Panorāma

Drīzumā varētu sākt "Rail Baltica" pamata trases būvniecību

Panorāma

Islandes latviete: Vulkāns pamodās negaidīti

Neizmantotu kovida pošu dēļ zaudēti miljoniem eiro

Miljoniem eiro zaudēti neizmantotu Covid-19 vakcīnu dēļ

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis iznīcinājušas vakcīnas pret Covid-19 vairāk nekā četru miljardu eiro apmērā, izpētījis izdevums "Politico". Utilizēts vairāk nekā 200 miljoni neizlietotu vakcīnu visā Eiropas Savienībā. Taču patiesais neizmantoto vakcīnu apmērs, visticamāk, ir krietni lielāks, ņemot vērā, ka vairākas valstis starptautiskajam izdevumam datus nesniedza, to vidū uz žurnālistu pieprasījumu neatbildēja arī Latvija.

Latvijā vakcīnas pret Covid-19 tiek uzglabātas saldētavās Valsts asinsdonoru centra telpās. Krājumus gan iztukšo krietni lēnākā tempā nekā sākotnēji.

Saņemtās Covid-19 vakcīnas:

  • 9,4 miljoni devu

Norakstītās Covid-19 vakcīnas, jo bija beidzies derīguma termiņš

  • 2,1 miljons devu

Ziedotās Covid-19 vakcīnas:

  • 2,5 miljoni devu

Atlikums noliktavā (uz 14.12.2023.):

  • 750,4 tūkstoši devu

Avots: NVD, VM (dati par laika periodu no 2020. līdz 2023.gada decembrim)

Kad vakcīnas pret koronavīrusu Eiropā atzina par drošām, Eiropas Savienība organizēja kopīgu iepirkumu. Sākumā Latvija iegādājās pārāk maz vakcīnu. Pēc tam nopirka pārāk daudz. Kopā vairāk nekā deviņus miljonus devu.

No tām aptuveni pusi neesam sapotējuši, jo daļa šo vakcīnu norakstītas, jo beidzies derīguma termiņš, daļa – ziedotas citiem, lai nebūtu jāizmet. Vēl noliktavā glabājas vairāk nekā 750 tūkstoši vakcīnu devu.

"Veselības centru apvienībā 2021. gadā mēs vakcinējām dienā ap 4000 cilvēku. Es paskatījos datus, ka šogad mēs esam vakcinējuši piecarpus tūkstošus cilvēku. Tā ir atbilde, kāpēc ir atlikumi. Cilvēki nevakcinējas. Tā bija tā brīža situācija, kad varam teikt, ka pasaule bija faktiski sajukusi prātā. Pasūtīja, jo domāja, ka tas būs ilgi un būs nepieciešams," skaidroja Veselības centru apvienības valdes priekšsēdētāja Stella Lapiņa.

Vēlme potēties apsīka līdz ar tikai vakcinētajiem paredzēto dažādu priekšrocību atcelšanu. Tad arī Latvija kopā ar citām Eiropas valstīm bija spiesta vakcīnas, kam drīz beigsies derīguma termiņš, ziedot citām valstīm.

"Tajā brīdī, kad mūsu Ministru kabinetam šķita, ka vakcīnas ir jāņem tik, cik vien var paņemt, visticamāk, tas nebija pareizais lēmums. Un noslēgtie līgumi tur šīs saistības, kuras mums liek izpildīt. Un, protams, tie zaudējumi ir milzīgi. Sabiedrībai redzot, ka šīs konkrētās vakcīnas nepasargā no inficēšanās, arī tā vēlme vakcinēties ir samazinājusies. Un tas ir loģiski," sacīja Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska.

Ar neziņu par to, kā Covid-19 pandēmija attīstīsies, valsts lēmumus, iepērkot tik daudz vakcīnu, skaidro Nacionālajā veselības dienestā.

"Mēs nezinājām, kurš ražotājs kuru vakcīnu paspēs visātrāk izveidot un kāda tā vakcīna būs beigu beigās. Ir grūti teikt, ka šīs vakcīnas tikušas nopirktas nevajadzīgas.

Tā bija mūsu apdrošināšanas polises cena, ka mums jāiepērk vairāk, lai mēs varētu ar garantiju dot aizsardzību visiem Latvijas iedzīvotājiem,"

skaidroja Nacionālā veselības dienesta pārstāvis Armīns Kalniņš.

Izdevums "Politico", balstoties uz "Eurostat" un iepriekš medijos publicētu informāciju par vakcīnu iepirkumiem, jo precīzu to cenu atklāt ir aizliegts, rēķina, ka aptuvenā norakstīto vakcīnu kopīgā vērtība Eiropas Savienībā ir virs četriem miljardiem eiro.

Latvijā valsts budžetam nodarītos zaudējumus šobrīd neatklāj, kā iemeslu minot vakcīnu ražotāju komercnoslēpumu. Tomēr, balstoties uz pirms gada LTV raidījuma "De facto" izpētīto, kur par pamatu ņemta informācija, ko ministrijai bija pieprasījuši Saeimas deputāti, sanāk, ka pirms gada piegādāto vakcīnu vērtība bija 92,7 miljoni eiro, šogad tā ir tikai pieaugusi. Ņemot vērā, ka puse pošu netika izmantotas Latvijas iedzīvotāju vakcinācijai, zaudējumi ir vairāku desmitu miljonu eiro vērtībā.

"Vakcīnu derīguma termiņi regulāri tiek pārskatīti, un, tiem tuvojoties beigām, vakcīnas vai nu tiek ziedotas, vai mēģinātas pārdot, bet pārdot ir ļoti grūti, jo visiem ir daudz. Nu, man ir tikai jāizsaka nožēla par šo situāciju.

Šobrīd mēs vienkārši metam vakcīnas ārā," atzina Zavadska.

Līgumi ar vakcīnu ražotājiem nosaka, ka Latvija vakcīnas turpinās pirkt līdz 2026. gadam. Līguma laušana draudētu ar tiesvedību. Labā ziņa, ka izdevies samazināt pasūtīto vakcīnu apmēru, kas ļaus arī ietaupīt.

"Lai kāds pasaka, kas mums nākamgad notiks. Vai pandēmija turpināsies? Jā, droši vien, ka turpināsies. Uz kādiem nosacījumiem? Vai tā būs lipīgāka? Vai tā būs nāvīgāka? Vai slimnīcas būs pārpildītas vai ne? Protams, devas cena nemainīsies, bet mēs ņemsim mazāk devu, tātad maksāsim mazāku summu," norādīja Kalniņš.

Jāpiebilst, ka līdzīga situācija un problēmas ir arī citās Eiropas Savienības valstīs.

Vakcīnas pret Covid-19 ir pieejamas bez maksas ikvienam iedzīvotājam. Speciālisti rekomendē vakcinēties senioriem un cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti