Dienas ziņas

Pašvaldību aizņēmumu limits sasniegts jau aprīlī

Dienas ziņas

«»Plecu pie pleca«» ar jaunajiem mūziķiem

Lielajā talkā sakopj un apzin dižkokus

Aizputes pusē talkā par dižkoku atzīts arī Imanta Ziedoņa atklātais Bergmaņa ozols

Aizputes pusē sestdien talkoja ar moto “Seko dižkokiem!”. Šoreiz Aizputes novada Dzērves pamatskolas kolektīvs sakopa un labiekārtoja ne tikai skolas apkārtni, bet arī no padomju laika drazām atbrīvoja vienu no nesen uzietajiem  dižkokiem. Savukārt Imanta Ziedoņa 70. gados atklātais Bergmaņa ozols, tāpat kā vēl  pieci citu sugu senā muižas parka koki, nomērīts un atzīmēts kā dižkoks. 

Dzērves pamatskolas apkārtne aizņem aptuveni 10 hektārus. Lai sakoptu un labiekārtotu apjomīgo teritoriju, talkas tiekot rīkotas regulāri jau gadu desmitiem kā pavasaros, tā rudeņos. Atšķirībā no citām reizēm šoreiz skolēni strādāja piegulošajā teritorijā, lai no dažādām drazām atbrīvotu balto vītolu, kas nesen atzīts par dižkoku.

“Pie skolas ir 6 vai 8 dižkoki. Lai var aplūkot šos dižkokus, apkārtne ir jāsavāc. Te bija liels apaugums, un tad Dabas pārvaldes speciālisti atklāja divus dižkokus. Lai arī tā ir privāta teritorija, tā tomēr atrodas pie skolas,” stāstīja Dzērves pamatskolas direktors Mairolds Blūms. 

Savukārt Dzērves pamatskolas skolotāja Gita Petrovica vēstīja, ka lielākoties atrodot drazu, kas palikusi pāri no 20. gadsimta beigām, pat no kolhozu laikiem – piemēram, bērnu sandalītes. 

Lielāko daļu no skolas apkārtnes veido 19. gadsimta otrajā pusē  veidotais muižas parks ar senajiem stādījumiem.

Savulaik to apmeklējis dzejnieks Imants Ziedonis, lai no krūmiem atbrīvotu tā saukto Bergmaņa ozolu, kas nosaukts par godu skolas pirmajam direktoram.

“Tad, kad Ziedonis to atklāja, tad bija doma, ka ir dižkoks, bet izrādījās, ka viņam pāris centimetru pietrūkst. Mēs ceram, ka pa šiem daudzajiem gadiem koks būs piebriedis un mums būs dižkoks ar nosaukumu,” teica Dzērves pamatskolas skolotāja Lāsma Jūrmale. 

8. klases zēni kopā ar Dabas aizsardzības pārvaldes inspektori veic mērījumu, apliekot mērlenti ap stumbru. Lai tas būtu dižkoks, apkārtmēram jābūt četriem metriem, un šoreiz skaitlis izrādījās iepriecinošs.

Lai iegūtu vizuālo apliecinājumu, pie dižkoka tika piestiprināta ozollapas zīmīte. Kā skaidroja Dabas aizsardzības pārvaldes vecākā valsts vides inspektore, zīmīte apkārtējai sabiedrībai signalizē, ka šis koks ir aizsargājams. 

Jau desmit gadus Dzērves pamatskola aktīvi darbojas kā ekoskola, līdz ar to dižkoku meklēšana, to atpazīšana, kā arī apkopšana senajā muižas parkā notikšot arī turpmāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt