«Re: Check»: Vai izglītības ministrei taisnība, ka pusaudžu grūtniecību skaits nesamazinās?

Vai taisnība izglītības un zinātnes ministrei Andai Čakšai no "Jaunās Vienotības", ka pusaudžu grūtniecību skaits nesamazinās? To pētīja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" melu un maldu apskatā.

"Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" melu un maldu apskats
00:00 / 07:27
Lejuplādēt

Oktobrī kanāla "RīgaTV 24" pie Veltas Puriņas viesojās izglītības un zinātnes ministre Čakša. Raidījuma vadītāja ministrei jautāja par rezonansi guvušajiem seksuālās un reproduktīvās veselības mācību materiāliem: "Jūs iepriekš vairākās intervijās atzināt, ka šī ir svarīga tēma, kam būtu jābūt it kā programmās un par to būtu jārunā. Tiešām?"

Ministre uz to atbildēja, ka bērni jāapbruņo ar zināšanām. Kā argumentu Čakša minēja augsto seksuāli transmisīvo slimību rādītāju Latvijā un pusaudžu grūtniecību. "Latvijā ir ļoti augsts seksuāli transmisīvo slimību, pusaudžu grūtniecību skaits, kas ir svarīgi, ka mums šī informācija ir…" sacīja ministre.

Uz raidījuma vadītājas jautājumu, vai pusaudžu grūtniecība ir bieži sastopama, ministre atbildēja: "Latvijā ir pietiekami bieži sastopama, tur noteikti varat runāt ar ginekologu asociāciju, bet stāsts ir par to… Es tagad no galvas nepateikšu skaitļus, bet tas diemžēl nav ar tendenci kļūt mazāk."

Tiesa, ka Latvijā ir augsta seksuāli transmisīvo slimību izplatība. Latvija uz Eiropas fona izceļas gan ar jaunu HIV, gan C hepatīta gadījumu skaitu.

Taču ministrei nav taisnība, ka Latvijā nesamazinās pusaudžu grūtniecību skaits. To rāda Slimību profilakses un kontroles centra dati.

Kopējais abortu un dzemdību skaits pusaudzēm līdz 17 gadiem pēdējo desmit gadu laikā samazinājies trīskārt. Tas sarucis arī relatīvi, proti, attiecībā pret kopējo meiteņu skaitu vecumā no 10 līdz 17 gadiem.

"Re:Check" jautāja Čakšas padomniekam Sergejam Ancupovam, uz kādiem datiem ministre balstījās. Viņš atzina, ka absolūtie skaitļi rāda nelielu samazinājumu. Tomēr Ancupovs arī norādīja uz vairākās publikācijās skaidroto, ka pusaudžu grūtniecība Latvijā aizvien ir liela problēma. 

"Re:Check" kontekstam aplūkoja, kā Latvija šajā ziņā izskatās uz citu Eiropas valstu fona. "Eurostat" dati liecina, ka Latvijā meitenes un jaunietes no 10 līdz 19 gadiem dzemdē biežāk nekā viņu vienaudzes vairumā Eiropas Savienības valstu. Taču Latvijas rādītāji nav starp augstākajiem. Savukārt salīdzināma abortu statistika šajā vecuma grupā pieejama tikai no aptuveni puses visu dalībvalstu. To vidū Latvijas rādītājs ir viens no zemākajiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti