Panorāma

Dabas muzejā – krāšņās lilijas

Panorāma

Panorāma

Agrāka pensiju indeksācija senioriem ir būtiska

Agrāka pensiju indeksācija senioriem ir būtiska

Ienākumi jau labu laiku netiek līdzi dzīves dārdzībai, tādēļ agrāka pensiju indeksācija priecē – tā saka paši pensionāri. Tajā pašā laikā viņi atzīst – pārlieku lielai sajūsmai nav pamata, jo, viņuprāt, indeksācija būtisku finansiālu atspaidu nesniegs. Labklājības ministrijā gan domā citādāk.

Cenas aug, un tas ir ik uz soļa redzams. Tā saka divas aktīvas kundzes – Maira Vertjanova, kas priekšlaikus devusies pensijā, un Ilga Frīdenšteina, kas piestrādā par grāmatvedi, lai naudiņas būtu vairāk.

“Es dienā eju gan veikalos, gan aptiekās, un ar ko es saskaros? Man vienkārši kamols kaklā kāpj tādās situācijās. Es pieeju pie maizes stenda un ne tikai pie maizes stenda, bet arī aptiekās pie kases – cilvēks vienkārši nevar samaksāt,” atzina Maira Vertjanova.

“Man nav pārāk liela pensija. Viennozīmīgi. Protams, tikai, lai varētu izdzīvot to mēnesi, tas arī tikai tik daudz palīdz. Palīdz arī ģimenes locekļi. Tas ir pats galvenais,” atklāja Ilga Frīdenšteina.

Faktu, ka pensijas šogad indeksēs agrāk, seniori min pat kā būtiskāku nekā, viņuprāt, būs paredzamais pensijas pieauguma apmērs. Un tomēr ļoti daudziem Latvijas senioriem pensijas izmaksas diena ir mēneša gaidītākais notikums.

“Ikvienam tas ir būtiski. Vienīgi jautājums, cik katram būs pielikts. Vai tas būs viens eiro, divi, trīs, desmit? Vai uz augšu? Tas ir būtiski. Uz papīra jau var rakstīt nezinu ko,” sacīja Maira Vertjanova.

“It kā skan labi, ka aprēķina, piedāvā, nodod mūsu rīcībā to naudiņu. Bet rezultāts no tā nemainās,” pauda Ilga Frīdenšteina.

Pateikt precīzi, cik eiro senioriem pieliks klāt, nevar pat atbildīgie ierēdņi, jo katrs gadījums ir individuāls un aprēķina formula – patiešām sarežģīta. Skaidrs, ka indeksācija būs virs 10%. Attiecīgi rupji rēķinot, pensionāriem ar 500 eiro lielu pensiju, pieaugums būs vismaz 50 eiro mēnesī, ar 400 eiro tie būtu vismaz 40 eiro.

“Tas būs atspaids cilvēkiem pirms apkures perioda un šajā laikā,” sacīja Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā eksperte Daiga Kudiņa.

Lai arī pensijas sāks indeksēt augustā, nākammēnes tās izmaksās vēl iepriekšējā apmērā. “Bet septembrī saņems indeksējamo pensiju un arī starpību jeb palielinājumu par augusta mēnesi. Tad arī jārēķinās, ka oktobrī šī pensija var samazināties. Jo vairs nebūs šī starpība par augusta mēnesi,” norādīja Kudiņa.

Latvijas Pensionāru federācijā arī vērsa uzmanību uz to, ka pensijām, gluži kā algām, ir neapliekamais minimums, kas, ceļot ienākumus, var ietekmēt gala summu.

“Visiem, kuriem pensijas indeksē, kuri saņem pensijas, protams, viņi saņem ātrāk, un tas ir ļoti būtiski. Mums ir jāņem vērā, ka inflācija ir ļoti augsta, nebijusi augsta. Un līdz ar to cilvēki jau ir satraukti. Piemēram, ja no 1. jūlija pensijai neapliekamais minimums ir 500 eiro, tad, ja tā pensija ir lielāka, tas nozīmē, ka tiek ņemts nost arī nodoklis,” norādīja Pensionāru federācijas vadītāja Aija Barča.

Barča uzskata, ka pienācis laiks atgriezties pie pensiju indeksācijas divreiz gadā, kā tas savulaik jau bijis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti