Ne tikai kabači, bet arī burkāni, ķirbji un citi sakņaugi – tas esot ziedojums Rēzeknes pašvaldības budžetam. Tajā gan trūkst naudas, vairāku miljonu eiro.
"Protams, ka mēs situāciju uztveram arī nopietni. Tas nav tikai humors. Apzināmies, ka situācija ir smaga. Kā tā tiks risināta ilgtermiņā – droši vien parādus mēs maksāsim vēl ilgi," sacīja sapulces pieteicēja Inga Zeltiņa-Ušpele.
Sanākušo galvenās prasības – sākt taupīt. Vēl šonedēļ domē pieņemts lēmums, kā nevis mazināt izdevumus, bet palielināt ienākumus, ceļot nekustamo īpašumu likmes.
Sapulci vēroja un tiešraidē saviem sociālo tīklu sekotājiem komentēja arī pats mērs. Savukārt piketa dalībnieku vidū bija Rēzeknes domes opozīcijas deputāti un vairāki Saeimas deputāti.
Finanšu ministrijai iesniegti priekšlikumi finanšu stabilizācijas plānam, kā arī pieprasījumus pēc aizdevumiem. Valsts kontrole jau uzsākusi darbu, pieci revidenti ieradušies pašvaldībā un dokumentus pieprasījuši arī klātienē, pastāstīja Bartaševičs. Viņaprāt, situācija pašvaldībā nebūtu tāda, kāda tā ir, ja Finanšu ministrija izsniegtu kredītus un uzsāktu stabilizāciju.
LTV: Šodienas pasākums, tā tāda pasmiešanās. Parasti, ja par cilvēku smejas, viņam kauns paliek. Jums ir kauns?
Aleksandrs Bartaševičs: Es domāju, kaunēties vajag tiem deputātiem, kam nav ko teikt par labiem darbiem šajā pilsētā.
Bartaševičs sapratis, ka neapmierinātie vēlas, lai atlaiž mēru, bet ne domi.
"No tā, vai aiziet mērs, vai visa dome aiziet – kas ir labāk pilsētniekiem. Izejot no tā. Tādam variantam es piekrītu," pauda Rēzeknes domes deputāts Jāzeps Korsaks (Nacionālā apvienība).
Vienlaikus viņš pieļāva, ka informācija slēpta ne tikai no opozīcijas, bet arī pozīcijas deputātiem. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministre iepriekš paudusi, ka lēmumu par atlaišanu varētu pieņemt novembrī.
KONTEKSTS:
Rēzeknes pilsētas pašvaldība ir nonākusi smagā finansiālā situācijā – izdevumu segšanai šim gadam tai pietrūkst 3,9 miljonu eiro. Lai ietaupītu līdzekļus, pašvaldības vadības uzdevumā iestāžu un pārvalžu vadītāji ir sagatavojuši priekšlikumus darbinieku skaita samazināšanai.
Rēzeknes pašvaldība sagatavoja rīcības plānu finansiālās situācijas uzlabošanai ilgtermiņā, taču pēc tā izvērtēšanas Finanšu ministrija neguva pārliecību, ka pašvaldība spēs pildīt savas saistības pret kreditoriem. Valsts kontrole paziņoja, ka veiks revīziju finanšu grūtībās nonākušajā Latgales pašvaldībā.
13. septembrī toreizējais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Māris Sprindžuks ("Apvienotais saraksts") paziņoja par procesa uzsākšanu Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētāja Bartaševiča atstādināšanai no amata. Mērs to nodēvēja par politisku izrēķināšanos.
Kopš 15. septembra ir apstiprināta jauna valdība, un tajā pašvaldību ministriju vada Inga Bērziņa ("Jaunā Vienotība"), kuras vadībā VARAM vērtē divus variantus – Rēzeknes mēra vai domes atlaišanu.