4. studija

4. studija

4. studija

Rīdziniekiem radušās aizdomas, ka gaisa kvalitātes mērījumi neatbilst patiesībai

Likuma līkloču dēļ zīdaiņi Latvijā gandrīz gadu nesaņēma speciālo pārtiku

Alerģiskiem zīdaiņiem jau gadu nav pieejama īpašā pārtika «papīru kārtošanas» dēļ

Alerģiskajiem zīdaiņiem Latvijā jau gandrīz gadu nav pieejams īpašais piena maisījums, jo vienas jaunas sastāvdaļas dēļ pārtikas uzraugi to pieprasīja reģistrēt no jauna, un šī procedūra ilgst jau gadu. Tagad gan Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) sola, ka lēmumu pieņems tuvāko nedēļu laikā un, visticamāk, tas būs pozitīvs un piena maisījums atgriezīsies veikalu plauktos, ziņoja LTV raidījums “4. studija”.

Piena maisījums mazuļiem “Frisolac Pep AC” paredzēts bērniem, kuriem ir smaga olbaltumvielu nepanesība. Kamēr ierēdņi ilgi domāja un pētīja, lai pārliecinātos, ka no jauna pievienotā sastāvdaļa “Mortierella Alpina” patiešām nav kaitīga, mazuļi, kuriem konkrētais piena maisījums ir ļoti nepieciešams, ēst neko citu nevarēja, savukārt viņu vecāki to meklēja kaimiņvalstīs, kurās piena maisījums bija pieejams bez problēmām.

Izplatītājs SIA “German Products Baltics” iepriekš skaidroja, ka piena maisījumi ir atbilstoši Eiropas likumdošanai ražoti produkti, bet bija “tehniska nesakritība, kādā veidā PVD traktēja šī produkta sastāvu”, uzņēmums jau pavasarī vērsās Zemkopības ministrijā, apstrīdot PVD aizliegumu un aicinot produktu atļaut.

Zemkopības ministrijas Veterinārā un pārtikas departamenta Pārtikas nekaitīguma nodaļas vadītāja Zane Ružāne raidījumu informēja, ka ministrija sūdzību noraidīja. Ministrija uzskatīja, ka ražotājam jāpierāda jaunās sastāvdaļas drošums, pirms produktu laiž Eiropas Savienības tirgū.

PVD Pārtikas uzraudzības departamenta Pārtikas produktu reģistrācijas daļas vadītāja Diāna Birkenfelde informēja, ka decembra nogalē dienests “saņēma ļoti svarīgu informāciju no Nīderlandes kompetentās institūcijas jaunās pārtikas jomā, un līdz ar to ir atrisinājusies šī situācija ar šo problemātisko sastāvdaļu”.

Tagad izplatītājs aicināts atkārtoti iesniegt dokumentus piena maisījuma reģistrēšanai, lai gan šī lieta jau ir tikusi izskatīta pirms tam, turklāt gana ilgi. Taču PVD skaidro, ka līdz ar ministrijas lēmumu lieta slēgta, un tagad viss atkal jāsāk no jauna.

Ja piena maisījuma ražotājs nebūtu iesniedzis papildu materiālus un pētījumus, diez vai situācija atrisinātos.  

Birkenfelde stāstīja, ka uzņēmums iesniedzis daudz jaunu materiālu par šo specifisko sastāvdaļu un informāciju, kas līdz šim nebija PVD rīcībā, “šai sastāvdaļai ir pierādīta, zināma drošas izmantošanas vēsture Eiropā”.

Pārtikas un veterinārajam dienestam bija nepieciešami dati par pievienotās vielas izmantošanas senāku laika posmu. Izrādās, tā tikusi izmantota jau kopš 1997. gada un tam ar pierādījumiem steidzies palīgos Holandes uzņēmums.  

Bet vai tiešām nebija iespējams to visu paveikt ātrāk? PVD skaidro, ka katrā valstī pārtikas uzraudzības process esot citādāks. Latvijā uzraudzība notiek pirms produkta laišanas tirgū, bet citās dalībvalstīs produktu laiž tirgū un tikai tad notiek uzraudzība un apstākļu noskaidrošana.  

Tagad PVD pieļauj, ka lēmumu varētu pieņemt tuvāko nedēļu laikā, saņemot dokumentus no izplatītāja. Uzņēmumam arī ir tiesības lūgt dienestam izskatīt iesniegumu  paātrināti.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti