69% skolu ēdnīcās PVD pārbaudēs atklāj pārkāpumus

Aprīlī veicot pārbaudes Latvijas izglītības iestāžu ēdināšanas uzņēmumos, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) konstatējis pārkāpumus 69% gadījumu.

Lai iegūtu objektīvus datus par uzņēmumiem, kas sniedz ēdināšanas pakalpojumus izglītības iestādēs, PVD līdz mācību gada beigām turpinās minēto uzņēmumu pārbaudes pakalpojumu sniegšanas vietās.  

Pagājušajā nedēļā Latvijas izglītības iestāžu ēdināšanas uzņēmumos PVD pārtikas inspektori veica 78 pārbaudes.

Pārkāpumi konstatēti 54 uzņēmumos jeb 69% no pārbaudītajiem uzņēmumiem, no tiem uztura normu neievērošanā 37 uzņēmumos.

Pārbaužu laikā inspektori 20 ēdināšanas uzņēmumos konstatējuši, ka ir nepietiekama dienas vai ēdienreizes enerģētiskā vai uztura vērtība, nepietiekošs nedēļas ēdienkartē iekļauto produktu daudzums, galvenokārt augļu, dārzeņu, siera, biezpiena. Atsevišķos gadījumos ēdienkartē nav iekļauts pamatēdiens vai arī ēdieni nedēļas ēdienkartē atkārtojas.

14 uzņēmumos konstatētas dažādas neatbilstības ēdienkartē – ēdienkarte nav saskaņota ar iestādes vadītāju, tajā nav norādīta visa nepieciešamā informācija, pasniegtie ēdieni neatbilst ēdienkartē norādītajiem, izmaiņas nav saskaņotas ar iestādes vadību. Vēl 14 uzņēmumos konstatēts, ka uzturā iekļauti produkti, kas neatbilst noteiktajām prasībām vai kurus aizliegts izmantot ēdienu gatavošanai, piemēram, pelmeņi un desa, kuru sastāvā ir nepietiekams gaļas daudzums, kā arī nav informācijas par sāls saturu produktā.

Tāpat arī konstatēti gaļas produkti, kuriem pievienotas pārtikas piedevas – garšas pastiprinātāji, augu eļļa, kas satur ĢMO, kā arī garšvielu maisījumi, kas satur sāli, cukuru un/vai garšas pastiprinātājus, un konditorejas izstrādājumi, kas satur daļēji hidrogenētus augu taukus vai arī nav informācijas par tauku hidrogenizācijas pakāpi. Konstatēti arī gadījumi, kad cūkgaļa saņemta saldētā veidā, kas nav atļauts.

Tāpat pārbaužu laikā atklājies, ka sāls un cukurs tiek pievienots ēdieniem nekontrolēti vai arī tas pārsniedz noteiktās normas.

43 uzņēmumos konstatēti higiēnas prasību pārkāpumi, tostarp arī produkti, kuriem nav norādīts vai ir beidzies derīguma termiņš, produkti ar redzamām bojāšanās pazīmēm, nav nodrošināta izsekojamība svaigai gaļai. Bijuši arī gadījumi, kad roku mazgāšanai nav nodrošināts karstais ūdens, ir nolietojies, bojāts vai netīrs virtuves inventārs un iekārtas.

Par konstatētajiem pārkāpumiem noformēti seši akti par pārtikas produktu izplatīšanas apturēšanu vai izņemšanu no apgrozības un trijos gadījumos sākta administratīvā lietvedība. Administratīvās sankcijas izglītības iestādēm tiek piemērotas gadījumos, ja ēdināšanas uzņēmuma darbības rezultātā tiek apdraudēta izglītojamo veselība un/vai  būtiski pārkāpumi tiek konstatēti atkārtoti.

Latvijas Radio raidījumam "Pēcpusdiena" PVD direktors Māris Balodis norādīja, ka reizēm skolās nav bijušas pieejamas elementārākās higiēnas prasības. Piemēram, siltais ūdens. Tāpat skolu virtuvēs bijuši produkti, kam nav vietas skolās. To vidū ir gaļa, kas aizstāta ar citiem produktiem. Tāpat bijušas krāsvielas un citi produkti, par kuru uzturvērtību un veselīgumu ir jāšaubās.

Savukārt Vecāku kustības vadītāja Zane Johansone norāda, ka viņas pieredze liecina, ka bērnudārzos ir vieglāk ietekmēt bērnu ēdienkarti. Viņa savulaik atklājusi, ka bērnu ēdienkartē bērnudārzos ir bijis pārāk daudz baltmaize un citu produktu, kuriem tur nebūtu bijis jāatrodas. Pēc sarunām ar bērnudārza vadītāju un dietologu, ēdienkarte izmainīta. Tomēr skolās šo sistēmu ir grūtāk lauzt.

Viņa arī izteica šaubas par to, vai konkursos uzvarot lētākajam piedāvājumam, ir iespējams dabūt labāko ēdienu. Veselīga uztura speciālists Normunds Baranovskis gan saka, ka tas ir iespējams. "Viss ir iespējams! Tikai ir jāstrādā!" Viņš pieļāva, ka problēmas skolās un bērnudārzos ir tāpēc, ka mācību iestādes lielos daudzumos pērk kartupeļus un olas, līdz tās sāk bojāties. Tajā brīdī šie produkti tie celti galdā.

Pēc PVD Uzņēmumu reģistrācijas datiem, pamata un vispārējās izglītības iestādēs ēdināšanu nodrošina 912 PVD reģistrēti uzņēmumi, pirmskolas izglītības iestādēs – 807 uzņēmumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti