Pozitīvo Covid-19 testu īpatsvars saglabājas vidēji augsts; pieaug respiratori sincitiālā vīrusa izplatība

Pagājušās nedēļas gripas un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa rezultāti aizvien uzrāda stacionēto Covid-19 pacientu skaita pieaugumu un novērota arī respiratori sincitiālā vīrusa (RSV) izplatība, informēja Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), norādot, ka saslimstība ar gripu saglabājās zemā līmenī, tāpēc vakcinācijai ir īpaši labvēlīgs brīdis.

ĪSUMĀ:

Pieaug Covid-19 gadījumu skaits

SPKC norādīja, ka Latvijā aizvien turpinās Covid-19 gadījumu skaita pieaugums.

Pagājušajā (47.) nedēļā laboratoriski apstiprināti 270 Covid-19 gadījumi (nedēļu iepriekš 241 gadījumi, divas nedēļas iepriekš – 209.). Redzams, ka pieaugums ir vidēji 30 gadījumi nedēļā. Salīdzinājumā ar datiem pirms divām nedēļām, pagājušajā nedēļā, uz SARS-CoV-2 vīrusa klātbūtni laboratoriski testēti par 182 pacientiem vairāk.

Tātad no 823 pacientiem (nedēļu iepriekš 641), 151 pacientam apstiprināta Covid-19 infekcija (nedēļu iepriekš 111).

Pozitīvo testu īpatsvars jau trešo nedēļu saglabājas vidēji augstā līmenī, pārsniedzot 30%, kas liecina, ka SARS-CoV-2 vīruss joprojām ir galvenais akūtu augšējo elpceļu infekciju izraisītājs Latvijā, skaidroja SPKC.

Smagā stāvoklī esošo pacientu skaits nepalielinās

Pagājušajā nedēļā stacionēti par 46 Covid-19 pacientiem vairāk nekā iepriekš – 272 slimnieki, saglabājot iepriekšējo nedēļu pieauguma augšupejošo tendenci (43. nedēļā stacionēti bija 154 pacienti, 44. nedēļā – 213 pacienti, 45. nedēļā – 217 pacienti, 46. nedēļā - 226).

Stacionāros esošais pacientu skaits ar pamata diagnozi Covid-19 nedaudz samazinājies: no 259 pacientiem 46. nedēļā līdz 235 pacientiem pagājušajā nedēļā.  

Iepriekšējā nedēļā smagā stāvoklī stacionāros esošo Covid-19 pacientu skaits saglabājies tāds pat, kā līdz šim – 9 pacienti.

Reģistrēti 18 Covid-19 pacientu nāves gadījumi (nedēļu iepriekš – 17). Ziņoto nāves gadījumu skaits bijis vecuma grupā "50 gadi un vairāk". Vismaz piecos gadījumos pamata diagnozes bija Covid-19. Saslimšana ar Covid-19 bieži būtiski saasina jau esošas hroniskās slimības, kuru dēļ nepieciešama hospitalizācija un var iestāties nāve, skaidroja SPKC.

Notekūdeņos vīrusa koncentrācija augstāka nekā pērn

Notekūdeņu monitoringa dati liecina, ka joprojām novērots SARS-CoV-2 vīrusa RNS koncentrācijas pieaugums.

Lielā daļā pašvaldību un Latvijā vidēji vīrusa RNS koncentrācija jau šobrīd ir augstāka nekā pagājušās sezonas maksimums visā sezonas laikā.   

Augstākā saslimstība ar gripu bērnu vecuma grupā

Latvijā pagājušā nedēļā vidējā gripas izplatības intensitāte saglabājas zema, tomēr vērojams neliels pieaugums kopš laika, kad tika uzsākts AAEI monitorings šajā gadā, norādīja SPKC.

Pagājušajā nedēļā monitoringā iesaistīto ģimenes ārstu praksēs reģistrēti 17 saslimšanas gadījumi, kad diagnoze "gripa" bija noteikta, balstoties uz tipisku klīnisko ainu (nedēļu iepriekš – 19, bet divas nedēļas atpakaļ – 17 klīniskie gripas gadījumi).

Gadījumi reģistrēti Ventspilī, Daugavpilī, Jēkabpils novadā un Rīgā.  

Pagājušajā nedēļā gripas gadījumi reģistrēti visās vecuma grupās, tomēr augstākā saslimstība reģistrēta vecuma grupā 0–4 gadi (87,5 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju). 

Stacionāros konstatētā saslimstība ar gripu zema

Stacionāros uz gripu testēts 161 pacients, konstatēti 5 pozitīvi rezultāti. Savukārt Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Nacionālā mikrobioloģijas references laboratorija izmeklēja 163 klīniskos paraugus un apstiprināja A tipa gripas vīrusu divos paraugos.

Līdz ar to pozitīvo paraugu īpatsvars, pārbaudot pacientus uz gripu, joprojām ir zems – vidēji 2,2%. 

Pieaug saslimstība ar respiratori sincitiālo vīrusu (RSV) 

SPKC norādīja, ka jau otro nedēļu pēc kārtas novērots RSV pozitīvo testu īpatsvara pieaugums. 45. nedēļā tas ir bijis 2,1%, pirms divām nedēļām 9,8%, bet pagājušā nedēļā 25,8%.

"Visticamāk, šie monitoringa rezultāti liecina par kārtējās RSV sezonālās epidēmiskās izplatības sākumu," norādīja SPKC. 

SPKC speciālisti brīdina, ka respiratori sincitiālais vīruss var būt bīstams jaundzimušajiem 2 līdz 3 nedēļu vecumā, jo samērā bieži bērniem šī infekcija var beigties letāli. Sevišķi bīstama šī infekcija ir priekšlaicīgi dzimušajiem zīdaiņiem, jo no mātes iegūto antivielu līmenis viņiem ir zems vai to nav nemaz, un bērniem, kas jaunāki par 2 gadiem ar hronisku plaušu slimību, iedzimtu sirds slimību vai bērniem ar novājinātu imūnsistēmu un neiromuskulāriem traucējumiem, tostarp tiem, kuriem ir grūtības norīt vai attīrīt gļotu sekrēciju.

Kopumā populācijā respiratori sincitiālais vīruss izraisa vieglus saaukstēšanās simptomus, taču tas var izraisīt arī smagas slimības, piemēram, bronhiolītu, pneimoniju. Vienam diviem no katriem 100 bērniem, kas jaunāki par 6 mēnešiem un kas inficējušies ar respiratori sincitiālā vīrusa infekciju, var būt nepieciešama hospitalizācija. Tiem, kuri ir hospitalizēti, var būt nepieciešams skābeklis, intravenozi šķidrumi, ja viņi neēd un nedzer, un/vai mākslīgā plaušu ventilācija. Tomēr arī riska grupas pieaugušajiem vīruss var izraisīt smagu slimību.

Infekcijas avots ir tikai cilvēks. Infekcija izplatās gaisa pilienu ceļā. Vīrusa cirkulāciju novēro visu gadu, taču biežāk no oktobra līdz aprīlim.

Kopumā pagājušā nedēļa turpinājās palielināties pacientu īpatsvars (%) ar akūtu augšējo elpceļu infekciju simptomiem kopējā ambulatoro apmeklējumu struktūrā.

Divu nedēļu laikā tas pieauga no 18% līdz 25%. Faktiski katrs ceturtais ambulatorais pacients iepriekšējā nedēļā vērsies pēc medicīniskās palīdzības akūtas augšējo elpceļu infekcijas dēļ.

Monitoringa dati liecina, ka pirmsskolas izglītības iestāžu bērnu apmeklējums samazinājies par 5,2% un ir bijis 66,4% (nedēļu iepriekš 71,6%). Saslimstības pieaugums ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām galvenokārt saistīts gan ar Covid-19 infekcijas izplatības turpināšanos, gan ar RSV izplatības sākšanos. Gripas ietekme uz kopējo saslimstību pagaidām vēl nav nozīmīga.  

Aicina vakcinēties 

Lai mazinātu smagas saslimšanas un nāves risku, vakcinācija pret sezonālo gripu un Covid-19 ieteicama ikvienam, tomēr īpaši rekomendēta cilvēkiem, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām bieži norit smagā formā un kuriem ir augsts komplikāciju risks, norādīja SPKC. 

Šajā sezonā pret gripu ar valsts apmaksāto vakcīnu ir vakcinējušies jau gandrīz 89 tūkstoši iedzīvotāju, bet pret Covid-19 vakcinējušies gandrīz 21 tūkstotis iedzīvotāju.  

Šobrīd riska grupu pacientiem pieejamas vakcīnas pret gripu "Efluelda" (senioriem), "Fluenz Tetra" (2–7 gadus veciem bērniem ar hroniskām slimībām), kā vakcīnas "Influvac Tetra". Tās jau ir izdalītas vakcinācijas iestādēm un ir pieejamas ģimenes ārstu praksēs un citās ārstniecības iestādēs, kas veic vakcināciju pret gripu. Vakcinācijas iestādes, kur iespējams saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu, meklējamas šeit.

Vakcinācijā pret Covid-19 pieejamas šai sezonai pielāgotās "Pfizer" "BioNTech" vakcīnas "Comirnaty Omicron XBB.1.5", kuras piemērotas šobrīd izplatītākajiem SARS-CoV-2 vīrusa omikrona paveidiem. Esošās vakcīnas ir efektīvas arī pret jauno BA.2.86 jeb "Pirola" paveidu. 

Vakcināciju pret gripu un Covid-19 var saņemt vienā vakcinācijas reizē, atgādināja SPKC.  Valsts apmaksātas vakcīnas pret gripu pie sava ģimenes ārsta, vakcinācijas kabinetos vai ārstniecības iestādēs var saņemt iedzīvotāji, kas pieder noteiktām grupām.

Vakcinācija pret Covid-19 stingri rekomendējama cilvēkiem, kas pieder noteiktām veselības riska grupām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti