Panorāma

Panorāma

Panorāma

Ukraina sāk atvilkt spēkus no frontes līnijas

Rīga cer pagarināt sadarbību ar esošajiem atkritumu izvedējiem

Ar asu opozīcijas kritiku Rīgas dome pieņem jaunus atkritumu apsaimniekošanas noteikumus

Tā kā pirms sešiem gadiem pieņemtie sadzīves atkritumu apsaimniekošanas saistošie noteikumi esot nepilnīgi un vairs neatbilstot normatīviem, Rīgas dome trešdien, 30. oktobrī, pieņēma jaunus atkritumu apsaimniekošanas noteikumus. Lemšanu gan pavadīja asa opozīcijas kritika: daļa domnieku detalizēti interesējās par to, cik daudz gružu rada tikko dzimuši rīdzinieki, bet citi norādīja, ka ar jaunajiem noteikumiem tāpat tiek virzīta skandalozā iecere atkritumu biznesu nodot vienās rokās.

Ar asu opozīcijas kritiku Rīgas dome pieņem jaunus atkritumu noteikumusEdgars Kupčs
  Atkritumu apsaimniekošanas ziņā Rīga pašlaik nonākusi strupceļā un teju vai krīzes priekšā. Jau vasarā par kārtējo skandālu izvērtās domes iecere atkritumu biznesu nodot vienās rokās jeb monopolam uz 20 gadiem ar iespēju nopelnīt teju 700 miljonu eiro. Pēc Konkurences padomes iejaukšanās un tiesas atziņas, ka tā rīkoties Rīga nedrīkst, galvaspilsētā iestājusies ārkārtas situācija – līgumi ar līdzšinējiem izvedējiem beigušies, bet jaunu iepirkumu izsludināt nevar, ja nav likumam atbilstošas kārtības pašu noteikumos. To debatēs atzina arī neatkarīgo deputātu frakcijas pārstāvis Aleksejs Rosļikovs.

   

  "Gods kalpot Rīgai" deputāta Vjačeslava Stepaņenko izvirzītais un vairākuma atbalstītais priekšlikums paredz Rīgas atkritumu saimniecību sadalīt četrās zonās, tādējādi radot iespēju izbēgt no Konkurences padomes kritizētās monopola situācijas.

  Viens komersants gan drīkstēs apkalpot pat trīs no četrām zonām.

  "Vienotības" frakcijas līderis Vilnis Ķirsis domā, ka tas ir apmāns. Viņaprāt, atkritumu apsaimniekošanā Rīgā turpinās darboties tie paši uzņēmumi, kas bija apvienojušies sabiedrībā "Tīrīga". Ķirsis sola sūdzēties pašvaldību lietu ministrijā, bet viņa ideja ar jauniem atkritumu apsaimniekošanas noteikumiem nogaidīt līdz skandāla un tiesvedības beigām, tā vietā apsverot arī iespēju šajā ziņā sadarboties ar Pierīgas pašvaldībām, neguva atsaucību.

  "Latvijas attīstībai" frakcijas vadītājs Viesturs Zeps atgādināja, ka pēc 11. decembra beigsies valdības noteiktā ārkārtas situācija Rīgas atkritumu nozarē, līdz ar to var sākties krīze gružu apsaimniekošanā. Savukārt jaunais iepirkums par atkritumu izvešanu nu jau no četrām zonām vēl nav pat izsludināts. 

  Rīgas mērs Oļegs Burovs ("Gods kalpot Rīgai") gan cer sarunu procedūrā vienoties ar pašreizējiem atkritumu apsaimniekotājiem, ka tie atkritumus izvedīs līdz brīdim, kad konkurss būs noslēdzies – tas, visticamāk, notiks februārī.

  "Ja reiz kaut drusciņ būtu domāts stimulēt kaut kādu ārēju konkurenci, tad precīzi šajā pašā dienā vai aizvakar iepirkuma nolikumam būtu jābūt pieejamam, publiski apspriežamam ar visām potenciāli iesaistītajām pusēm. Tāpēc, kolēģi, šī ir ļoti kritiska situācija, kādā jūs faktiski esat noveduši rīdziniekus, un man nav skaidrs, kāds ir jūsu redzējums par to, kas te notiks 12. decembrī," klāstīja Zeps.

  Rīgas mērs neslēpa, ka, viņaprāt, vienkāršāk būtu pagarināt ārkārtas stāvokli Rīgā, taču valdība to darīt negrasās, Latvijas Televīzijai apstiprināja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce ("Attīstībai /Par!"). Situāciju varētu atrisināt arī atkritumu apsaimniekošanas likuma grozījumi, ko monopolu novēršanai Saeimā iesnieguši “Attīstībai/Par!” deputāti, taču grozījumi līdz decembrim nebūs apstiprināti.

  "Mēs arī lūdzām un diskutējām koalīcijā par to, ka vajadzētu šim likumprojektam piešķirt steidzamību, skatīt viņu divos lasījumos, lai uz to brīdi, kad iepriekš valdības lemtais par ārkārtas situāciju Rīgā [beigsies], būtu tiesiska skaidrība [..] Atbalstu mēs nesaņēmām šai steidzamībai. Koalīcijā valdīja uzskats, ka Rīgas domei pašai jātiek skaidrībā ar šo situāciju," teica "Attīstībai/Par!" Saeimas frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts.

  Rīgas Vides pārvaldes priekšniece Evija Piņķe deputātiem norādīja, ka pēc jaunā iepirkuma atkritumu apsaimniekošanas cenas, visticamāk, kāps. Tomēr konkrēti skaitļi būšot zināmi vien tad, kad iepirkums būs noslēdzies. 

  Daļa domnieku garajās diskusijās jau domāja par konkrētākiem noteikumu pantiem. Piemēram, iebilda pret minimālā atkritumu izvešanas biežuma noteikšanu. Dažiem šķiet, ka vismaz reizi mēnesī gružu izvešana no savrupmājām un vismaz reizi nedēļā no daudzdzīvokļu namiem ir pārāk bieža prasība.

  KONTEKSTS:

  Līdz šim rīdzinieku atkritumus apsaimniekoja četras dažādas kompānijas par dažādiem tarifiem. Taču Rīgas dome nolēma uz nākamajiem 20 gadiem visu atkritumu apsaimniekošanu uzticēt vienam operatoram – vairāku uzņēmumu izveidotajai akciju sabiedrībai “Tīrīga”. Atkritumu apsaimniekotāju Rīgā bija paredzēts mainīt 15. septembrī, taču Konkurences padome nepilnu nedēļu pirms atkritumu izvedēju maiņas liedza "Tīrīgai" pagaidām sākt darbus Rīgā. Vienlaikus konkurences uzraugi lika pagaidām turpināt līgumu ar līdzšinējiem atkritumu izvedējiem.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti