Atbraucējiem no trešajām valstīm ar pozitīvu Covid-19 testu vajadzēs pašizolēties viesnīcā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 3 mēnešiem.

Valdība piektdien nolēma, ka ieceļotājiem no trešajām valstīm Latvijā būs jādodas 10 dienu pašizolācijā viesnīcā, ja pēc atlidošanas veiktais Covid-19 tests būs pozitīvs.

Gan tests, gan viesnīca, gan arī transporta izmaksas ieceļotājam būs jāapmaksā no saviem līdzekļiem.

Ministriem bija plašas diskusijas par diviem Ekonomikas ministrijas piedāvātajiem variantiem:

  • pašizolācija viesnīcā;
  • pašizolācija viesnīcā, ja pēc Covid-19 testa veikšanas tas ir pozitīvs (arī negatīva testa gadījumā jādodas pašizolācijā, bet savās mājās).

Ekonomikas ministrijā, raksturojot situāciju, informēja, ka no Viļņas katru nedēļu ir seši čarterreisi uz Ēģipti un viens uz Tenerifi. No Tallinas katru nedēļu ir četri čārterreisi uz Ēģipti un viens uz Tenerifi. Iepriekš minētajos reisos rezervācijas veic arī Latvijas valstspiederīgie – kopumā aptuveni 500 cilvēki.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") uzsvēra, ka pašizolācijā viesnīcā vajadzētu doties visiem ieceļotājiem, ņemot vērā risku par jaunu Covid-19 paveidu ievešanu.

Slimību profilakses un kontroles centrā norādīja, ka pēdējo trīs nedēļu laikā Latvijā pieaudzis no ārzemēm ievesto Covid-19 gadījumu skaits – kopumā 80 cilvēkiem Covid-19 infekcija atklāta pēc atgriešanās no ārvalstīm. Epidemiologi noskaidroja, ka saslimušie atgriezušies no brīvdienām vairākās eksotiskās valstīs, piemēram, no Dominikānas, Zanzibāras, Tanzānijas un Arābu Emirātiem.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") iesaistījās diskusijā, ka jau iepriekš, kad bija obligāta pašizolācija viesnīcās pēc repatriācijas reisiem, bija grūti cilvēkus kontrolēt. Situācijā ar lielāku daudzumu cilvēku tas būtu vēl grūtāk. Tādēļ viņš uzsvēra, ka ir pret pirmo variantu.

Arī iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens ("KPV LV" frakcija) bija pret pirmo variantu, lai nemotivētu cilvēkus turpināt izmantot kaimiņvalstis ceļojumiem. Ģirģens uzsvēra, ka lidostā ir vieglāk ieceļotājus kontrolēt nekā uz robežām ar kaimiņvalstīm. 

Vienlaikus vairāki ministri uzsvēra, ka ceļošanu šajā laikā neatbalsta, bet lidojumi tiek atļauti, jo pretējā gadījumā iedzīvotāji aizliegumu apiet, dodoties uz Igauniju vai Lietuvu.

"Ārlietu ministrija visu šo gadu ir skaidri un gaiši uzsvērusi, aicinājusi, stingri ieteikusi un rekomendējusi ceļojumos bez vajadzības nedoties. Šāds paziņojums būs nekavējoties pēc valdības sēdes vai tajā brīdī, kad mums būs precīzā redakcija pirmdienas brīdī un mēs turpināsim šo aicinājumu stingri, nemitīgi paust," valdības sēdē uzsvēra ārlietu ministrs.

Kas jādara ieceļotājam

Ekonomikas ministrijā informēja, ka, atgriežoties Latvijā, personai ir pienākums nekavējoties tuvākajā pieejamajā  testēšanas punktā veikt Covid-19 testu. Ja tas nav iespējams, persona nekavējoties dodas pašizolācijā uz tūristu mītni no Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) saraksta. Persona paliek tur līdz brīdim, kamēr tests tiek veikts. Ja testa rezultāts negatīvs, persona var doties pašizolācijā uz savu dzīvesvietu.

Ja tests ir pozitīvs vai ja persona testu neveic vispār, persona atzīmē informāciju informācijas sistēmā tīmekļvietnē "covidpass.lv" un nekavējoties dodas pašizolācijā (vai turpina izolāciju) brīvi izvēlētā Latvijas tūristu mītnē no LIAA administrētā tūristu mītņu saraksta, kam ir izstrādāti nepieciešamie drošības protokoli, un informē tūristu mītni par nebūtiskā ieceļotāja no trešajām valstīm bez testa vai ar pozitīvu testu statusu.

Ja persona ir veikusi testu un tests ir pozitīvs, tūrisma pakalpojuma sniedzējam noteikts pienākums nodrošināt personas transportēšanu uz tūristu mītni izolācijai.

Tūrisma pakalpojumu sniedzējam noteikts pienākums informēt Valsts policiju par visām personām, kas ir iegādājušās tūrisma pakalpojumu uz trešajām valstīm, neatkarīgi vai caur Rīgas vai citu valstu lidostām, un ievadīt visu ceļotāju datus informācijas sistēmā tīmekļvietnē "covidpass.lv". 

Savukārt, tūristu mītnei ir pienākums informēt Valsts policiju par personas nenakšņošanu vai ilgstošu neatrašanos tūristu mītnē izolācijas perioda laikā. 

Ja persona var dokumentāri pierādīt, ka ir slimojusi ar Covid-19, ir atveseļojusies un nav infekcioza, ārsts var pieņemt lēmumu, nosakot, ka persona var neievērot pašizolāciju.

Nosacījumi attiecināmi uz personām, kas atgriežas Latvijas Republikā no nebūtiskiem ceļojumiem uz trešajām valstīm līdz 17. aprīlim.

Valsts kancelejā informēja, ka cilvēki ar vieglu Covid-19 slimības gaitu, slimnieku kontaktpersonas un Covid-19 pacienti ar simptomiem pēc ārstēšanās stacionārā var izmantot iespēju pašizolācijas laiku pavadīt viesnīcā, kur lielāko daļu izmaksu sedz valsts – līdz 80% par izmitināšanu, nepārsniedzot 35 eiro un līdz 80% par ēdināšanu, nepārsniedzot 10 eiro.

KONTEKSTS:

Otrdien tika pieņemts, ka tiks atļauti lidojumi uz trešajām valstīm, lai uzlabotu epidemioloģisko kontroli, jo cilvēki ceļošanas ierobežojumus neievēroja, ceļojot caur kaimiņvalstīm, kur lidojumi uz trešajām valstīm nav aizliegti. Joprojām nav atļauti nenozīmīgi ceļojumi, un joprojām ir prasība pēc negatīva Covid-19 testa ieceļojot, kā arī "Covidpass.lv" aizpildīšanas.

LTV raidījums "Aizliegtais paņēmiens" jau vēstīja, ka, lai gan Latvijas valdība aicina savus iedzīvotājus atturēties no nesvarīgiem ceļojumiem, lai mazinātu Covid-19  izplatības riskus, daudzi šo aicinājumu ignorē, un arī ceļojuma aģentūras turpina piedāvāt braucienus uz trešajām valstīm.

Lai palēninātu Covid-19 jauno vīrusa paveidu izplatīšanos, valdība līdz ārkārtējās situācijas beigām – 6. aprīlim – pagarināja aizliegumu ārvalstniekiem, tajā skaitā termiņuzturēšanās atļauju turētājiem, ieceļot Latvijā nebūtisku iemeslu dēļ. Iepriekš šāds ierobežojums bija noteikts no 11. janvāra līdz 25. februārim.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti