Panorāma

Varakļānos arī citi bīstami būvniecības pārkāpumi

Panorāma

Rīt sāksies Pēterbaznīcas festivāls „Dominante”

Atklāj NATO izcilības centru

Ar augstu ārvalstu viesu dalību Rīgā atklāj NATO Izcilības centru

Ceturtdien, 20.augustā, Rīgā atklāta NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra (NATO Stratcom) jauno ēku. Tās atklāšanā piedalījušās valsts augstākās amatpersonas, kā arī ārvalstu viesi. Viņu vidū Lietuvas prezidenta Daļa Grībauskaite un ASV senatori Džons Makkeins, Šeldons Vaithauss un Džons Baraso.

NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra jaunā mājvieta atrodas Rīgā, Kalnciema ielā. Šī būs starptautiski nozīmīga institūcija, kurai zaļo gaismu, akreditējot kā starptautisku militāru organizāciju, Ziemeļatlantijas padome deva aizvadītā gada 1.septembrī.

Centrā pašlaik strādā 28 cilvēku, taču līdz nākamā gada nogalei darbinieku skaits varētu pieaugt līdz 35, no kuriem daļa būs ārvalstu eksperti no dažādām NATO valstīm, Latvijas Radio raidījumā pēcpusdiena pastāstīja par centra vadītāju ieceltais Jānis Sārts.

NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra uzdevums būs sekot līdzi procesiem pasaulē, domāt idejas tam, kā par NATO lietām runāt ar sabiedrību, piemēram, laikā kad saasinoties konfliktam Ukrainā, pieaug Krievijas oficiālā nomelnojošā propaganda, kā arī sniegt ekspertīzi un atbalstu pašai aliansei. Centrs arī organizēs apmācības.

Sārts skaidroja, ka propagandu nevar uzvarēt ar pretpropagandu, bet gan sākotnēji tā ir jāmazina un tad jālauž, lai sabiedrību aizvestu pie normālas, objektīvas informācijas izvērtēšanas spējas. Pirmkārt, jāsaprot, kā strādā propaganda, kāpēc tā bijusi veiksmīga, un jāsagatavo atbildes pasākumi.

Viņš arī norādīja uz vienu no secinājumiem, ka interneta troļļi nemaina cilvēku viedokli par kādu tēmu, bet iespaido emocionālo stāvokli. Tādējādi cilvēks sāk domāt, ka apkārtējie uzskata citādāk nekā viņš.

Jānis Sārts, Nacionālās Aizsardzības akadēmijas pētniece Ieva Bērziņa un LATO vadītājs Toms Baumanis
00:00 / 17:43
Lejuplādēt

"Centra atrašanās Latvijā ir ārkārtīgi svarīga un tēma, ar ko tas nodarbosies, proti, stratēģiskā komunikācija, patlaban ir aktuāla gan Latvijai, gan visai aliansei kopumā," uzsver Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Māris Cepurītis.

Pētnieks norāda, ka jau līdz šim centrs ir veicis vairākus pētījumus, sadarbojoties ar ekspertiem un pētniekiem citos Latvijas centros, analizējot, piemēram, dažādas Krievijas kampaņas, arī cilvēku vervēšanu, piemēram, sociālajos tīklos. Taču ir arī projekti, par kuriem plašāka sabiedrība, visticamāk, neuzzinās, jo tie paliks NATO sienās. Kopumā centra uzdevums būs radīt produktu, kas būtu tieši noderīgi un aliansei.

Jaunās ēkas atklāšanas ceremonijā Kalnciema ielā piedalījās Latvijas prezidents Raimonds Vējonis un Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite, arī Igaunijas ārlietu ministre Marina Kaljuranda, un ASV senatori Džons Makkeins, Šeldons Vaithauss un Džons Baraso, kā arī citas augstas Latvijas un ārvalstu amatpersonas. Atklāšanas dienā bija arī paredzēta svinīga ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa, arī ar ASV senatoru piedalīšanos.

„Katru dienu notiek cīņa par cilvēku prātiem un sirdīm, šodien ir jābūt gataviem jebkurai situācijai un stratēģiskai komunikācijai ar katru dienu pieaugs nozīme,” centra atklāšanā sacīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite pauda pārliecību, ka NATO tiks galā ar visiem izaicinājumiem. Viņa norādīja - ir simboliski, ka katrā no trīs Baltijas valstīm atrodas pa NATO izcilības centram. „Izcilības centru izveide Baltijas valstīs nozīmē, ka tās ir sasniegušas konkrētu līmeni. Tas ir skaidrs vēstījums par NATO solidaritāti. Es ticu, ka starptautiski centieni palīdzēs Rīgas centram gūt panākumus,” sacīja Grībauskaite.

Pēc centra oficiālās atklāšanas ASV senators Džons Makeins medijiem uzsvēra, ka centrs nodrošinās sabiedrību ar patiesu informāciju, turklāt informācija tiks pasniegta operatīvi, ņemot vērā, ka mūsdienās arī propagandas informācija sabiedrībā izplatās ļoti ātri. „Mūsdienās kiberuzbrukumi skar jebkuru valsti, tāpēc šim centram būs liela nozīme,” norādīja Makeins.

Senators arī pauda, ka melīga informācija nav jaunums, taču pēdējos gados tā ir būtiski pieņēmusies spēkā: "Nav noslēpums, ka Krievijas prezidents izvērš dezinformācijas kampaņu, kas īpaši skar Baltiju, bet ietekmē arī citas NATO valstis."

Savukārt Latvijas Nacionālajā bibliotēkā norisinās divu dienu starptautiska konference, kurā diskutē par stratēģiskās komunikācijas nozīmi jaunajā informācijas vidē un kā tā var stiprināt NATO aizsardzības spējas.

Konference pulcēs ap 300 dalībnieku - valstu vadītāju, ārlietu un aizsardzības ministru, NATO pārstāvju, kā arī pētnieku, aizsardzības un komunikācijas ekspertu no NATO un partnervalstīm.

Konferencē centrs iepazīstinās ar pētījumu par gūto pieredzi NATO operācijās Afganistānā.

Jau vēstīts, ka Jāni Kārkliņu NATO Stratcom vadītāja amatā 1.septembrī nomainīs līdzšinējais Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Sārts.

Šis jau ir trešais NATO centrs Baltijas valstīs. Igaunijā ir NATO veidota iestāde, kas nodarbojas ar kiberdrošības, bet Lietuvā – ar enerģētikas drošības jautājumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt