Dienas ziņas

Vēsturisko spogulīšu izstāde Kuldīgā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Gripas epidēmijas laikā brīdina par rindām pie ārstiem

Gripa: augstākā saslimstība – bērniem līdz 4 gadu vecumam; brīdina par rindām pie ģimenes ārstiem

Pagājušās nedēļas laikā (līdz 21. janvārim) turpināja pieaugt saslimstība ar gripu, liecina Slimību profilakses un kontroles centra gripas, Covid-19 un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju monitorings.

Saslimstība ar gripu pieaug

Pagājušajā nedēļā monitoringā iesaistīto ģimenes ārstu praksēs ar akūtu augšējo elpceļu infekcijas simptomiem kopā bija vērsušies 814 pacienti, no kuriem 185 pacientiem, balstoties uz tipisku klīnisko ainu, noteikta diagnoze "gripa".

Nedēļu iepriekš šāda diagnoze noteikta 111 pacientiem, divas nedēļas iepriekš – 56 pacientiem.

Saslimšanas gadījumi reģistrēti Ventspilī (823,7 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem), Rīgā (316,4 uz 100 000), Jūrmalā (281,6 uz 100 000), Daugavpilī (232,4 uz 100 000), Jelgavā (197,1 uz 100 000), Jēkabpils novadā (139,8 uz 100 000), Liepājā (34,3 uz 100 000) un Rēzeknē (28,8 uz 100 000).

Augstākā saslimstība pagājušajā nedēļā reģistrēta 0–4 gadu vecuma grupā. 

Pagājušajā nedēļā laboratoriski apstiprināts 29 gripas gadījumi, kuros 28 noteikta A tipa gripa, bet vienā – B tipa gripa.

Kopš gada sākuma ir saņemta informācija par pieciem mirušajiem, kuriem laboratoriski apstiprināta saslimšana ar gripu. Visi mirušie bija vecuma grupā virs 70 gadiem, viņiem bija vairākas blakus saslimšanas, un neviens no viņiem nebija vakcinēts pret gripu.

Daudzās Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas valstīs novērojams būtisks akūto elpceļu infekciju skaita pieaugums primārajā aprūpē, un lielākā daļa valstu ziņo par gripas aktivitāti virs bāzes līmeņa, vidējais gripas pozitīvo testu īpatsvars bijis visaugstākais 22% (nedēļu iepriekš 26%). Visas valstis ziņojušas par sezonālu gripas aktivitāti, kas pārsniedz 10% pozitīvo paraugu īpatsvara slieksni primārajā aprūpē, kas noteikts kā epidēmijas slieksnis.

Gripas epidēmijas laikā brīdina par rindām pie ģimenes ārstiem

Ģimenes ārsti lēš, ka pēc pāris nedēļām saslimušo skaits būs vēl lielāks, tāpēc brīdina par pacientu rindām pie ģimenes ārstiem. Arī pašu mediķu slodze ir būtiski palielinājusies.

Ģimenes ārste Rasa Dauškane Ķekavā šajās dienās strādā 12 stundas diennaktī. Epidēmijas laiks mediķiem ir visgrūtākais – daktere Dauškane šobrīd ik dienas konsultē aptuveni 80 pacientu. Pirms epidēmijas sākuma tie bija ap 30 pacientiem dienā.

Ģimenes ārstes prakse
Ģimenes ārstes prakse

"Mums ļoti daudz zvana. Mums tiešām arī tā saziņa caur "whatsapa" lietotni ir ļoti intensīvi. Ir dienas, kad tās "WhatsApp" ziņas arī ir tuvu pie 100. Tās tiek apstrādātas, viņas visas tiek atbildētas, visiem padomi sniegti," stāstīja ģimenes ārste Dauškane.

Vēl pirms mēneša topa augšgalā bija kovids, bet tagad virsroku ņēmusi gripa. Un šogad, pēc mediķes domām, tā ir īpaši nepatīkama.

"Tāds smags variants ļoti daudziem pacientiem un diezgan bieži komplikācijas iet tieši uz ausīm. Ausīs rodas iekaisums.

Un ir tendence arī iet dziļumā. Plaušu karsoņi rodas, arī dziļie bronhīti," stāstīja Rasa Dauškane.

Ģimenes ārsts un arī Lauku ģimenes ārstu asociācijas loceklis Ainis Dzalbs uzskata, ka gripas izplatība vēl būtiski palielināsies – šis esot tikai sākums.

Arī viņa praksē telefons ir karsts.

"Man šķiet, ka šobrīd mēs vēl spējam aptvert tos slimniekus un šo slimības izplatību, bet es domāju, ka tuvāko nedēļu laikā šī darba intensitāte noteikti palielināsies. Ar ko jārēķinās pacientiem – ka būs grūtāk sazvanīt ģimenes ārstu prakses," prognozēja ģimenes ārsts Jelgavā Ainis Dzalbs.

Jau šobrīd starp daktera Dzalba pacientiem ir sasirgušie ar gripu. Arī viņš uzskata, ka bieži sabiedrībā valda nepatiess uzskats, ka gripa tāda nieka saslimšana vien ir.

"Statistiski ir pierādīts, ka pacienti ar tādām nopietnākām veselības problēmām vai zināmā vecumā slimo ar gripu, tad ir 10 reizes lielāka varbūtība piedzīvot infarktu vai insultu, jo gripa ir nopietna saslimšana," sacīja Ainis Dzalbs.

Galvenie gripas simptomi ir pēkšņa augsta temperatūra – ap 40 grādiem, sauss klepus, muskuļu sāpes, bezspēks. Kopumā šobrīd Latvijā ir vairāk nekā tūkstotis oficiāli reģistrētu gripas pacientu, taču viņu reālais skaits noteikti ir lielāks.  

Saslimstība ar Covid-19  samazinās

Latvijā vērojams neliels Covid-19 gadījumu skaita samazinājums – laboratoriski apstiprināti 96 Covid-19 gadījumi (nedēļu iepriekš 112), kopumā veikti 727 (iepriekš 777) laboratoriskie testi.

Stacionēto Covid-19 pacientu skaits samazinājies līdz 84 (nedēļu iepriekš – 118). 

Iepriekšējā nedēļā stacionāros ar smagu slimības gaitu ārstējās divi pacienti (nedēļu iepriekš 10).

Reģistrēti deviņi Covid-19 pacientu nāves gadījumi (nedēļu iepriekš – 23) vecuma grupā "60 gadi un vairāk". Vismaz piecos gadījumos Covid-19 bijusi kā pamatdiagnoze.

Atgādina par vakcināciju

SPKC atgādina, ka visefektīvākais veids, kā aizsargāties no nopietnas saslimšanas ar gripu un Covid-19, ir vakcinācija. Speciālisti aicina īpaši veselības riska grupu personām izmantot valsts nodrošināto vakcinācijas iespēju.

Neraugoties uz gripas epidēmijas sākumu, vakcinācija joprojām ir ieteicama, jo gripas epidēmija parasti ilgst 10 nedēļas, bet vakcinācijas izraisīta imunitāte veidojas 10–14 dienu laikā.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti