pilnībā beigusies sadarbība ar “Rīgas sanitārā transporta autobāzi" (RSTA), no kuras Rīga īrēja ātrās palīdzības automašīnas. Līdz ar to turpmāk visā Latvijas teritorijā neatliekamo palīdzību nodrošinās ar valsts automašīnām un autovadītājiem. Pāreja uz saviem auto izmaksājusi 200 000 eiro.

Nomātie auto aizstāti ar savām rezervēm, bet vairums privātuzņēmuma šoferu pārgājuši Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) štatā. Tas nozīmē, ka dienestam turpmāk saviem spēkiem būs jāuztur un jāatjauno daudz lielāks autoparks, taču atteikšanās no Valsts kontroles kritizētā ārpakalpojuma ļaušot krietni ietaupīt.

Vajadzēja 200 tūkstošus eiro, lai NMPD varētu atteikties no auto ārpakalpojuma Rīgas reģionā, savestu kārtībā ātrās palīdzības rezerves mašīnas un paplašinātu remonta zonu Rīgā, kam turpmāk būs jāiztur daudz lielāka slodze.

„Vēl viens posms dienesta attīstībā ir noslēdzies. Tas protams, nebūs pēdējais,” secina NMPD priekšnieks Armands Ploriņš, kura vadībā iepriekš dienests Rīgai automašīnas un šoferus nomāja RSTA. Par to dienests izpelnījās kritiku no Valsts kontroles.

Ploriņš neslēpj, ka 75 nomāto auto aizvietošana ar savējiem dažu mēnešu laikā nav bijis viegls uzdevums, bet pacientiem uz savas ādas to neesot nācies izjust.

„Bet būtiskākais ir tas, kas sāksies tālāk. Mums ir šī remontzona, ir kur atjaunot mašīnas, bet paveras arī jaunas iespējas. Pirmkār, tāpēc, ka visi autovadītāji turpmāk būs dienesta darbinieki, līdz ar to mēs būtiskus līdzekļus ieguldīsim viņu apmācībā, lai viņi varētu sniegt pilnvērtīgāku atbalstu arī medicīnas personālam,” tālākos plānus ieskicē NMPD šefs.

Ploriņš arī stāstīja, ka  “pārņemšanas procesā nebija nevienas situācijas, kad tiktu apdraudēta kāds no cilvēkiem, kas mums ir zvanījis un kam bijusi nepieciešama palīdzība”.

“Es varētu pateikt arī paldies visam dienesta kolektīvam par paveikto darbu, kas bieži vien bija ārpus noteiktā darba laika, bet izprot dienesta uzdevumus un to ir veiksmīgi paveicis,” norādīja Ploriņš.

Atsakoties no auto ārpakalpojuma, dienests ik gadu cer ietaupīt 1,7 miljonus eiro, ko izmantos autoparka atjaunošanai. Līdzšinējā partnera – „Rīgas sanitārā transporta autobāzes” – mašīnas gan neatpirks, jo dienestam vajag jaunas, uzsver veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS).

„„Rīgas sanitārā transporta autobāzē” nav divgadīgu automašīnu, kā mums agrāk tika teikts, nav arī trīsgadīgu. Un es šobrīd neredzu nekādas iespējas izlīdzēties [RTSA vadītājam Adigjozalam] Mamedova kungam tajā ziņā, ka mēs varētu izjust nepieciešamību pēc viņu automašīnām un tās iegādāties,” sacīja Belēvičs.

Pašlaik puse no Rīgas reģiona mašīnām ir no dienesta rezervēm, kuras saspringtos termiņos savestas kārtībā.

„Katra mašīna jau bija savā tehniskā kārtībā vai, pareizāk jāsaka, nekārtībā,” secina NMPD Operatīvā medicīniskā transporta pārvaldības nodaļas vadītājs Uldis Spunde.

Strādājuši virsstundas, lai vajadzīgos rezerves auto atgrieztu ierindā, piemēram, kādu 2002.gada auto, kam tikai trešdien noslēgušās krietnas pārvērtības.

Uz jautājumu, vai šāda 13 gadus veca ātrās palīdzības automašīna vēl spēj pildīt savus uzdevumus, Spunde atbild: „Jā, kāpēc ne? Tā ir savesta pilnīgā tehniskā kārtībā, ir atjaunota virsbūve, nokrāsota, spīd un laistās. Nupat šodien izgāja tehnisko apskati bez jebkādiem aizrādījumiem.”

Spundes rādītais rezerves auto gan nobraucis jau iespaidīgus 500 tūkstošus kilometru, un nav izslēgts, ka būs biežs viesis nule kā paplašinātajā NMPD remontzonā.

Tikmēr Veselības ministrija nākamajos gados plāno atkal jaunus “ātrās palīdzības” auto iepirkumus. Tomēr fakts, ka paša dienesta rezervēs līdz šim bijis tik daudz relatīvi labā stāvoklī esošu mašīnu, bet dienests izmantojis ārpakalpojumu, veselības ministram Belēvičam joprojām rada jautājumus par dienesta vadītāja Ploriņa piemērotību amatam. To atkārtoti vērtēs maija beigās.

Ko ar savām “ātrās palīdzības” mašīnām darīs un kā bez dāsnā nomas līguma ar valsti turpmāk saimniekos „Rīgas sanitārā transporta autobāze”, Latvijas Radio neizdevās uzzināt, jo uzņēmuma vadība no komentāriem atteicās.

Jau ziņots, ka marta vidū “ātrā palīdzība” saņēma pirmās 10 automašīnas no kopumā 75, un pirmās desmit brigādes jau sākušas darbu ar dienestam piederošajiem, nevis nomātajiem auto. 

Kopš 2010.gada Rīgas reģionālā centra operatīvos medicīniskos transportlīdzekļus un to autovadītājus nodrošina ārpakalpojuma sniedzējs - "Rīgas sanitārā transporta autobāze". Līgums ar uzņēmumu beidzas 2015.gada aprīlī, un valdība nolēmusi neturpināt šāda veida ārpakalpojumu.  

Papildus Veselības ministrija nolēmusi nodot vairākas līdz šim NMPD Rīgas reģionam pakļautās pilsētas citu reģionu pārvaldībā. Turklāt ministrija to uzdevusi izdarīt ātrāk, nekā bija paredzēts iepriekš. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti