Latvijā pieņemas spēkā gripa; saslimstība ar Covid-19 mazinās

Kamēr Covid-19 inficēto un ar slimību stacionēto pacientu skaits pagājušajā nedēļā nedaudz samazinājies, novērojams vidēji straujš gripas saslimstības pieaugums, informēja Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC). Kopš gripas monitoringa sākuma pērnā gada oktobrī ar gripu miruši 11 cilvēki, no kuriem neviens nebija vakcinējies.

Visiem 11 mirušajiem bija vairākas blakus saslimšanas, norādīja SPKC, atgādinot, ka visefektīvākais veids, kā aizsargāties no nopietnas saslimšanas ar gripu un Covid-19, ir vakcinācija. Speciālisti aicina īpaši veselības riska grupu personām izmantot valsts nodrošināto vakcinācijas iespēju. 

Neraugoties uz gripas epidēmijas sākumu, vakcinācija joprojām ir ieteicama, jo gripas epidēmija parasti ilgst 10 nedēļas, bet vakcinācijas izraisīta imunitāte veidojas 10–14 dienu laikā. Tāpēc cilvēks var gūt labumu no vakcinācijas pat tad, ja viņš to nav saņēmis, uzsākoties gripas epidēmijai. Latvijā gripas epidēmija tika izsludināta 12. janvārī.

Gripu nedēļas laikā konstatē 319 pacientiem

Pagājušajā nedēļā monitoringā iesaistīto ģimenes ārstu praksēs ar akūtu augšējo elpceļu infekcijas simptomiem kopā bija vērsušies 917 pacienti, no kuriem 319 pacientiem konstatēta gripa. Nedēļu iepriekš gripa bija konstatēta 185 pacientiem, bet divas nedēļas iepriekš – 111 pacientiem.

Saslimšanas gadījumi reģistrēti Ventspilī, Rīgā, Liepājā, Jūrmalā, Jelgavā, Daugavpilī, Jēkabpils novadā, Rēzeknē un Valmieras novadā.

Gripas gadījumi reģistrēti visās vecuma grupās, tomēr lielākā gripas intensitāte reģistrēta 0–4 gadu vecuma grupā.  

Pagājušajā nedēļā laboratoriski apstiprināti 48 gripas gadījumi (nedēļu iepriekš – 29), kuros 46 paraugiem noteikta A tipa gripa, bet 2 – B tipa gripa. 

SPKC norādīja, ka daudzās Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas (ES/EEZ) valstīs novērojams būtisks akūto elpceļu infekciju skaita pieaugums primārajā aprūpē un lielākā daļa ES/EEZ valstu ziņo par gripas aktivitāti virs bāzes līmeņa. ES/EEZ vidējais gripas pozitīvo testu īpatsvars bijis visaugstākais – 31% (nedēļu iepriekš 22%). Visas valstis ziņojušas par sezonālu gripas aktivitāti, kas pārsniedz 10% pozitīvo paraugu īpatsvara slieksni primārajā aprūpē, kas noteikts kā epidēmijas slieksnis. 

Saslimstība ar Covid-19 nemainīga

Tikmēr Covid-19 gadījumu skaits Latvijā nedēļas laikā nav mainījies – laboratoriski apstiprināti 96 Covid-19 gadījumi (nedēļu iepriekš arī 96), kopumā veikti 1039 (iepriekš 727) laboratoriskie testi uz SARS-CoV-2 vīrusa klātbūtni.

Stacionēto Covid-19 pacientu skaits nedaudz pieaudzis, sasniedzot 97 pacientus (nedēļu iepriekš 84, divas nedēļas iepriekš – 118).  

Iepriekšējā nedēļā stacionāros ar smagu slimības gaitu ārstējās viens pacients (nedēļu iepriekš divi). Reģistrēti 12 Covid-19 pacientu nāves gadījumi (nedēļu iepriekš – 9) vecuma grupā "50 gadi un vairāk". Vismaz septiņos gadījumos Covid-19 bijusi kā pamatdiagnoze. 

Aicina vakcinēties

Lai mazinātu smagas slimības gaitas, hospitalizācijas un nāves risku, vakcinācija pret sezonālo gripu un Covid-19 ieteicama ikvienam, tomēr īpaši rekomendēta veselības riska grupas cilvēkiem, kuriem slimības bieži norit smagā formā un kuriem ir augsts komplikāciju risks, norādīja SPKC.

Vakcinācijas iestādēm pašreiz arī ir iespēja izmantot to rīcībā esošās valsts apmaksātās vakcīnas pret gripu, lai vakcinētu ikvienu iedzīvotāju, t.i. ārpus riska grupām. Vakcinācijas iestāžu saraksts, kur iespējams saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu, atrodamas SPKC tīmekļa vietnē.

No valsts apmaksātām vakcīnām dažās vakcinācijas iestādēs vēl ir pieejamas "Efluelda" un "Influvac Tetra".

Vakcīna "Efluelda" ir īpaši piemērota senioriem – tā ir augstākas iedarbības pretgripas vakcīna, kuru pasaulē lieto jau vairāk kā 10 gadus, jo standarta devas vakcīna senioriem ne vienmēr efektīvi un ilgstoši, visas sezonas garumā, var nodrošināt aizsardzību pret smagu gripu, gripas izraisītām komplikācijām un hospitalizāciju.

Savukārt vakcīna "Influvac Tetra" piemērota gan bērniem, gan pieaugušajiem. 

SPKC prognozēja, ka augstā saslimstība ar Covid-19, visticamāk, saglabāsies līdz pat pavasara beigām, tāpat kā iepriekšējās sezonās. Līdz ar to vakcinācija pret Covid-19 var būtiski samazināt smagas saslimšanas riskus veselības riska grupas personām līdz Covid-19 epidēmiskās sezonas beigām. Vakcīnas pret gripu un Covid-19 infekciju ir drošas un nerada risku cilvēka veselībai, pat ja vakcinācija veikta laikā, kad persona bijusi inficēta ar kādu no minētajām infekcijām, norādīja SPKC.

Vakcinācijai pret Covid-19 pieejamas šai sezonai pielāgotās "Pfizer BioNTech" vakcīnas "Comirnaty Omicron XBB.1.5" un "Novavax" vakcīnas "Nuvaxovid XBB.1.5", kuras piemērotas šobrīd izplatītākajiem SARS-CoV-2 vīrusa omikrona paveidiem, tai skaitā HV.1 un JN.1. 

Vakcināciju pret gripu un Covid-19 var saņemt vienā vakcinācijas reizē. 

SPKC informēja, ka šajā sezonā pret gripu ar valsts apmaksāto vakcīnu ir vakcinējušies 114 907, bet pret Covid-19 – 33 717 iedzīvotāji.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti