Panorāma

ZZS neplāno atteikties no sadarbības ar Lembergu

Panorāma

Panorāma

Saeimas komisija atbalsta Osipovas kandidatūru Augstākās tiesas tiesneses amatam

Saeimas komisija atbalsta Osipovas kandidatūru Augstākās tiesas tiesneses amatam

Saeimas Juridiskā komisija trešdien atbalstīja Sanitas Osipovas kandidatūru Augstākās tiesas tiesneša amatam. Viņa komisijas sēdē uzsvēra, ka vēlas kalpot Latvijai, turpmāko darba mūžu strādājot par tiesnesi. Komisija Osipovas kandidatūras virzīšanu lēmuma pieņemšanai Saeimā atbalstīja ar vienas balss pārsvaru. 

Latvijas Universitātes profesore un bijusī Satversmes tiesas priekšsēdētāja Osipova konkursā Augstākās tiesas tiesneša amatam uzrādījusi labus rezultātus, saņemot vairāk nekā 62 no 70 punktiem. Tā Saeimas Juridiskās komisijas deputātus informēja Augstākās tiesas priekšsēdētājs Aigars Strupišs, norādot, ka parasti tiesnešu rezultāti līdzīgos gadījumos ir nedaudz virs 50 punktiem. 

"Kandidātei ir ne tikai zināšanas jurisprudencē, bet arī akadēmiskie pētījumi un izpratne par tiesu sistēmu Latvijā," bilda Strupišs. 

Osipova deputātiem sacīja, ka viņai ir 33 gadu pieredze akadēmiskajā darbā Latvijas Universitātē un arī Satversmes tiesā iegūtā pieredze vērtējama pozitīvi.

"Tiesnesim gandarījumu sniedz tas, ja viņš redz, ka ar pieņemto lēmumu atjaunots taisnīgums vismaz vienam cilvēkam, kas reizē nozīmē arī ticības atjaunošanu valstij. Turpmāko darba mūžu gribu veltīt tiesneša darbam, tādā veidā kalpojot Latvijas Republikai," atzīmēja Osipova.

Komisijas sēdē deputāti Osipovu nevēlējās iztaujāt, bet vairāki atklāja, kā balsos viņu pārstāvētās frakcijas. Atsevišķi deputāti neslēpa, ka būs pret Osipovas iecelšanu amatā viņas liberālo uzskatu dēļ un tādēļ, ka viņas vadītā Satversmes tiesa pieņēma lēmumu, ka Satversme aizsargā visas ģimenes, arī viendzimuma pāru veidotās.

Balsojumā "par" bija četri deputāti no "Jaunās Vienotības" un Zaļo un Zemnieku savienības.

Savukārt pret Osipovu balsoja trīs deputāti no Nacionālās apvienības, "Stabilitātei!" un "Latvija pirmajā vietā". 

Saeimas deputāts Edmunds Teirumnieks (Nacionālā apvienība) pauda: "Konservatīvas partijas izpratnē Satversmes tiesas spriedums ir bijis pretēji Satversmei."

Savukārt parlamentārietis Igors Judins ("Stabilitātei!") sacīja: "Gan par kovida laiku pozīciju, gan Satversmes tiesas lēmumu būsim pret."

Gala lēmums par Osipovas iecelšanu amatā būs jāpieņem Saeimai 5. oktobra sēdē. 

KONTEKSTS:

Augstākās tiesas jeb Senāta Civillietu departamentā radās vakanta tiesneša amata vieta, uz ko pretendēja Sanita Osipova, kura pērn februārī noslēdza darbu Satversmes tiesā (ST). Viņa tika uzklausīta Senāta Civillietu departamenta senatoru kopsapulcē, kas nolēma kandidāti virzīt tālākai apstiprināšanai senatores amatā.

Osipovas apstiprināšanu Augstākās tiesas tiesneses amatā virzīja Saeimas Juridiskajā komisijā, taču parlamenta balsojumā deputāti lēma neapstiprināt Osipovu amatā. Deputāti debatēs norādīja uz Osipovas liberālajiem uzskatiem un darbu ST, kas bija lēmusi, ka Satversme aizsargā visas ģimenes, arī viendzimuma pāru veidotās.

Saeimas lēmums raisīja plašu kritiku gan no tiesnešiem, gan ekspertiem. AT priekšsēdētājs norādīja uz tiesnešu neatkarības problēmām valstī, un prezidents uzsvēra tiesu varas neatkarību no politiķiem. Virkne ekspertu kritizēja deputātus par neprofesionalitāti.

Nu Senāta Civillietu departaments Osipovu atkārtoti izvirzījis apstiprināšanai Augstākās tiesas tiesneses amatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti