Dienas ziņas

NBS dižkareivis izglābj divas slīkstošas pusaudzes

Dienas ziņas

Vidzemē mēģina apzagt bankomātus

Simtgadīgo liepu rindu tomēr nesaglabā

Galēnu liepu aleju ceļa remonta turpināšanai tomēr ļauj cirst; sola koku stādījumus atjaunot

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lai arī Preiļu novada Galēnu pagasta iedzīvotāji lūdza ceļa Viļāni–Maltas Trūpi–Lomi būvdarbos pasargāt liepu aleju, pieņemts galīgais lēmumus kokus tomēr izcirst. Preiļu novada pašvaldībā informēja, ka koku rindas saglabāšana pilnībā izslēgtu iespēju turpināt ceļa remontdarbus. Vienlaikus vietvara apņēmusies atjaunot koku stādījumus gar ceļu.

Pašvaldībā norādīja, ka, sadarbojoties Dabas aizsardzības pārvaldei, valsts SIA "Latvijas Valsts ceļi" (LVC) un Preiļu novada pašvaldībai, pieņemts galīgais lēmums par valsts autoceļa V595 posma "Viļāni–Maltas Trūpi–Lomi" remontdarbu tālāko turpināšanu. Darbi bija uz laiku apturēti sakarā ar nepieciešamību izvērtēt liepu koku rindas, kas aug Galēnu pagastā, pie Brišku sādžas, iepretim mājām ar nosaukumu "Liepkalni", ainavisko un bioloģisko nozīmību.

Ceļa seguma atjaunošanas darbi turpināsies jau nākamnedēļ, un šis lēmums, pēc vietvarā teiktā, atbilst Preiļu novada vietējās sabiedrības interesēm. Proti, pārtraucot ceļa posma remontdarbus, netiktu uzlabota vietējo iedzīvotāju dzīves kvalitāte, satiksmes kustības drošība un mobilitāte, kā arī nebūtu iespējams samazināt ceļa putekļainību. Uzliekot uz grants ceļa dubulto virsmu, tiks panākts, ka grants ceļš vairāk nedilst, neput un ceļa lietošana ir daudz komfortablāka, bet dzīves apstākļi ap šo ceļu dzīvojošajiem cilvēkiem kļūs nesalīdzināmi labvēlīgāki, jo tiks uzlabota vides kvalitāte, skaidroja pašvaldībā.

Ņemot vērā, ka ceļa posms netiek pārbūvēts, bet uz grants seguma tiek veikta dubultā virsmas apstrādē (uzklāts melnais segums), nav iespējams mainīt tā trajektoriju vai veidot ceļa sašaurinājumus.

Tas nozīmē, ka koku rindas saglabāšana pilnībā izslēdz iespēju turpināt ceļa remontdarbus, jo, kā skaidrojusi LVC, nenocērtot kokus, nav iespējams nodrošināt ūdens atvadi no ceļa klātnes, tostarp izveidot ceļa grāvjus, kuru vietā patlaban aug koki.

Bez ūdens atvades ceļa segums pārmitrināsies un bojāsies. Turklāt koki traucē redzamību šajā ceļa posmā, skaidroja pašvaldībā.

Liepas nozāģētas; darbi ceļa posmā Viļāni-Maltas Trūpi-Lomi turpinās
00:00 / 02:11
Lejuplādēt

"Novērtējot satiksmes drošības, iedzīvotāju labbūtības un ekonomiskos kritērijus, bioloģiskās daudzveidības, Latgales ainavas un citus aspektus, kā arī vietējo iedzīvotāju iesniegumus, Dabas aizsardzības pārvalde 21. jūlijā devusi atļauju valsts SIA "Latvijas Valsts ceļi" nocirst divus kokus ar spožās skudras atradnēm, ietverot nosacījumu pēc ceļa seguma atjaunošanas izveidot jaunu koku aleju ārpus ceļa nodalījuma joslas. Preiļu novada pašvaldība, izvērtējot visus aspektus un dažādās sabiedrības intereses, pieņēmusi lēmumu saskaņot VSIA "Latvijas Valsts ceļi" iesniegumu par visas koku rindas Galēnu pagasta Briškās nociršanu," teikts pašvaldības paziņojumā.

Preiļu novada pašvaldība ir vērsusies pie "Liepkalnu" mājas īpašniekiem ar piedāvājumu koku stādījumu atjaunošanā ārpus ceļa nodalījuma joslas. Tiek plānots, ka  stādījums tiks atjaunots līdzšinējā platībā, izmantojot vietējo sugu kokus, piemēram, liepas, ozolus.

Stādījumā tiktu izmantoti vairākus metrus augsti, jau daļēji pieauguši koki, lai pēc iespējas ātrāk kompensētu ainavai radīto zaudējumu. Izmaksas, kas radīsies atjaunojot koku stādījumu, tiktu segtas no Preiļu novada pašvaldības budžeta, norādīja pašvaldībā.

KONTEKSTS:

Par koku ciršanu Preiļu novada Galēnu pagastā iepriekš satraukumu pauda vietējie iedzīvotāji, kuri 22 liepu nosargāšanai lūdza Dabas aizsardzības pārvaldes palīdzību. Tobrīd pārvaldes pārstāvji uzsvēra, ka kokiem ir bioloģiska, ainaviska un kultūrvēsturiska nozīme, aicinot būvniekus izvērtēt citus ceļa rekonstrukcijas variantus. Līdz tālākam lēmumam un atkārtotas koku izvērtēšanas noslēgumam koku ciršanas atļaujas darbība tika apturēta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti