Ārsts: Latvijā paliatīvā aprūpe vajadzīga 6 - 7 tūkstošiem cilvēku

Latvijā paliatīvā aprūpe vajadzīga vismaz 6 -7 tūkstošiem cilvēku, no tiem Rīgā vien 3 - 4 tūkstošiem. Speciālistu trūkuma dēļ tas nav iespējams, intervijā Latvijas Radio 5 pastāstīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Paliatīvās aprūpes nodaļas vadītājs Vilnis Sosārs.

Austrumu slimnīcā paliatīvās aprūpes nodaļā ir 25 gultas vietas. Pacienti tiek pieņemti plānveidā un nodaļā uzturas vidēji septiņas dienas. Slimnīcā tiek novērstas sāpes, asiņošana vai kāda cita akūta problēma. Tad pacients var atgriezties pie ģimenes. Protams, cilvēki netiek sūtīti mājās, ja ir bažas par to, ka viņš brauciena laikā nomirs.

Paliatīvā aprūpe nepieciešama onkoloģijas pacientiem, HIV/AIDS slimniekiem. Nodaļā nonāk cilvēki, kuriem ir neiroloģiskas saslimšanas, neiromuskulārās saslimšanas. Pacienti nav tikai guloši. Ir arī tādi, kuri staigā, iespējams, ar palīglīdzekļiem.

Slimnīcā mērķis ir, lai cilvēkiem pēc iespējas uzlabotu dzīves kvalitāti.

"Būtībā tā doma ir tāda, ka aktivizācija ir vērsta uz to, lai cilvēku atgrieztu dzīvē," stāstīja ārsts.

Sosārs atzina, ka ar tiem cilvēkresursiem, kas pašlaik strādā paliatīvajā aprūpē, nepietiek. Pat tad, ja būtu tikai 1000 pacientu Rīgā, fiziski nebūtu iespējams viņiem visiem palīdzēt.

KONTEKSTS:

Jau šī gada aprīlī Latvijas Radio 1 raidījums "Krustpunktā" un Ziņu dienests uzsāka projektu "Izmisuma zonā. Paliatīvā aprūpe Latvijā". Projekta iniciatore ir raidījuma "Krustpunktā" producente Evija Unāma, balstoties personīgā pieredzē par noslēdzošo posmu viņas māsas dzīvē.

Speciālisti jau iepriekš diskutējuši arī par to, kā uzlabot paliatīvo aprūpi mājās, apspriežot gan to, ka aprūpei laukos vienīgais risinājums ir mobilas komandas, gan arī, ka sociālās un veselības jomas vadībām ir vairāk jāsadarbojas.

Šogad Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju, sabiedrisko mediju portālu LSM.lv un labdarības organizāciju Ziedot.lv rīko ikgadējo akciju "Dod pieci!", kurā saziedotie līdzekļi tiks novirzīti neārstējami slimu cilvēku aprūpei, rūpējoties par to, lai ikviens mūža nogalē saņemtu pienācīgu aprūpi un varētu šo pasauli pamest cieņpilni. Minimālais ziedojums 5 eiro nodrošinās vienu šķidras pārtikas ēdienreizi cilvēkiem, kuri paši vairs paēst nevar. Tāpat ziedojumi palīdzēs citiem paliatīvās aprūpes pacientu atbalsta pasākumiem – fizioterapeita palīdzībai, uzturspeciālista konsultācijām, transporta pakalpojumiem u.c.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti