Panorāma

H. Cukura lieta – darbs izmeklētājiem vai vēsturniekiem?

Panorāma

Vai stingrāk jāierobežo e-cigaretes?

Ārkārtējo situāciju Rīgā saglabās ar "Saskaņas" un ZZS balsīm

Ārkārtējo situāciju Rīgā, visticamāk, saglabās ar «Saskaņas» un ZZS balsīm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ceturtdien Saeimā balsojumā par ārkārtējo situāciju Rīgā atkritumu dēļ vairākumu, visticamāk, nodrošinās opozīcijas balsis. Balsojumā valdības izsludināto ārkārtējo situāciju atbalstīs opozīcijā esošie Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) un "Saskaņas" deputāti. Tikmēr koalīcijas partijas "KPV LV" un Nacionālā apvienība vēl domā, kā balsot. 

Pagājušajā nedēļā valdības sēdē izcēlās strīds starp vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Juri Pūci no "Attīstībai/Par!" un Konkurences padomi par to, vai Rīgā nepieciešams izsludināt ārkārtējo situāciju. Ministru vairākumu pārliecināja Pūce, kurš uzsvēra – pretējā gadījumā rīdzinieku atkritumus neviens neizvedīs. Valdības lēmums vēl jāapstiprina Saeimai, kur viedokļi dalās. Starp koalīcijas partijām skaidru atbalstu ārkārtējās situācijas saglabāšanai paudušas vien "Attīstībai/Par!" un "Jaunā Vienotība". Abām kopā ir tikai 21 balss. Tomēr dažu balsu vairākumu valdības lēmumam Saeimā varētu nodrošināt "Saskaņas" un ZZS deputāti.

"Tas ir vienīgais konstruktīvais ceļš. Visi pretējie spēki, kas to neatbalsta, grib radīt haosu," lēmumu skaidroja "Saskaņas" deputāts Vjačeslavs Dombrovskis.

"Mēs atbalstīsim šo lēmumu, lai "Getliņi EKO" un Rīgas dome spēj šajā laikā, kamēr Ministru kabinets ir uzlicis termiņu, šīs lietas sakārtot," norādīja ZZS deputāts Uldis Augulis.

Lēmumu vēl nav pieņēmusi Nacionālās apvienības frakcija, kam pirms Saeimas sēdes paredzēta tikšanās ar ministru Pūci. Par balsojumu nav vienojusies arī "KPV LV" frakcija, kas vēl konsultēšoties ar saviem ministriem. Atsevišķi no frakcijas balsos deputāts Artuss Kaimiņš, kurš jau izlēmis balsot pret valdības lēmumu. Tāpat skaidru "nē" ārkārtējās situācijas saglabāšanai Rīgā pauž Jaunās konservatīvās partijas deputāti.

"Jārosina jaunas Rīgas domes vēlēšanas, jābūt citai amatpersonai Rīgas domes priekšgalā, nevis jāsludina ārkārtas situācijas, tiklīdz kāda amatpersona nezina, ko darīt," sacīja JKP deputāte Juta Strīķe.

Jautāta, vai cena par ārkārtas vēlēšanām Rīgā - pilsēta atkritumos - nav pārāk augsta, Strīķe teica: "Es aicinātu nepakļauties gribai nobīties un nepakļauties šantāžai. Kur ir tā ārkārtas situācija? Viņas nav."

KONTEKSTS:

Kopsabiedrība "Tīrīga"

Kopsabiedrību "Tīrīga" veido divu atkritumu apsaimniekotāju "Clean R" un "Eco Baltia vide" kopīgais uzņēmums "CREB Rīga" un pašvaldības uzņēmums "Getliņi EKO".

15. septembrī Rīgā bija paredzēts mainīt atkritumu apsaimniekotāju – četru kompāniju vietā atkritumus izvestu "Tīrīga", kurai Rīgas dome bija paredzējusi uzticēt šo darbu uz 20 gadiem. Taču Konkurences padome iebilda pret šādu monopolu un nepilnu nedēļu pirms atkritumu izvedēju maiņas liedza "Tīrīgai" pagaidām sākt darbus Rīgā. Rīgas dome pārsūdzējusi šo lēmumu.

Lai nepieļautu atkritumu haosu galvaspilsētā, kad no 15. septembra iedzīvotājiem nav līgumu ar atkritumu apsaimniekotājiem un viņu atkritumi netiek izvesti, valdība trešdien, 11. septembrī, ārkārtas sēdē akceptēja rīkojuma projektu par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Rīgā. Tā ļauj atkritumu apsaimniekotājiem strādāt arī bez līgumiem ar iedzīvotājiem. Atkritumus Rīgā ārkārtējās situācijas laikā turpinās izvest "Clean R", "Eco Baltia vide" un "Lautus". Tomēr Rīgas domei bija jārīko sarunu procedūra, lai atrastu uzņēmumu, kas nosegtu 4% no atkritumu tirgus, jo uzņēmums "Pilsētvides serviss" savu darbību beidzis. Sarunu procedūrā tika noskaidrots, ka privātpersonām pakalpojumus sniegs "Eco Baltia vide", savukārt juridiskajām personām - uzņēmums "Clean R".

Par ārkārtējās situācijas pamatotību vēl jālemj Saeimai. Valsts kanceleja aģentūrai LETA skaidroja, ka Ministru kabinetam ir tiesības izsludināt ārkārtējo situāciju uz laiku līdz trim mēnešiem. Savukārt Saeimai valdības lēmums par ārkārtējo situāciju ir nekavējoties jāiekļauj Saeimas sēdes darba kārtībā. Ja Saeima to noraida, valdības lēmums zaudē spēku un saskaņā ar to ieviestie pasākumi nekavējoties tiek atcelti.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti