Panorāma

Kūlenis batutā dzīvi apmeta kājām gaisā. 10 gadus vecais Krišjānis guvis smagu traumu

Panorāma

Panorāma

NEPLP piemēro "Tvnet" 8500 eiro sodu

Mediju uzraugs ar 8500 eiro sodījis portālu «Tvnet»; atšķirīgi skatījumi par soda iemeslu

Par tiešraides raidījumā izskanējušo informāciju Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) interneta ziņu portālam "Tvnet" piemērojusi 8500 eiro sodu. Medijā norādīja, ka sods noteikts par to, ka ēterā nepareizi lietots vārds "deportācija", turpretim padome šo viedokli noraida, sakot, ka tā nav patiesība. Tiesa, no NEPLP vadības teiktā nav skaidri un nepārprotami saprotams, par ko tad īsti portāls ir sodīts.

Mediju uzraugs ar 8500 eiro sodījis portālu «Tvnet»; atšķirīgi skatījumi par soda iemeslu
00:00 / 02:34
Lejuplādēt

"Tvnet" galvenais redaktors Toms Ostrovskis norādīja, ka sods portālam ir piemērots par 29. marta krievu valodas raidījumā "Kto vam platit?" ("Kurš jums maksā?") padomes ieskatā nepareizi pielietoto vārdu "deportācija". Tajā raidījumā žurnālisti intervēja Saeimas deputātu Alekseju Rosļikovu no partijas "Stabilitātei!", kuru intervēja par bijušo viņa partijas deputāti Gloriju Grevcovu un pastāvīgajām uzturēšanās atļaujām.

Ostrovskis uzskata, ka vārds "deportācija" ir NEPLP aizliegto vārdu sarakstā, ko turpmāk nedrīkst publicēt nekad un nekur, ja nu vien izmantots "pareizajā" kontekstā – par masu slepkavas Staļina deportācijām Latvijā.

"Šis NEPLP lēmums, ja mēs negrasītos pārsūdzēt, es domāju, ka attiecas burtiski uz jebkuru mediju Latvijā, jo tas faktiski ir apdraudējums vārda brīvībai un tai skaitā arī demokrātijas fundamentam, jo faktiski, ja šis lēmums paliktu spēkā – nepārsūdzēts, tad tas nozīmētu, ka mēs atgriežamies [Džordža] Orvela politiskajā, alternatīvajā pasaulē [darbā "1984"], kur Patiesības ministrija nosaka ļoti daudzas lietas; protams, tas ir literārs darbs, bet šī alegorija ar realitāti ir ļoti uzskatāmi redzama tieši šī NEPLP lēmuma kontekstā," sprieda Ostrovskis.

Viņš norādīja, ka padomes lēmumu pārsūdzēs tiesā. Turpretim NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš norādīja, ka "Tvnet" pamatotais nav patiesība.

"Es aicinātu sabiedrību, īpaši politiķus, neizplatīt nepatiesus pieņēmumus un pieturēties pie faktiem, jo NEPLP nav sodījis "Tvnet" grupu par vārda "deportācija" nepareizu lietošanu. NEPLP neveido aizliegto vārdu sarakstus. Ir pieņemts lēmums par sodu uzlikšanu par konkrētu likuma pārkāpumu. Likuma pants nosaka, ka medijiem informācija jāizplata ar pienācīgu precizitāti. Šis likuma pants ir pārkāpts. "Tvnet" grupa savu vainu daļēji ir atzinusi. Līdz ar to tas, kas šodien ir parādījies publiskajā telpā, ir aizsardzības taktika un nekas vairāk. Es vēlreiz uzsveru – šī informācija, kas ir izplatīta, ir nepatiesa," teica Āboliņš.

Viņš arī uzsvēra, ka par pārkāpumu ir atbildīgi arī žurnālisti, kas piedalījušies raidījumā. Turpretim Ostrovskis norādīja, ka, viņaprāt, žurnālisti raidījumu novadīja profesionāli.

Baltijas mediju izcilības centra izpilddirektore Gunta Sloga
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Baltijas mediju izcilības centra izpilddirektore Gunta Sloga intervijā Latvijas Radio programmā "Pēcpusdiena" sacīja, ka viņa ir izlasījusi apmēram 29 lapaspušu garo NEPLP lēmumu par sodu portālam "Tvnet" un secinājusi, ka NEPLP vēršas pret portālu saistībā ar viena politiķa intervijā pausto viedokli.

"[NEPLP vadītājs] Āboliņš saka, ka tas nav par deportācijām, bet, piedodiet man, bet, ja kāds paskatās šo spriedumu, ko es šodien izdarīju, ir daudz lapaspušu, kurās ir analizēts, kas ir deportācijas, ir lūgts Okupācijas muzeja un citu institūciju viedoklis, interpretācijas, kas ir deportācijas. Skaidrs, ka pēc tam ir pieņemts šis lēmums par šo konkrēto likuma pantu, bet šis likuma pants ir atsaukšanās uz viena konkrēta vārda "deportācijas" lietošana," teica Sloga.

Viņasprāt, medijs tiek sodīts par to, ka tas ir intervējis konkrēto politiķi, kurš ir izteicis savu viedokli. "Un tiek medijam norādīts, kādus vārdus var lietot un kādus nevar, sašaurinot vispār viena jēdziena nozīmi," sprieda Sloga.

Viņa norādīja, ka mediji pēdējos gados vairākkārt ir norādījuši, ka viņu ieskatā NEPLP kā galveno funkciju uzskata mediju sodīšanu, nevis sadarbību ar medijiem, domājot, kā uzlabot saturu, kvalitāti. "Tātad vēršanās pret medijiem.

Šeit jau mēs redzam tādu klaju gadījumu, kur tiešām jau notiek uzbrukums vārda brīvībai par viena konkrēta viedokļa paušanu."

NEPLP rīcība, sodot interneta mediju "Tvnet" par tās ieskatā nepietiekami precīzu vārdu lietošanu, ir cenzūra un apdraud vārda brīvību, paziņojumā medijiem norādīja Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA), aicinot NEPLP nekavējoties atcelt lēmumu par "Tvnet" sodīšanu un negaidot, kad to izdarīs tiesa.

Žurnālistu asociācija arī aicina Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija sākt pārbaudi, vai NEPLP locekļu darbība nav pretrunā ar likuma normām, kas garantē vārda un domas brīvību Latvijā.

LŽA arī norādīja – lai gan NEPLP pati lēmumā citē vārda "deportācija" skaidrojumu – "piespiedu izsūtīšana, pārvietošana, izraidīšana (aiz politiskiem vai krimināliem motīviem uz likuma vai valsts varas iestāžu lēmuma pamata)", tā vienlaikus apgalvo, ka raidījumā "nav ievērots pienācīgas precizitātes un neitralitātes princips, izmantojot jēdzienu "deportācija/deportācijas" pretēji tā nozīmei".

Satversmes 100. pants:

  • Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. Cenzūra ir aizliegta.

Asociācija aicina NEPLP locekļus ievērot Satversmi, kā arī NEPLP darbību reglamentējošo Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumu. Pirmais no šī likuma mērķiem ir "nodrošināt vārda un uzskatu paušanas brīvību, sociāli nozīmīgas informācijas vispārēju pieejamību un netraucētu brīvas, demokrātiskas diskusijas uzturēšanu un attīstību, paverot katram Latvijas iedzīvotājam iespēju patstāvīgi veidot viedokli par valstī notiekošajiem procesiem un tādējādi sekmējot viņa kā demokrātiskas sabiedrības locekļa līdzdalību ar šiem procesiem saistītu lēmumu izstrādāšanā".

KONTEKSTS:

"Tvnet grupa" pieder Igaunijā reģistrētajai AS "Postimees Grupp", kas iekļaujas holdingā "MM Grupp", kura akciju kontrolpakete pieder Igaunijas uzņēmējam Margusam Linnamē.

SIA "Tvnet grupa" apgrozījums iepriekšējā finanšu gadā, kas ilga no 2021. gada 1. maija līdz 2022. gada 30. aprīlim, bija 3,74 miljoni eiro, kas ir par 33,1% vairāk nekā gadu iepriekš, un peļņa bija 193 717 eiro pretēji zaudējumiem gadu iepriekš, liecina "Firmas.lv" informācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti