40 mākslinieki gādā par Latvijas prezidentūras viesu suvenīriem - svilpauniekiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Drīz Latvijas prezidentūras viesi saņems suvenīrus, ko sarūpējuši ap 40 mākslinieku no visas Latvijas – plaukstas lieluma māla svilpauniekus. Katrs svilpaunieks ir unikāls un katram ir sava dziesma.

Eiropas Savienības Padomes prezidentūrai ir tradīcijas arī suvenīru jomā. Tradicionālā prezidentūras dāvana – kaklasaites vīriešiem un lakati vai šalles sievietēm, kā arī prezidējošās valsts raksturojošs suvenīrs. Latvija saviem ārvalstu viesiem dāvinās zīda kaklasaites un lina šalles-lakatus sievietēm, bet kā prezidējošās valsts suvenīrs izvēlēts māla svilpaunieks un.

„Šim nozīmīgajam notikumam par godu mēs esam sarūpējuši tādu īpašu dāvanu, katram, burtiski katram, kas šeit ieradīsies un piedalīsies semināros, konferencēs un citos pasākumos tiks dāvināts svilpaunieks. Tāds mazs vēstnesis, dziedošs vēstnesis no Latvijas, nu tomēr ļoti simbolisks – maziņš, tomēr skaists, ar savu dziesmu. Manuprāt, ļoti jauka izvēle, ļoti jauka dāvana,” saka projekta koordinatore Iveta Mielava.

Svilpauniekus, kā stāsta prezidentūras pārstāve Selga Laizāne, izraudzīja no gara priekšlikumu saraksta un vairākām diskusijām ar dažādu nozaru pārstāvjiem: „Beigās, protams, mums bija jānonāk pie vienas idejas. Un tā svilpaunieku ideja sanāca viskopsavilkošākā, ja tā var teikt. Jo, tajā ir roku darbs, tajā ir ielikts visu amatnieku un mākslinieku prasmes, sirds siltums. To ir veidojuši cilvēki, kas ļoti mīl savu nodarbošanos, un līdz ar to tam līdzi nāk visa pozitīvā enerģija no cilvēkiem.”

Un kā nu ne, svilpaunieku izgatavošanā piedalījušies 40 mākslinieku no visas Latvijas, kas nepilna mēneša laikā kopā izgatavojuši ap 22 tūkstošiem māla svilpaunieku. „Nu, tas bija ārkārtīgi interesanti, jo neviens putns ne tuvu nav pat līdzīgs.

Kopā mums ir gan baloži salidojuši, gan zvirbuļi, pīles, zosis, arī šie mistiskie teiksmainie ilgu putni, pūces un gaiļi – tātad arī putni var būt dažādi,” saka Mielava.

Mākslinieku iedvesmai netika likti ierobežojumi – vienīgais noteikums bija izgatavot putniņu plaukstas lieluma izmērā: „Un arī māls te ir visdažādākās nokrāsas – sarkanais un gaišais, un turklāt vēl šīs glazūras un svēpējumi. Dažādi matētie rotājumi, un asējumi, nu, burtiski, jā, vairākas grafikas tehnikas te ir. Un rezultāts ir patiesi daudzveidīgs.”

Viens no 40 svilpaunieku veidotājiem ir arī Mākslas Akadēmijas students Kaspars Geiduks, kas savu izveidoto svilpaunieku raksturo kā diezgan apaļīgu balodi: „Nu, tā grūti aprakstīt, tas ir, nu, tiešām tādā plaukstas lielumā ar knābi un diezgan lielu aci, jo man patīk taisīt tādus ar lielu aci putniņam… Jā, tas ir tāds brūngans un arī glazūra, knābis tad gaiši zils, brūns, sarkanīgs, trīs varianti bija, kad es taisīju.”

Ar izgatavoto svilpaunieku Latvijas Radio iepazīstina Keramikas studijas „Saule” vadītāja Jura Tumulkāna sieva Ilze Tumulkāne, kura kā saka vīrs - ielika putniņam dziesmiņu. Par pašu svilpaunieku stāsta Juris: „Nu, es it kā piegāju no tāda principa, ka mēģināju stilizēt, neizvēlēties konkrēti kādu putnu. Un bez tam es tā dabiski domāju – nu, kā viņš varētu izskatīties, lai viņš kaut ko varētu pastāstīt par Latviju, par tiem cilvēkiem, un tad es pietuvojos risinājumam ar krāsām. Man tas likās tāds labs princips, būtu labs ar krāsām, kādu simbolisku nozīmi spēlēt. Man tas putniņš veidots sarkanbalts un tas simbolizē, nu, jūs paši stādāties priekšā ko tas simbolizē.”

Viņa veidotais putniņš ir aizmiedzis actiņas un izskatās laimīgs: „Nu, viņš ir laimīgs! Viņš Eiropā! Viņš ir labās rokās nonācis!”

Svilpauniekus, iepakotus skaistā kastītē ar meistaru kontaktiem un komentāru, ārvalstu viesi saņems 2015.gadā, bet pagaidām visu 40 mākslinieku izgatavotos putniņus var apskatīt prezidentūras mājas lapā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti