Panorāma

Ukraina turpina cīņu ar militāro korupciju

Panorāma

Panorāma

Koalīcijas kodolu veidos trīs partijas

«Apvienotais saraksts» nepieņem Siliņas piedāvājumu veidot koalīciju ar ZZS un «Progresīvajiem»

"Apvienotais saraksts" otrdien, 29. augustā, pēc vairāku stundu ilgas valdes un Saeimas frakcijas sēdes nolēma nepieņemt premjera amata kandidātes Evikas Siliņas ("Jaunā Vienotība") piedāvājumu veidot koalīciju ar Zaļo un zemnieku savienību un "Progresīvajiem". Tā vietā "Apvienotais saraksts" piedāvās savu koalīcijas modeli, kurā premjera amata kandidāte būs šim amatam nominētā Evika Siliņa ("Jaunā Vienotība").

Lai arī starp rindām nolasāms, ka Siliņas modelis netiek pieņemts, pagaidām ir cits skaidrojums. "Apvienotā saraksta" Saeimas frakcijas vadītājs Edgars Tavars pēc valdes un frakcijas kopsēdes atzina: 

Edgars Tavars
00:00 / 00:20
Lejuplādēt

"Siliņas piedāvātais modelis nav efektīvākais. Mums ir savs, par kuru rīt informēsim Valsts prezidentu un premjera amata kandidāti."

Savukārt Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns ("Apvienotais saraksts") uzsvēra, ka veidot valdību "ar šādiem riskiem nav pieļaujami, tāpēc šis modelis nav optimālākais".

Smiltēns piebilda, ka Siliņas otrdien piedāvātais scenārijs parādījās jau 31. maijā, kad Valsts prezidenta amatā Edgaru Rinkēviču ievēlēja ar ZZS un "Progresīvo" balsīm: 

Edvards Smiltēns
00:00 / 00:26
Lejuplādēt

"Ir 90 dienas, kopš Krišjāņa Kariņa paziņojuma par to, ka de facto valdība bija kritusi 31. maijā, jo viņš sāka veidot koalīciju ar Zaļo un Zemnieku savienību, tajā skaitā Lemberga kungu, un "Progresīvajiem". Šodien esam nonākuši tieši tajā pašā punktā, kur bijām 31. maijā, tikai Kariņa vietā šo piedāvājumu izteikusi Evika Siliņa."

"Apvienotais saraksts" vēlas vēl vienu sarunu ar premjera amata kandidāti Siliņu, kurā viņa arī tikšot informēta par politiskā spēka piedāvājumu. Siliņai trešdienas, 30. augusta, rītā ir arī tikšanās ar Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču, kur viņa informēs par valdības veidošanas gaitu. Ja Siliņa izšķirsies par trīs partiju veidotu valdību, tai Saeimā būs 52 balsis.

"Apvienotais saraksts" par savu piedāvājumu plašāku sabiedrību informēs pēc tam, kad būs ar to iepazīstinājis amatpersonas. 

Savukārt Siliņa intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "1:1" apliecināja, ka viņai nav zināms "Apvienotā saraksta" piedāvājums, taču uzsvēra – "Apvienotajā sarakstā" ir dažādi strāvojumi un no deputātiem otrdien izskanējuši dažādi iespējamie koalīcijas modeļi. 

"Es ar "Apvienoto sarakstu" sazināšos, bet neredzu daudz manevra iespēju. Man ir svarīgs viņu viedoklis, jo viņu partijā ir gana daudz enerģisku cilvēku, kuri ir devuši solījumus vēlētājiem," uzsvēra Siliņa.

"Man ir svarīgi saprast, vai viņi izvēlas meklēt dažādus ieganstus vai gatavi uzņemties atbildību par solījumu izpildi."

Viņa nepiekrita, ka "Apvienotais saraksts" būtu pagājis malā.

"Domāju, ka viņi vēl domā un, iespējams, mēģina saprast, kas viņiem ir labāks variants. Ceru, ka izaicinājumi un apsolījumi vēlētājiem būs svarīgāki par varas kontroles mēģinājumiem. Iepriekšējā valdība sabruka, jo nebija gana labas sadarbības starp iepriekšējiem koalīcijas partneriem. Ceru, ka ["Apvienotajam sarakstam"] nav galvenais mērķis paturēt kontroli," pauda Siliņa.

Premjera amata kandidāte arī piebilda, ka viņai jau ir vairākums Saeimā, jo Zaļo un Zemnieku savienība un "Progresīvie" piekrituši veidot koalīciju. Šādai koalīcijai būtu 52 balsis (iepriekšējai – 54).

"Priecātos arī par "Apvienotā saraksta" jāvārdu," noteica premjera amata kandidāte, paužot nožēlu par Nacionālās apvienības lēmumu nepievienoties koalīcijai.

"Es neko neesmu izvēlējusies, Nacionālā apvienība ir izvēlējusies atstatīt  sevi no potenciālās koalīcijas. Iet kopā ar partneri, kurš uzstāda ultimātus, nebūtu prātīgi," secināja Siliņa. "Iepriekšējā [valdība] nevarēja nostrādāt, jo divas partijas bija sabloķējušās, un tas bija tikai laika jautājums, kad šī valdība demisionēs."

KONTEKSTS:

Līdzšinējā premjera Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") otrā valdība krita pēc neveiksmīgiem mēģinājumiem paplašināt koalīciju, iekļaujot tajā arī opozīcijā esošos Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) un "Progresīvos" un nepanākot pašreizējo koalīcijas partneru – Nacionālās apvienības un "Apvienotā saraksta" – piekrišanu ministru rokādēm un memorandam par vairākiem līdz gada beigām izdarāmiem darbiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti