Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Zaķusalā iededz 1991. gada barikāžu atceres ugunskuru

Ar ugunskuru iedegšanu Zaķusalā atklāj barikāžu atceres pasākumus

Ar ugunskuru iedegšanu Zaķusalā svētdien vakarā atklāja barikāžu atceres pasākumus, pulcējot arī daudz jauniešu un zemessargu, kā arī Aizsardzības ministrijas un bruņoto spēku vadību. Atceres brīža dalībnieki, kā katru gadu, sapulcējās pie pieminekļa "Acis". Tas simbolizē TV studijas un torņa aizsardzības laiku un nākotni, jo "Acis" turpina vērīgi raudzīties uz tiltu un sargāt brīvību un neatkarību. 

Daudzi no toreizējiem barikāžu dalībniekiem un īpašajām brīvprātīgo vienībām vēlāk kļuva par zemessargiem, karavīriem, policistiem. Svētdien vakarā, svinīgi solot aizsargāt un gādāt par valsts labklājību, 128 jaunieši papildinās jaunsargu rindas.

Pie ugunskura bijušie Zaķusalas aizstāvji kavējas atmiņās par notikumiem pirms 28 gadiem.

Pēc bijušā Zaķusalas aizsardzības štāba priekšnieka Roberta Millera aplēsēm, Televīzijas studijas un torņa aizstāvēšanā janvāra barikādēs kopumā piedalījušies apmēram 20 000 cilvēku. 13.janvārī dienā jau bija izskanējis Daiņa Īvāna aicinājums Latvijas tautai doties uz Rīgu, lai neļautu padomju varai atkārtot Viļņā notikušo.

Barikādes Zaķusalā uzbūvēja nakts laikā. Ap sešiem, septiņiem sāka ierasties smagā tehnika - lielie traktori ar un bez piekabēm, smagās automašīnas, baļķu vedēji. No dzelzsbetona rūpnīcām veda blokus. Ap televīziju un Salu tilta abās pusēs bija izveidoti posteņi, lai padomju tanki nevarētu iebraukt. Cilvēki veda aizstāvjiem pārtiku, veda siltu zupu un karstu tēju. Ļaudis dežurēja visu diennakti, laiku pa laikam ieejot televīzijas hallē apsildīties.

Barikāžu piemiņas pasākums Zaķusalā

Viens no barikāžu dalībniekiem Harijs Mencis atceras, ka valdīja pacilāts noskaņojums un baiļu nebija. Arī bijušais barikāžu aizstāvis Valdis Maksimovs atceras, ka bija daudz ugunskuru un cilvēku. Viņš nešaubās, ka uz barikādēm ietu arī tagad, ja būtu tāda situācija. 

Barikāžu dalībnieku biedrība aicina nedēļas garumā piedalīties dažādos atceres pasākumos.

1991. gada janvārī pēc Padomju armijas un iekšlietu vienību uzbrukuma Viļņas TV centram barikādes tika būvētas arī Rīgā, lai aizstāvētu pirms nepilna gada atjaunoto Latvijas neatkarību. Barikādes uzbūvēja no betona blokiem, vai arī novietojot smago tehniku ap vietām, kas tika uzskatītas par izšķirošām - Augstāko padomi, Ministru padomi, Latvijas Radio Doma laukumā un televīzijas centru Zaķusalā.

Sākas barikāžu atceres laiksSintija Ambote

  Barikāžu muzeja vadītājs Renārs Zaļais atceras, ka 13.janvāris arī pirms 28 gadiem bija svētdiena. Togad diena sākās ar lielu tautas manifestāciju, pēc kuras daudzi palika uz barikādēm, lai gan apzinājās, ka tas var būt bīstami. "Viņi bija gatavi riskēt ar vissvarīgāko, arī savu dzīvību," teica Zaļais. "Barikāžu laiks ir tādas pašas brīvības cīņas, kā Latvijas dibināšanas laikā. Ja Latvijas ļaudis nebūtu sargājuši savu valsti uz barikādēm 1991.gadā, ļoti iespējams, varētu nebūt tāda valsts, kāda mums ir."

  Rīgā barikāžu laikā padomju iekšlietu vienību uzbrukumā 20.janvārī tika nogalināti pieci cilvēki un ievainoti 11 cilvēki.

  Zaķusalā pie barikāžu dalībnieku pieminekļa svētdien iededza atceres ugunskurus. Tradicionāli pasākumā atskaņo valsts himnu, vēsturisko notikumu dalībnieki saka uzrunas, kā arī plānots tā dēvētais "brīvais mikrofons".

  Barikāžu piemiņas pasākums Zaķusalā

  Pasākumā uzstājās Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestris, barikāžu dalībnieki teica uzrunas. Visi sanākušie varēja sildīties pie ugunskura un dalīties atmiņās.

  Barikāžu atcere turpināsies nedēļas garumā. 16.janvārī būs atceres brīdis Mārupes kapos pie pieminekļa brīvības cīnītājiem, kā arī pie Vecmīlgrāvja tilta. Tāpat 20.janvārī paredzēta ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa un kritušo piemiņas vietām Bastejkalnā. Vienlaikus Doma laukumā būs iedegta piemiņas uguns un izskanēs atceres koncerts Rīgas Domā. Barikāžu pasākumi nākamnedēļ noritēs arī vairākos Latvijas reģionos.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti