Latvijas Radio: Uzņēmums par lielu naudu senioriem tirgo aizdomīgus uztura bagātinātājus

Piesaistot uzmanību ar absurdām reklāmām vairākās pašvaldībās, kāds uzņēmums par lielu naudu tirgo aizdomīgus uztura bagātinātājus, izpētē secināja Latvijas Radio. Pircējus pievilina, solot izārstēt redzes distrofiju, kāju sēnīti, muguras sāpes un citas problēmas. Uztura bagātinātāju tirgoņiem divās vietvarās pat izdevies iznomāt bibliotēkas telpas. Nozares eksperti šī uzņēmuma darbībā saskata dažādus iespējamos pārkāpumus. 

Latvijas Radio: Uzņēmums par lielu naudu senioriem tirgo aizdomīgus uztura bagātinātājus
00:00 / 09:50
Lejuplādēt

Septembra sākumā vairāku Latvijas pašvaldību iedzīvotāji pastkastēs saņēma krāsainus bukletus. Tajos vairākos atvērumos publicēti dažādi līdzīgi stāsti šim:

"Meitas bērēs pat nopriecājos, ka man bija slikta redze, jo līgavainis viņai iedūra ar šķērēm, iedurot tās viņai tieši krūtīs. Meitai no pirmās laulības palika divi bērni. (..) Bet jūsu naturālos līdzekļus es sāku lietot, lai vismaz mazbērnus es varētu labāk saredzēt. Redzamies mēs reti, tāpēc katra tikšanās ir svarīga un vēlos iegaumēt tās detaļas. Tomēr tālredzības un tīklenes distrofijas dēļ objekti bija izplūduši. Līnijas bija izliektas un es vispār neko nevarēju redzēt perifērijā un tuvumā. Bet pēc jūsu preparātu lietošanas mana redze ir tik ļoti uzlabojusies, ka es pat nenēsāju tuvredzīgās brilles." 

Tā, starp citu, esot kāda Fēliksa no Austrijas pieredze. Bukleta pirmajā lapā gozējas kāds logo ar uzrakstu "WellMed Club".

Uzņēmuma izplatītie brīnumainie preparāti, par kuriem stāsta reklāma, ir uztura bagātinātāji, kam piedēvētas dažādas pārsteidzošas īpašības.

Tie ārstējot urīna nesaturēšanu, sēnīti, muguras sāpes, redzes problēmas, arī dzirdes traucējumus un potences problēmas. Turklāt preparāti nav nekur tālu jāmeklē – bukletā reklamē arī klātienes konsultācijas vairākās pilsētās. Tostarp arī Salaspils pašvaldības bibliotēkā. Pasākumu klātienē apmeklēja arī Latvijas Radio.

Pērk preparātus pat 182 eiro vērtībā

Konsultācija notiek Salaspils bibliotēkas otrajā stāvā. Pirms Latvijas Radio jau ieradušies aptuveni 20 cilvēki, pārsvarā seniori. Kāds kareivīgi prasa uzņēmuma pārstāvjiem sertifikātus. Tikmēr citi ieradušies pat ar iepriekš sagatavotām naudas aploksnēm, ko sagādājuši tuvinieki, kuri paši ierasties nav varējuši.

Publiku "konsultēt" ieradušies četri vīrieši – baltos, solīdos kreklos. Taču trīs no viņiem latviski nerunā, piedāvā tikai krievu un lietuviešu valodas.

 Tāpēc kungiem līdzi atbraucis arī tulks, kurš gan pats par produkciju īsti neko nezina. Produktu prezentācija ir visai īsa, kungi ātri nober, ka uzņēmums darbojas jau 15 gadus un visi dabīgie produkti esot licencēti.

Pēc pavisam īsa ievada sanākušie sadalās grupās. Vieni iet pie Vitālija, kura uzdevums ir konsultēt un atrast pareizo preparātu attiecīgajai problēmai. Bet otrā telpas galā apsēžas pārējie kungi. Vladislavs pēc Vitālija receptes izraksta talonu ar nepieciešamo preparātu un summu, kas klientam jāmaksā. Bet trešais vīrietis pieņem samaksu un izdala produktus.

Daži bez garām runām uzreiz steidz pie apmaksas galdiņa un iegādājas uztura bagātinātājus, ko izvēlējušies pēc bukletā pieejamās informācijas. Cenas katram atšķiras, taču visi šķiras no vairākiem desmitiem eiro. Kāda kundze iepērkas pat 182 eiro vērtībā.

Par preparātiem uzzinājuši no bukleta

 Tikmēr Latvijas Radio aprunājas ar cilvēkiem, kas vēl tikai gaida rindā uz konsultāciju pie Vitālija. "Gribas pamēģināt, lai varētu saprast, kā tas viss darbojas un vai tam var ticēt. Ja būtu kāds cilvēks, kā pierādījums... Katram jau organisms savādāk pieņem tās zāles," sacīja kāda kundze.

Visiem uzrunātajiem stāsts ir līdzīgs – par "Wellmed Club" un tā izplatītajiem preparātiem pirmo reizi uzzinājuši no pastkastītē atrastā bukleta.

Arī pie ārstiem visi gājuši, taču līdz šim pilnīgi atrisināt problēmu nav izdevies. Veselības problēmas sanākušajiem ir dažādas – citiem sāp mugura, citiem ir kāju sēnīte, citiem problēmas ar redzi.

Arī Latvijas Radio nolemj saņemt konsultāciju – jau gadiem sāp mugura, taču fizioterapija un zāles nelīdz. Vitālijs izraksta īpaši stipro devu – četras pudelītes kāda preparāta. Tā esot mēneša deva un ieteicams lietot no viena līdz četriem mēnešiem. Šī deva Latvijas Radio izmaksātu 84 eiro. Tiek izsniegta "recepte", kas ir uzrakstīta uz apbružātas nelielas kartona lapiņas.

Aptuveni 40 minūtēs, ko Latvijas Radio pavadīja konsultācijā, uztura bagātinātājus iegādājās vairāk nekā desmit sanākušo – visi pensijas vecumā. Daži devās mājās tukšām rokām, jo tirgotāji par produktu tā arī uzticību neviesa. Un labi vien ir.

Kāpēc ielaiž pašvaldību bibliotēkās?

Arī Latvijas Radio ievāktā informācija liecina, ka šiem izplatītājiem uzticēties nevajadzētu. Pirmkārt, jau reklāmas bukletos vērojami likuma pārkāpumi, piemēram, tajos nav norādīts, ka reklamēti tiek uztura bagātinātāji un tie neaizstāj pilnvērtīgu uzturu. To apstiprina arī Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) pārstāve Sanita Gertmane.

"Otra iezīme ir sniegtā informācija par produkta ietekmi uz veselību. Tā, visticamāk, ir maldinoša. Tiek izmantotas neatļautas norādes, ka preparāti ārstē slimības un ir ārstnieciski. Tie ir tikai uztura bagātinātāji. Tie nav medikamenti. Tās nav zāles," skaidroja PTAC pārstāve.

Turklāt interesanti, kāpēc šādus tirgoņus savās telpās darboties ielaiž pašvaldību bibliotēkas Jelgavā un Salaspilī?

"Pēc būtības jau ir tā, ka ir uzņēmums. Tas ir reģistrēts uzņēmumu reģistrā. Mēs varam pārbaudīt, ka tāds viņš ir, ir reģistrēts Latvijā.

Bet mēs nevaram pārbaudīt katru uzņēmumu, kurš vēlas nomāt telpas. Tas būtu jāveic kādai citai institūcijai," skaidroja Salaspils novada bibliotēkas direktore Daiga Orbidāne.

Līdzīgu atbildi Latvijas Radio sniedz arī Jelgavā. Turklāt abās bibliotēkās pēc "konsultācijas" vairāki iedzīvotāji ir sūdzējušies. Viņiem radušās aizdomas, ka uzņēmums varētu nodarboties ar krāpniecību. Līdz ar to abas bibliotēkas līgumu ar uzņēmumu lauza un atkārtoti šādas konsultācijas tur nenotiks.

Konsultācijās tirgo arī nereģistrētus preparātus

Abas iestādes līgumu neslēdza ar "Wellmed Club", bet gan uzņēmumu "EuroFitoFarm", kurš izplata šos preparātus. Tiesa, tas ir reģistrēts Latvijā. Taču, pārbaudot Pārtikas un veterinārā dienesta uztura bagātinātāju reģistru, secināms, ka Latvijā reģistrēti tikai trīs uztura bagātinātāji, tomēr konsultācijās tirgo krietni vairāk. Arī Latvijas Radio žurnālistei izrakstītais preparāts muguras sāpēm reģistrā nav atrodams.

Rīgas Stradiņa universitātes Farmakoloģijas docente Anna Gavrilova uzsver, ka par nereģistrētiem preparātiem nekas nav zināms, līdz ar to nav iespēju pārbaudīt, vai tie vispār ir droši lietošanai.

"Nav tā, ka mēs varam izveidot jebkuru produktu un piešķirt viņam īpašības, kuras izlasījām publiskā literatūrā vai kaut kur dzirdējām.

Nē, tas ir stingri reglamentēts, ko drīkst norādīt uztura bagātinātāji, kas ir reģistrēti Eiropā. Tā ka ārstēt viennozīmīgi šie produkti nevar," norāda Gavrilova.

Latvijas Radio noskaidroja, ka konkrētajās konsultācijās tirgo arī Igaunijā reģistrētās Ukraiņu kompānijas "StandartFarm" produktus. Tā Latvijas Radio atrod vēl piecus Latvijā reģistrētus preparātus. Taču arī starp tiem nav redzams Latvijas Radio žurnālistei izrakstītais uztura bagātinātājs.

Ārste brīdina par riskiem veselībai

Turklāt runa nav tikai par ārstniecisko īpašību trūkumu, bet arī par iespējamu kaitējumu veselībai, tā stāsta ģimenes ārste Linda Reitzle, kuras praksē bijuši vairāki gadījumi, kad cilvēki "paši uz savu galvu" lietojuši dažādus preparātus.

"Riski veselībai ir ļoti ļoti nopietni. Es vēlos uzsvērt, ka gan jauniem, gan veciem ir bijuši dažādi traucējumi – gan aknu, gan nieru traucējumi.

Viena liela kategorija ir sporta uztura bagātinātāji. Un otra grupa ir cilvēki, kuriem ir bijuši kursi ar kādu līdzekli, kas ir "aknu attīrītājs" vai "asins attīrītājs," stāsta Reitzle.

Viņa uzsver, ka aknām vai asinīm īpaši attīrītāji nav vajadzīgi. Un par jebkuru lietoto preparātu ir jākonsultējas ar ārstu.

PTAC Latvijas Radio skaidro, ka pašlaik vēl nav saņemtu sūdzību par konkrēto komersantu, taču inspektori pievērsīšot uzmanību šiem tirgoņiem. Vienlaikus PTAC aicina iedzīvotājus ziņot, ja arī viņi saskatījuši pārkāpumus komersantu darbībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti