Valsts apmaksātas potes pret gripu – no oktobra; jau pieejamas jaunas Covid-19 vakcīnas

Latvijā sākta vakcīnu pret gripu piegāde ģimenes ārstiem un medicīnas iestādēm, lai valsts apmaksātas potes varētu saņemt vairākas riska grupas. Savukārt no trešdienas, 20. septembra, vakcinācijas kabinetos būs pieejamas arī jaunās pielāgotās vakcīnas pret Covid-19 omikrona apakštipu, kurš Latvijā pašlaik ir dominējošs.

Valsts apmaksāto vakcināciju pret gripu sāks oktobrī

Latvija šajā sezonā kopumā plāno iegādāties 135 000 gripas vakcīnas devu. Salīdzinājumam – 2022./2023. gada sezonā tika iepirktas 119 656 devas, bet 2021./2022. gada sezonā – 185 000 devas, portālu LSM.lv informēja Nacionālais veselības dienests.

Valsts apmaksātas vakcīnas pret sezonālo gripu jau ir iepirktas. Līdz septembra beigām tās nogādās ārstiem un medicīnas iestādēm, lai oktobrī varētu uzsākt vakcināciju, informēja Slimību profilakses un kontroles centrs.

Riska grupas, kuram valsts apmaksā vakcināciju pret sezonālo gripu 2023./2024. gada sezonai:

 • bērni vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem (ieskaitot);
 • bērni vecumā no 24 mēnešiem līdz 17 gadiem (ieskaitot) un pieaugušie, kuri pieder pie šādām veselības riska grupām:
  • personas ar hroniskām plaušu slimībām;
  • personas ar hroniskām kardiovaskulārām slimībām neatkarīgi no to cēloņa;
  • personas ar hroniskām vielmaiņas slimībām;
  • personas ar hroniskām nieru slimībām;
  • personas ar imūndeficītu;
  • personas, kuras saņem imūnsupresīvu terapiju;
 • bērni vecumā no 24 mēnešiem līdz 17 gadiem (ieskaitot), kuri ilgstoši saņem terapiju ar ac. Acetylsalicylicum;
 • pieaugušie ar psihiskām slimībām;
 • grūtnieces;
 • ārstniecības personas un ārstniecības atbalsta personas, kuras, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar pacientiem;
 • ilgstošas sociālās aprūpes centru darbinieki, kuri, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar klientiem;
 • ilgstošas sociālās aprūpes centru klienti;
 • personas vecumā no 65 gadiem.

Šogad no divu līdz septiņu gadu veciem bērniem pirmo reizi būs pieejama nazāla jeb degunā iepūšama vakcīna pret gripu.

Iepirktas 6000 devas nazālo pošu, un tās domātas tiem bērniem, kam ir kāda hroniska saslimšana un kam pret gripu jāvakcinējas obligāti.

Tāpat pirmo reizi valsts apmaksā salīdzinoši plašu izvēli – iepirktas trīs dažāda veida gripas vakcīnas.

Pieejamas jaunās vakcīnas pret Latvijā dominējošo omikrona variantu

Arī šajā sezonā SPKC rekomendē vakcinēties pret Covid-19 senioriem vecumā virs 65 gadiem, cilvēkiem ar hroniskām slimībām, riska grupām, piemēram, mediķiem.

Bet vakcinēties pret Covid-19 var jebkurš iedzīvotājs pēc savas izvēles, vakcīnas ir valsts apmaksātas.

Nacionālais veselības dienests informēja, ka vakcīnas pret Covid-19 tiek iepirktas jau iepriekš noslēgtā līguma ietvaros, un attiecīgi tiklīdz ir pieejamas jaunākajiem vīrusa variantiem pielāgotās vakcīnas, kas tiek apstiprinātas, tās ir pieejamas arī Latvijā.

Pašlaik vakcinācijas kabinetos ir pieejamas ražotāja "Pfizer" vakcīnas ("Comirnaty Original/Omicron BA.1" un "Comirnaty Original/Omicron BA.4-5"), savukārt sākot no trešdienas, 20. septembra, būs pieejamas arī "Comirnaty Omicron XBB.1.5" vakcīnas.

SPKC augusta nogalē vēstīja, ka tieši omikrona XBB.1.5 apakšvariants ir dominējošais Latvijā, bet kopumā valstī mediķi redz 3–4 vīrusa paveidus.

Par to, kāda vakcīna ir pieejama, cilvēki var interesēties pie ģimenes ārsta vai savā izvēlētajā vakcinācijas kabinetā, vai medicīnas iestādēs.

Antivielas pret visu omikronu

Notekūdeņu analīzēs atklātais omikrona vīrusa EG.5 jeb "Eris" apakšvariants nevienam konkrētam pacientam pagaidām nav apstiprināts, bet Austrumu slimnīcas Laboratorijas dienesta Sekvencēšanas daļas vadītājs Ģirts Šķenders prognozēja, ka "mēs to redzēsim tuvākajās trīs  nedēļās".

Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas infektoloģijas galvenā speciāliste Ludmila Vīksna savukārt LTV skaidroja, ka vakcīnu pielāgošana vienmēr "drusku atpaliek no jaunajiem variantiem,

bet princips ir – antivielas pret visu omikronu", un vakcīnas palīdz pret tā apakštipiem.

Arī Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs, profesors Ģirts Briģis LTV pauda, ka šī brīža vakcīna "noteiktā pakāpē ir efektīva pret visiem omikrona variantiem".

Gan "Pfizer", gan "Moderna" ziņoja, ka viņu vakcīnas ir daudzsološas arī pret "Eris" paveidu, bet ražotājs "Novavax" paziņoja, ka nelielos dzīvnieku testos tā atjauninātā proteīna bāzes vakcīna uzrāda imūno reakciju pret jaunām koronavīrusa formām, piemēram, "Eris" apakšvariantu, ziņoja aģentūra "Reuters".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti