Ārpus Rīgas

Eiropas nauda ēku renovācijai sasniedz arī Karostu un Tosmari

Ārpus Rīgas

Daugavpilī top pirmā municipālā māja

Alūksniešu ierosme palīdzēt bērniem ārkārtas situācijās gūst atsaucību arī citviet

Alūksniešu ierosme palīdzēt bērniem ārkārtas situācijās gūst atsaucību arī citviet

„Draudzīga vieta bērnam” – uzlīme ar šādu uzrakstu šobrīd ir redzama uz vairāku Alūksnes novada uzņēmumu un iestāžu durvīm, un tas nozīmē, ka te bērns, ja nokļuvis ārkārtas situācijā, var droši ienākt un lūgt palīdzību. Piemēram, ja izlādējies telefons un nevar piezvanīt vecākiem, pēkšņi sākušās lietus gāzes vai sniegputenis, bet nav kur patverties. Tādēļ mācību gada sākumā Alūksnes uzņēmēji aicināja iesaistīties sociālajā akcijā par draudzīgu vietu bērniem, un tagad to pārņem arī Gulbenes novadā.

Pie Gulbenes kultūras centra, laikraksta „Dzirkstele” redakcijas ēkas un novada pašvaldības durvīm tagad ir uzlīme, kura vēsta, ka te droši var ienākt bērns un jautāt palīdzību, ja tā nepieciešama. Kā stāsta novada domes klientu apkalpošanas centra vadītāja Evija Silauniece, tad šīs situācijas jau var būt ļoti dažādas:

''Piemēram, viņu uz ielas ir pārsteidzis negaiss vai viņš ir nokavējis autobusu, un viņam tiešām būtu nepieciešama vieta, kur ienākt, vai nu sagaidīt vecākus, vai sagaidīt savu autobusu, vai pārlaist negaisu. Vēl šī iniciatīva paredz uzlādēt mobilo tālruni, lai piezvanītu vecākiem, vēl ir tas, ka bērnam var savajadzēties apmeklēt labierīcības, tad šī būs tā vieta, kur viņš drīkst droši nākt iekšā, darbinieki ir informēti par to, ka bērns var nākt un lūgt šāda veida palīdzību.''

Sociālās akcijas iniciators Alūksnes uzņēmējs „Skaistuma darbnīcas” īpašnieks Māris Vīgups telefonsarunā stāsta, ka doma par šādu iniciatīvu radusies no pieredzes:

''Vienkārši salonā tas bērns šad tad tāpat ienāca, nu, ņemot vērā arī visādus bēdīgus notikumus, kas notiek Latvijā, to pašu Liepāju, tad tā doma tāda radās.''

Kā stāsta Māris Vīgups, tad Alūksnes novadā šai iniciatīvai atsaukušās jau ap 20 iestādes un uzņēmumi, to atbalsta arī kaimiņos - Apes novadā, tagad tātad arī Gulbenē. Te gan vēl priekšā informējošais darbs uzņēmēju vidū un skolās:

''Ir arī plānots informēt visas skolas, lai bērni ir zinoši, nevis tikai viņi redz, ka ir uzlīme, tad lai ir bērni zinoši, ka var nākt, ka šeit palīdzēsim,'' saka Silauniece.

Par akciju bērni var uzzināt arī sociālajos tīklos; jāpiebilst, ka akcijas uzlīme ir vienojoša, lai nebūtu iespējas to izmantot šaubīgos nolūkos.

''Tas ir tieši tā - drošības pēc, lai netiktu bērni aicināti dzīvokļos vai citās vietās, tādēļ arī bērniem tiks uzsvērts tas, ka jālūkojas ir pēc šādas uzlīmītes,'' rāda Silauniece.

Pie Gulbenes domes sastaptā četru bērnu māmiņa Ineta Sidorova-Raga par šo bērnam drošas vietas iniciatīvu jau informēta un vērtē to atzinīgi: ''Arī manai meitai ir bijusi tāda situācija, ka viņa paliek ar izlādējušos telefonu, tas ir ļoti labi, ka ir izdomāts tas. Bet uz ko es gribēju vērst uzmanību, es ar meitu to pārrunāju, viņa teica - mamm, bet man ir bail iet pie svešiem cilvēkiem, kaut ko teikt. Es viņai saku - varbūt jūs atnākat ar visu klasi, iepazīstaties ar šo vietu un tad, jā. Bet ja bērns nezin... viņi ir bailīgi, kautrīgi. Tad, ja viņus iedrošinātu no skolas puses, šī sadarbība būtu ļoti vērtīga''.

Māris Vīgups, kurš šīs akcijas norisi jau var vērtēt no septembra, stāsta, ka nebūt bērni nav tik bailīgi, sākumā paši nākuši un, tā teikt, testējuši, kā tad viņus uzņems, bet bijušas jau arī situācijas, kad tik tiešām nepieciešama palīdzība:

''Mums pašiem pavisam nesen bija gadījums, kad bērns, kas devās uz lauku skolu, bija aizmirsis savu etalonu mājās, un tad viņš padzīvojās pie mums salonā, tas bērns sēdēja šeit iekšā, siltumā, nevis kaut kur pa autoostu. Sazvanījām skolu, lai uzzinātu, kas tur noticis, tā kā ļoti labi viss atrisinājās.''

Bet, tā kā par šo iniciatīvu interese ir arī no citiem novadiem, tad Māris Vīgups stāsta, ka labi būtu, ja būtu konkrēti cilvēki, kuri uzņemtos koordinatora lomu savā pusē, kā to Gulbenē ir uzņēmusies Evija Silauniece:

''Šī iniciatīva mani ļoti, ļoti uzrunāja, jo tas ir tik tīri, cilvēcīgi, tās ir tik vienkāršas lietas, tas neprasa nekādus finansiālos ieguldījumus, lai palīdzētu bērnam.''

To, kādi ir pirmie akcijas rezultāti, ir iecerēts apkopot gada nogalē. Bet četru bērnu māmiņa Ineta atzīst, šī akcija visnoderīgākā būtu lielajās pilsētās, kur cilvēki viens otru nepazīst un bērnam ir vieglāk apjukt dažādās situācijās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti