Panorāma

Tukuma 2.vidusskola izmēģina jauno mācību saturu

Panorāma

J.Blūms: turpināšu spēlēt

Arī Kurzemē lietusgāzes postījušas laukus

Arī Kurzemē lietusgāzes postījušas laukus

No pēdējo nedēļu lietavām, kad dažu dienu laikā nolija mēneša norma, vissmagāk cietusi Latgale, kur 29 novados izsludināta ārkārtas situācija. Taču pienāk ziņas par plūdos izpostītām lauksaimniecības platībām arī citos reģionos.

Applūduši lauki, izskaloti ceļi un grāvji, bet zivju dīķi ar visām zivīm aizplūduši pāri laukiem uz tuvējo upi. Lietavu sekas arī Durbes novada zemniekiem sagādājuši ievērojamus zaudējumus. Dīkā stāv lauksaimniecības tehnika, uz lauka uziet nav iespējams. Bet vēl gan labība jākuļ, gan ziemāji jāsēj. Nokulta nav aptuveni trešdaļa labības, galvenokārt vasarāji, arī iesēti tikai 20% ziemāju. Taču katram zemniekam zināms, ka sējas laiks beidzas 25. septembrī, līdz tam visam jābūt apsētam.

"Ziemas kvieši nav iesēti vispār, bet tā manā saimniecībā ir galvenā kultūra, kas nes vislielākos ienākumus. Riteņu kombains pabrauca 10 metrus un nogrima, ar kāpurķēžu kombainu varēja iekult, bet ražība nebija nekāda un degvielas patēriņš bija ļoti liels," stāsta zemnieks Ēriks Rāva. 

Taču tie zemnieki, kam izdevies ziemājus iesēt, jau vēro, ka darbs būs vējā, jo ūdenī stāv gan nenokultā labība, gan tikko sadīgušā. Rutku Lankas saimniecībā nezinātājs nevar saprast, kur beidzas upe un sākas lauki.

"Sestdien izdevās pabraukt pa upi ar laivu, braucām arī pa pupu lauku un pa kviešu lauku.Zem ūdens ir ap 100 ha labības. Tie lauki vairāk nav kuļami, kur ir mālaināks, ir kāda cerība dabūt," norāda z/s “Rutku Lanka” saimnieks Jānis Kalnītis.

Ērika Rāvas zemnieku saimniecībā dīķos tiek audzētas tirgus zivis un zivju mazuļi. Lietavas bijušas tik spēcīgas, ka ūdens sācis gāzties pāri dīķu nostiprinājumam.

"Ūdens masa pārrāva ne tikai augšējo dīķi, bet arī ziemas dīķi, ūdens masa aizgāja uz lauku, ezeru, upi. Kopumā cietuši seši dīķi, trīs dambji pilnībā pārrauti," atklāj Rāva. 

Kurzemē nav izsludināta ārkārtas situācija, bet zaudējumi lietavu dēļ ir ievērojami.

"Kompensācijas? Domāju, ka jā. Nav nokults. Nav zināms, vai varēs iesēt. Saimniekiem, kam ir saistības, ir informācija, ka nāks pretī, bet skatīsimies, kas tālāk notiks," norāda Līga Jesere-Voitkēviča, LLKC Durbes nodaļas vadītāja.

Tomēr zemnieki vēl cer. Sinoptiķi sola saulainas dienas, varbūt izdosies tās izmantot.

Tāpat emnieki gatavi iet palīgā cits citam. Zemgales lauksaimnieki, kuri jau paspējuši nokult savus laukus, nolēmuši jau rīt ar saviem kombainiem doties uz Gulbenes novadu, cerībā, ka izdosies uziet uz lauka un kaut ko nokult. Savukārt tie, kuriem bijis padomā pārdot siena un skābsiena ruļļus uz ārzemēm, tiek aicināti saglabāt tos pašmāju lauksaimniekiem, kuriem sienu lietavu dēļ nav bijis iespējams novākt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt