Aplēses par mandātu sadalījumu jaunajā Madonas novadā: vietējie apdraudēti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pēcreformas Madonas novads top, lielam Madonas novadam pievienojot četrus salīdzinoši nelielus novadus, un tas atbalsojas arī iespējamajā nākotnes politiskajā ainā – vietējiem politiskajiem spēkiem būs jādomā, kā tikt pie varas jaunajā novadā.

Pie visvairāk mandātiem – 6 no 19 – tiktu Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS), 4 mandāti tiktu “Vienotībai”, bet savos novados iepriekš dominējošie spēki tiktu pie viena, diviem mandātiem.

 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

 


Par pamatu materiālam ņemti 2017.gada vēlēšanu rezultāti, pārrēķinot, kā mainītos situācija, ja vēlēšanas notiktu pēc reformas paredzēto pašvaldību robežās un vēlētāji savu izvēli nemainītu. Pieņemts, ka vēlēšanu kārtība nemainītos, bet mandātu skaits pašvaldībās ir tāds, kā VARAM piedāvājumā. Mandātu aprēķinam izmantota CVK lietotā Senlaga metode.

Ķekavas un Olaines teritorijas dalījums netiek ņemts vērā, jo nav iespējams nodalīt vēlētājus, kuru novads mainītos.

Vangažu balsis ieskaitītas Ulbrokas novada datos, bet Inčukalna deputāti pieskaitīti plānotajam Siguldas novadam. Tam pierēķinātas arī pārējās Inčukalnā nodotās vēlētāju balsis.

Ieguvēji

ZZS – Saglabā lielāko mandātu skaitu (6) arī jaunajā novadā

“Vienotība” - saglabā iepriekš Madonas novadā iegūtos četrus mandātus.

“No sirds Latvijai” – saglabā iepriekš Madonas novadā iegūtos divus mandātus.

Vidzemes partija - saglabā iepriekš Madonas novadā iegūto mandātu.

“Izaugsme” - saglabā iepriekš Madonas novadā iegūto mandātu.

Zaudētāji

Varakļānu lokālais politiskais spēks “Vienoti novadam” - zaudē vairākumu Varakļānos, iegūst tikai 2 mandātus jaunajā pašvaldībā.

Lubānas vietējais politiskais spēks “Mūsu mājas rītdienai” - zaudē vairākumu Lubānā, iegūst tikai vienu mandātu jaunajā pašvaldībā.

Pārējie vietējie politiskie spēki un “Vienoti Latvijai” jaunajā novadā nepārvar 5% barjeru un zaudē politisko pārstāvniecību vispār.

Tomēr daudz ko varētu mainīt tas, vai tiks veiktas izmaiņas, lai, pēc reformas, atļautu piedalīties cīņā par varu pašvaldībās arī vēlētāju apvienībām. Tās pēc šā brīža noteikumiem drīkst startēt pašvaldībās, kur ir mazāk par 5 000 iedzīvotāju, un tādu pašvaldību varētu vairs nebūt.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

 

Bet kā veidosies jaunā Madonas novada vēlētāju ģeogrāfiskais sadalījums? Dominējošā pozīcija būs balsotājiem no šā brīža Madonas novada – 64,3% vēlētāju jaunajā novadā. Apmēram desmitā daļa ir gan no Varakļāniem, gan no Ērgļiem, bet ap 7% balsu ir gan no Lubānas, gan no Cesvaines novada.

 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

 

Uzzini, kā reforma varētu ietekmēt politisko ainavu arī pārējās  Vidzemes pašvaldībās un Pierīgas pašvaldībās!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti