Atkal nevar vienoties par vienota ekspertīžu centra izveidi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Vai Latvijā ir nepieciešama viena iestāde, kas veiktu visas ar noziegumiem saistītās izmeklēšanas un tiesas ekspertīzes? Par iespēju apvienot vismaz trīs no piecām ekspertīžu iestādēm tiek aktīvi diskutēts jau vismaz piecus gadus. Tomēr arī šoreiz ir nolemts ar apvienošanu pagaidīt, jo tas prasa naudu. Pagaidām vien tiks precizēts, kura iestāde veic kādas ekspertīzes.

Latvijā ir piecas organizācijas, kuras veic dažāda veida ekspertīzes. Tomēr visvairāk pārklājas Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes, Valsts tiesu ekspertīžu biroja un Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centra funkcijas. Katra iestāde atrodas citas ministrijas pakļautībā.

Par trīs organizāciju apvienošanu aktīvi iestājās Iekšlietu ministrija. Arī Veselības ministrija nebija pret. Tādēļ pusotru gadu tika vērtēts, ko finansiāli dos organizāciju apvienošana, un secināts, ka bez papildu līdzekļiem apvienot neko neesot vērts, atzīst Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane.

„Visi trīs centri ir sliktās stāvoklī; apvienojot un nedodot klāt finanšu resursus, ieguvuma nav, plus vēl var rasties situācija, ka apdraudam ekspertīžu veikšanas kvalitāti,” saka Pētersone-Godmane.

Igaunijā ekspertīžu iestāžu apvienošana 2008. gadā izmaksāja piecarpus miljonus eiro. Latvijā vajadzētu vismaz tikpat, bet kopā ar ieguldījumiem attīstībā - 13 miljonus eiro. Premjere Laimdota Straujuma tomēr šo aprēķinu apšaubīja. Līdzīgās domās bija arī Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece Egita Pole, norādot, ka informatīvais ziņojums drīzāk  liek domāt, kādēļ šādu centru nevajadzētu izveidot.

Tiesa gan, Tieslietu un Iekšlietu ministrija tā arī nav spējušas vienoties, kuras pakļautībā varētu atrasties jaunais ekspertīžu centrs, ja tāds tiks veidots. Tieslietu ministrija uzstāj, ka tiesu ekspertīzēm būtu jāpaliek viņu pārziņā, jo izmeklēšanai un ekspertīzēm būtu jānotiek dažādās sistēmās, lai nodrošinātu izmeklēšanas objektivitāti un ekspertu neatkarību. Savukārt Iekšlietu ministrija ir pārliecināta, ka visam ir jābūt viņu pārziņā, izmeklēšana un ekspertīzes ir cieši saistītas. Turklāt ekspertiem policijā ir lielākas sociālās garantijas nekā ekspertiem Tieslietu ministrijas pakļautībā. Tādēļ ir bažas, ka daļa speciālistu varētu aiziet no darba.

Tādēļ pagaidām ir nolemts iestādes neapvienot. Straujumai gan šāds risinājums ne visai patīk: „Lai gan man joprojām nav īstas pārliecības, bet es paļaujos uz iekšlietu un tieslietu ministriem.”

Turpmāk vien precizēs, kādas ekspertīzes kura iestāde veic, lai visiem būtu lielāka skaidrība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti