Panorāma

«Saule, Pērkons, Daugava» Likteņdārzā

Panorāma

Panorāma

ASV: Baltijas ceļš atgādina par sabiedroto kopējām vērtībām

ASV: Baltijas ceļš atgādina par sabiedroto kopējām vērtībām

Baltijas ceļš ir spilgts piemērs tam vērtību kopumam, kas ir pamatā visai Ziemeļatlantiskajai aliansei līdz pat šim brīdim. Ar šādiem vārdiem Baltijas ceļa trīsdesmitgades atceres ceremonijā Rīgā sveica ASV valsts sekretāra asistents Filips Rīkers. Viņš arī pauda pārliecību, ka atsevišķās domstarpības starp sabiedrotajiem Eiropā un ASV nespēs satricināt sadarbības pamatus.

LTV: No globālas perspektīvas Baltijas ceļš bija mazs zobrats kopējā atbrīvošanās kustību mašinērijā, kura gāza padomju varu. Kā šis notikums tolaik tika uztverts Savienotajās Valstīs, un kā uz to jūs skatāties tagad, trīsdesmit gadus vēlāk?

Pirmkārt, man ir liels gods šeit pievienoties Latvijas tautai un cilvēkiem no pārējām Baltijas valstīm, lai pieminētu un svinēto šo trīsdesmito gadadienu. Es labi atceros šo laiku. Es kā maģistratūras students tieši biju ieradies uz studijām Berlīnē. Domāju par to, cik nozīmīgi tas ir – šie cilvēki, kas pauž savas alkas pēc brīvības.

Tolaik pat mēs vēl nenojautām, ka šis notikums iezīmēs Baltijas valstu neatkarības atgūšanu jau pavisam drīz.

Šo neatkarību, kuru Savienotās Valstis nekad nepārtrauca atzīt, par ko mēs vienmēr esam bijuši lepni. Tagad arī esam lepni, ka visas trīs valstis ir mūsu sabiedrotie NATO, ka esam draugi un cieši partneri, kuri tic brīvībai un tam vērtību kopumam, kas nosaka Rietumu būtību.

Jūs Rīgā ieradāties no Viļņas, kur piedalījāties Valda Adamkus konferencē. Šeit tiekaties ar mūsu amatpersonām. Kāda jums ir sajūta, kādi ir galvenie izaicinājumi mūsu reģionā, kuriem tad jāstājas pretī kā sabiedrotajiem?

Man ir tas gods pārstāvēt valsts sekretāru Pompeo kā sekretāra asistentam Eiropas jautājumos un būt šeit viņa, kā arī prezidenta un viceprezidenta vārdā, lai uzsvērtu mūsu alianses ciešo sadarbību un nozīmīgumu, strādājot kopā, lai izceltu tās vērtības, kas mūs atšķir no citiem un padara mūs par vienu lielu ģimeni. Mums vienmēr jāsaglabā modrība aizsardzībā, mums ir kopēji draudi un konkurenti. Pie tā ir jāstrādā kopā nepārtraukti, jāiet viens reformu ceļš arī, lai padarītu stiprākas mūsu ekonomikas. Taču institūcijas, kuras gadu gaitā esam izveidojuši, manuprāt, ne tikai ļauj saglabāt mieru un stabilitāti, bet arī zināmu labklājības līmeni Eiropā, kas ir vienota, brīva un mierpilna.

Skeptiķi gan teiktu, ka tieši šī transatlantiskā sadarbība pašlaik ir zemā punktā un tur bijusi jau vairākus gadus. Ko jūs atbildētu šādai kritikai?

Es domāju, ka mūsu transatlantiskā alianse un vienotība ir nesalaužama. Jā, mums ir atšķirības, ir daži strīdi, mēs diskutējam. Taču pamatā mūs vieno tās pašas vērtības, mums ir kopēja vēsture un kopēja tieksme pēc brīvības, kuru mēs aizsargājam, strādājot kopā pret tiem, kuri nepārstāv šīs vērtības. Es domāju, ka tas vienmēr būs absolūti noturīgi. Tāpēc šodien mums Baltijas ceļa trīsdesmitgade atgādina, cik šīs vērtības ir svarīgas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt