Dienas ziņas

Zelenskis uzrunās ANO Ģenerālo asambleju

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Preiļu novadā simtgadīgas liepu alejas izzāģēšanu kompensē ar jaunām liepām

Galēnu pagastā netālu no nozāģētajām simtgadīgajām liepām iestādīta jauna koku aleja

Pirms gada plašu rezonansi izraisīja remontdarbi uzņēmuma "Latvijas Valsts ceļi" (LVC) pārvaldībā esošajam ceļam Preiļu novada Galēnu pagastā, jo to gaitā nācās izzāģēt vairāk nekā simt gadu vecu liepu rindu. Daļa vietējo iedzīvotāju ar parakstiem lūdza sakārtot ceļu, neraugoties uz koku izzāģēšanu, daļa ar parakstiem cerēja saglabāt senās liepas. Tagad netālu no bijušās liepu rindas iestādīta jauna liepu aleja, bet tās majestātiskuma iegūšanai jāgaida daudzi gadi.

Vēl pērn valsts vietējā autoceļa posma Viļāni–Maltas Trūpi–Lomi malā, līdzās Ivetas Seimanovas īpašumam stalti debesīs slējās vairāk nekā simt gadu veca liepu aleja. Tagad tās vietā ir grāvis. Liepu aleju neizdevās nosargāt ceļa remontdarbu dēļ, neraugoties uz to, ka liepās dzīvoja aizsargājamās spožās skudras.

Toreiz Preiļu novada pašvaldība apņēmās par saviem līdzekļiem ierīkot kompensējošo stādījumu. Un tagad iestādīta jauna aleja ar 21 liepu. Tiesa gan – pārsimt metru attālumā no bijušās liepu alejas, turklāt pašvaldības, ne valsts vietējā autoceļa malā.

"Tā kā iepriekšējā liepu aleja bija uz privātīpašuma zemes, tad pašvaldība nevar ieguldīt privātīpašuma zemē. Līdz ar to Dabas aizsardzības pārvaldei lūdzām atļauju stādīt savā īpašumā. Un Galēnu pagasta pārvaldes vadītājas nosacījumos būs arī rūpēties par šiem kociņiem, kamēr tie ieaugs, arī laistīt attiecīgi un arī mēslot," stāstīja Preiļu novada pašvaldības Vides pārvaldības vecākā speciāliste Inese Jakovele.

Preiļu novada pašvaldība sarūpēja arī liepu stādus īpašuma "Liepkalni" saimniecei, kas bija iespējams, pateicoties dalībai koku sēšanas un stādīšanas akcijā "Laimes koki" šī gada Pasaules talkas ietvaros.

"Esmu priecīga, ka šī liepu epopeja ir beidzot beigusies. Tas bija gari, sāpīgi un ar zaudējumiem. Protams, ka koki saaugs, bet tam ir vajadzīgi 100 gadi.

Un sveicieni Dabas aizsardzības pārvaldei Gitas Strodes personā, jo ir skumji, ka tik viegli vēsturiskās koku rindas var pārvērst kompensējamos stādījumos," sacīja īpašuma "Liepkalni" saimniece Iveta Seimanova.

Līdzīgi konflikti par vēsturisku koku aleju saglabāšanu Preiļu novadā pēdējos gados nav bijuši, līdz ar to šī piedzīvotā situācija esot likusi izdarīt arī secinājumus.

"Mēs arī šobrīd teritoriālās plānošanas procesa laikā visus pagastus esam informējuši, ka, ja iedzīvotājiem kāda no viņu, teiksim, koku rindām vai citām, teiksim, ainavām šķiet vēsturiski vērtīga, tad lūdzam to iekļaut aizsargājamo ainavu sarakstā.

Un tas nozīmēs to, ka turpmāk tādos gadījumos tātad pašvaldība nedos atļauju šādu koku izciršanai," atzina Preiļu novada domes priekšsēdētājs Ārijs Vucāns (apvienība "Iedzīvotāji"/LRA/JKP).

Arī īpašumā "Liepkalni" no uzdāvinātajiem liepu stādiem jau izveidota jauna aleja, tomēr saimniece Seimanova norādīja – rūgtuma sajūta saglabājusies, jo paies daudzi, daudzi gadi, kamēr kociņi pieņemsies spēkā un priecēs apkārtējos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti