Aptauja: Covid-19 lielākā ietekme – uz grūtniecēm, HIV pacientiem un no vardarbības cietušajām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 5 mēnešiem.

Covid-19 dēļ lielākās problēmas seksuālās un reproduktīvās veselības jomā bija HIV pacientiem, grūtniecēm un sievietēm, kuras cietušas no vardarbības, secināts Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sabiedrības veselības institūta veiktajā aptaujā.

RSU profesore Gunta Lazdāne
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Institūta direktore, profesore Gunta Lazdāne pastāstīja, ka 40% grūtnieču atcēla vai pārcēla vizīti, 33% jauno māmiņu neieradās vai pārcēla pēcdzemdību aprūpes vizīti, 25% cilvēku nevarēja diagnosticēt HIV vai kādu citu seksuāli transmisīvo slimību.

Lazdāne uzsvēra, ka pēdējais no rādītājiem ir uztraucošs, jo Latvijā ir augstākais jauno HIV gadījumu skaits Eiropā.

Šāda situācija esot, jo trūkst minētajām grupām veltītas platformas, kur iegūt informāciju. Tādēļ pētījuma veicēji sadarbībā ar Veselības ministriju tādu plāno izveidot.

Vēl arī pētījumā konstatēts, ka vienai trešdaļai mazinājās seksuālā aktivitāte spriedzes dēļ. Covid-19 radītā spriedze ir pamatā arī tam, ka pieaug vardarbība ģimenē.

Lazdāne uzsvēra, ka cilvēki nav vieni un viņiem ir pieejama palīdzība, tostarp arī psiholoģiskā.

Aptauja īstenota valsts pētījumu programmas ietvaros, un detalizētāk par rezultātiem zinātnieki diskutēs konferencē "Covid-19 ietekme uz seksuālo un reproduktīvo veselību Latvijā – rezultāti, secinājumi un ieteikumi". Konference notiks piektdien, 27. novembrī, no plkst. 13.00 līdz 16.00, un tai ZOOM platformā aicināts pievienoties ikviens interesents. 

Aptaujā, kas noritēja gan latviski, gan krieviski, piedalījās 1173 dalībnieki, un projekta gaitā papildus šiem kvantitatīvajiem datiem veiktas padziļinātas intervijas un diskusijas ar dažādām fokusgrupām. I-SHARE projekts vienlaikus norit 33 valstīs, kas reprezentē visus pasaules reģionus un atšķirīgus labklājības līmeņus. I-SHARE projektu koordinē Ģentes Universitātē Beļģijā bāzētā starptautiskā platforma ANSER un Londonas Higiēnas un tropiskās medicīnas skola. Latvijā aptauja īstenota kā daļa no vērienīgā valsts pētījumu programmas Covid-19 seku mazināšanai projekta "Covid-19 epidēmijas ietekme uz veselības aprūpes sistēmu un sabiedrības veselību Latvijā; veselības nozares gatavības nākotnes epidēmijām stiprināšana".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti