Latvijā pieaug ar Covid-19 mirušo cilvēku skaits

Latvijā pagājušajā nedēļā pieaudzis Covid-19 mirušo un arī slimnīcā ievietoto pacientu skaits, smagā stāvoklī esošu pacientu skaits ir stabils, liecina gripas un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa rezultāti. Saslimstība ar gripu saglabājās zemā līmenī.  

Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) norādīja, ka Latvijā aizvien turpinās Covid-19 gadījumu skaita pieaugums, laboratoriski apstiprināti 241 Covid-19 gadījumi (nedēļu iepriekš – 209 gadījumi). No 641 pacienta, kuri slimnīcās testēti uz SARS-CoV-2 vīrusa klātbūtni, 111 apstiprināta Covid-19 infekcija (nedēļu iepriekš – 95). 

Pagājušajā nedēļā stacionēti 226 Covid-19 pacienti, saglabājot iepriekšējo nedēļu pieauguma augšupejošo tendenci (42. nedēļā stacionēti bija 87 pacienti, 43. nedēļā – 154 pacienti un 44. nedēļā – 213 pacienti, 45. nedēļā – 217 pacienti).

Tomēr kopējais stacionāros esošais pacientu skaits ar pamata diagnozi Covid-19 pieaudzis, kas izskaidrojams ar to, ka pacientu izrakstīšana notiek lēnāk nekā iestāšanās.  

Iepriekšējā nedēļā smagā stāvoklī stacionāros esošo Covid-19 pacientu skaits saglabājies tāds pats kā divas nedēļas iepriekš, proti, 9 pacienti.

Pieaudzis nāves gadījumu skaits, sasniedzot 17. Nedēļu iepriekš – 11.

Ziņoto nāves gadījumu skaits bijis vecuma grupā 40–90+ gadi, un vismaz divos gadījumos pamata diagnozes bija Covid-19, norādot, ka saslimšana ar Covid-19 bieži būtiski saasina jau esošas hroniskās slimības, kuru dēļ nepieciešama  hospitalizācija un var iestāties nāve. 

Savukārt gripas izplatības intensitāte saglabājas aizvien zema, tomēr vērojams neliels pieaugums kopš 40. nedēļas, kad tika uzsākts monitorings. 

Pagājušajā nedēļā monitoringā iesaistīto ģimenes ārstu praksēs reģistrēti 19  saslimšanas gadījumi, kad diagnoze "gripa" bija noteikta, baltoties uz tipisku klīnisko ainu (nedēļu iepriekš – 17, bet divas nedēļas atpakaļ – 11 klīniskie gripas gadījumi). Gadījumi reģistrēti Valmieras novadā, Ventspilī, Liepājā, Jēkabpils novadā un Rīgā.  

Pagājušajā nedēļā gripas gadījumi reģistrēti visās vecuma grupās, tomēr augstākā saslimstība reģistrēta 5–14 gadu vecuma grupā (72,5 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju). 

Stacionāros uz gripu testēti 170 pacienti, konstatēti trīs pozitīvi rezultāti, un tajos noteikta A tipa gripa. Savukārt Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Nacionālā mikrobioloģijas references laboratorija apstiprināja A tipa gripas vīrusu vienā paraugā. 

Lielākajā daļā Eiropas Savienības/Eiropas Ekonomikas zonas (ES/EEZ) valstu gripas izplatība saglabājās līdzīgā līmenī, kāds tika novērots tajā pašā periodā pagājušajā gadā. ES/EEZ līmenī Covid-19 pozitīvo testu īpatsvars 14% apmērā, salīdzinoši gripas pozitīvo testu īpatsvars saglabājās zem 4%. Kopējo SARS-CoV-2 pozitīvo testu īpatsvara datu vispārēja pieauguma tendence ES/EEZ ir novērota jau kopš 38. nedēļas, izņemot Spāniju.

Lai mazinātu smagas saslimšanas un nāves risku, vakcinācija pret sezonālo gripu un Covid-19 ieteicama ikvienam, tomēr īpaši rekomendēta cilvēkiem, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām bieži norit smagā formā un kuriem ir augsts komplikāciju risks.

Šajā sezonā pret gripu ar valsts apmaksāto vakcīnu ir vakcinējušies vairāk nekā 81 tūkstotis iedzīvotāju, bet pret Covid-19 – vairāk nekā 17 tūkstoši iedzīvotāju.  

Šobrīd riska grupu pacientiem pieejamas vakcīnas pret gripu "Efluelda" (senioriem), "Fluenz Tetra" (2–7 gadus veciem bērniem ar hroniskām slimībām), kā arī vakcīnas "Influvac Tetra". Tās jau ir izdalītas vakcinācijas iestādēm un ir pieejamas ģimenes ārstu praksēs un citās ārstniecības iestādēs, kas veic vakcināciju pret gripu. 

Vakcinācijā pret Covid-19 pieejamas šai sezonai pielāgotās "Pfizer BioNTech" vakcīnas "Comirnaty Omicron XBB.1.5, kuras pielāgotas šobrīd izplatītākajiem SARS-CoV-2 vīrusa omikrona paveidiem. Nesenie notekūdeņu monitoringa dati liecina, ka Latvijā parādījies arī jaunais BA.2.86 paveids jeb "Pirola". Esošās vakcīnas ir efektīvas arī pret šo vīrusa variantu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti