Dienas ziņas

Ogotājiem sācies karstākais darba laiks

Dienas ziņas

Šlokenbekas ezerā tūkstošiem beigtu zivju

Ugunsnelaime kultūrvēsturiskās mājās Alsungas novadā

Alsungā uguns noposta svētvietu - suitu tradīciju krātuvi

Pirmdienas rītā uguns nopostījusi Alsungas novada mājas "Gāčas", kas vietējiem iedzīvotājiem bijušas kā svētvieta. Tā nodrošinājusi saikni ar dzimtas senčiem, un tur vienmēr mituši aktīvi suitu tradīciju kopēji un sargātāji, saka etniskās kultūras centra "Suiti" pārstāvji.

Pilnībā nodegusi mājas piebūve, nodedzis dzīvojamās mājas jumts un stipri cietusi arī pati ēkas iekšpuse. Šobrīd lielākais vairums krāsmatu novākts un pamazām sākts apjaust nelaimes lielumu.

Alsungas novada "Gāčās" sestajā paaudzē dzīvo Lidijas Jansones dzimta, kas šādu ugunsnelaimi līdz šim nav piedzīvojusi. Pievīlusi saldētava, kas karstajās dienās neesot izturējusi slodzi, atzīst Lidijas kundze.

"Kamēr izsaucu ugunsdzēsējus, tad liesma jau bija pāri šeit, paguvu tikai atslēgt elektrību. Paguvu vīru izvest no telpām, viņam ir kustību traucējumi, aizvest viņu drošā attalumā. Šīferis sprakšķēja, lidoja karstās šķembas, man bija bailes, ka tas viņu netraumē," stāsta sieviete.

"Gāču" dzīvojamā ēka celta pagājušā gadsimta divdesmitajos gados. Taču klētiņa šai sētā datēta ar 1787.gadu, tāpēc Lidijas kundze priecājas, ka glābējiem to izdevies pasargāt no liesmām.

Sieviete jau 50 gadus vada etnogrāfisko ansambli "Gudenieku suiti", tāpēc viņas mājas  izveidojušās par suitu tradīciju krātuvi. Tieši kultūrvēsturiskās vides dēļ to iecienījuši filmētāji - 1935.gadā tur uzņemtas filmas "Dzimtene sauc" epizodes, tāpat tur tapusi Viestura Kairiša filma "Kāzas" un Andra Slapiņa "Cerību lauki".

Lidijas kundze priecājas par katru lietu, ko izdevies paglābt no uguns liesmām. Pilnīgi postā nav aizgājuši savāktie materiāli par viņas brāli – Zigfrīdu Kalniņu, kas savulaik bijis Latvijas Nacionālā teātra direktora vietnieks.

Šobrīd aktīvi māju atjaunošanā iesaistījusies biedrība "Etniskās kultūras centrs "Suiti'''', kuru 2002.gadā dibinājusi Lidijas kundze un bijusi tās pirmā vadītāja.

Biedrība atvērusi ziedojumu kontu finansiālam atbalstam "Gāču” atjaunošanai. Ikviens, kurš vēlas palīdzēt, var ziedot, pārskaitot naudu uz kontu LV97UNLA0050023243991. Vairāk par palīdzības iespējām var interesēties pie "Gāču" saimnieces, zvanot pa tālruni 26010239.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti