Palīdzi jauniešiem, kurus līdzcilvēki izvēlas neredzēt!

Psihoterapeite: Savu bērnu problēmas pamanīt ir vieglāk, bet jāskatās arī apkārt

Katrs vecāks savu bērnu jūt un spēj pamanīt izmaiņas viņa uzvedībā, kas liecina par sarežģījumiem. Savus bērnus pamanīt ir vieglāk, bet tāpat uzmanība jāpievērš arī citiem apkārt esošajiem pusaudžiem. Nevajag daudz – apjautāšanās, kā iet, kas notiek, kādam problēmās nonākušam bērnam jau var būt ļoti nozīmīgi, intervijā "Dod pieci!" labdarības maratona studijā pauda psihoterapijas speciāliste, biedrības "Esi brīvs" valdes priekšsēdētāja Dace Caica.

Latvijas Geštalta terapijas asociācija sadarbībā ar biedrību "Esi brīvs" ziedojušas 30 bezmaksas individuālās psihoterapijas sesijas jauniešiem, tajā skaitā arī kanisterapijai. Tām būs iespējams pieteikties, piesakoties palīdzībai "Dod pieci!" mājaslapā. 

"Es pati personīgi uzskatu, ka ir ārkārtīgi daudz jauniešu mums līdzās, kuriem palīdzība ir vajadzīga, bet kuri nekad to skaļi nepateiks un, iespējams, dzīvos tā, ka pat to nojaust nevar, garām ejot. Liekas, viņam viss daudzmaz ir un viņš neko neprasa. Gribu aicināt mūs visus, katru, būt uzmanīgiem un iecietīgiem," norādīja Caica.

Savus bērnus jūtam, bet jāpamana arī citi

Geštaltterapija un kanisterapija var lieti noderēt gan problēmās nonākušiem bērniem un jauniešiem, gan tiem, kuriem no ārpuses šķietami viss ir kārtībā, kuri, par spīti dažādiem sarkanajiem karogiem savā uzvedībā, atsakās runāt par problēmām, kuras piedzīvo. 

"Mēs savus bērnus, lai arī cik mēs nebūtu milzīgā skrējienā, tomēr ar vienu acs kaktiņu jūtam, [saprotam] kas ar viņu ir noticis. Varbūt viņš ir kreņķīgāks, ieslēdzas istabā, neaiziet uz treniņu vai raud. Ir kaut kādas pazīmes, uz kurām varam reaģēt," pauda Caica.

Abu terapiju metodes ir vērstas uz to, lai izveidotu kontaktu un sarunu, ja jaunietis ir noslēdzies, atsakās komunicēt un atklāt savus pārdzīvojumus.  

"Mēs strādājam šobrīd uz to, lai būtu mazāk cilvēku pēc tam, kas iet un sēž gadiem terapijās, kas dzer antidepresantus. Tieši tāpēc mums ir jāmēģina viņi pamanīt. Ar saviem [bērniem] ir vieglāk, bet skatīsimies arī riņķī apkārt.

Mēs katrs varam tādu jaunieti ieraudzīt un uzrunāt, un neko daudz nevajag – uz tēju paaicināt, apjautāties, kā tev īstenībā iet, kā iet pa skolu, kas notiek. Tad tālāk var vērsties pie speciālistiem," aicināja Caica. 

Kanisterapija – vērtīga pieredze grūtībās nonākušiem jauniešiem

Geštaltterapija ir par dzīvi, par veselumu, kopumu, paskaidroja Caica. Terapijā tiek analizēta cilvēka dzīves kopaina, kā viņš dzīvo, par ko sapņo, ko vēlas, kā viņam trūkst, kas ir tā vide, no kurienes viņš ir nācis. Tas ir veids, kā var palīdzēt grūtībās nonākušiem jauniešiem. 

Kanisterapija savukārt nozīmē terapijas veidu, kurā iesaistās cilvēka labākais draugs – suns. 

"Kanisterapijai jeb suņu asistētajai terapijai ir vairāki virzieni. Šo terapiju izmanto ārstnieciskajā pedagoģijā, palīdzot bērniem un jauniešiem mācīties, attīstīt kognitīvās un saskarsmes spējas. Ir tāds terapijas veids kā satikšanās ar suni, kur mācās empātiju, rūpēties par dzīvnieku, un tādā veidā arī labāk sajust pašam sevi un mācīties pašaprūpi," stāstīja kanisterapijas speciāliste Tamāra Kabakova.

Bērniem un jauniešiem, kas nonākuši grūtībās, lieti noder saskarsme ar dzīvniekiem, un ne bez iemesla tieši suns jau no sen seniem laikiem ir bijis cilvēkam līdzās. 

"Mēs suņus vairs neizmantojam pēc to izcelsmes, darba suņu ir ļoti maz. Tas nozīmē, ka tur ir vēl kaut kāds āķis.

Mijiedarbojoties ar labvēlīgi noskaņotu suni, cilvēkam smadzenēs izdalās viela, hormons, kas saucas oksitocīns. Tas tiek uzskatīts par mīlestības, labas veselības un miera hormonu. Ko vēl vairāk dzīvē vajag?

Ne velti kanisterapiju izraksta pat ārsti," pauda Kabakova. 

Kanisterapijas nodarbības var palīdzēt veidot saskarsmi, labāk sajust sevi, būt šeit un tagad. Mūsdienās, kad būt mierā ir izaicinājums, tā ir vērtīga pieredze. 

Ar stresu nebūtu jāsadzīvo

"Mūsdienu sabiedrība ir tik ļoti tendēta uz panākumiem, ka tev vajag sacensties, tev vajag būt labākajam, un stress tiek uzskatīts par kaut ko ļoti normālu, – tas ir normāli, ka tev ir stress, ka tu skrien 10 darbos, un tev ir jābūt visā tik perfektam, tik pareizam, tev viss ir jāmāk, jāzina, jāpelna labākās atzīmes," vērtēja Kabakova. 

Patiesībā stress nav nekas normāls un ar to nebūtu jāsadzīvo. Kanisterapijas nodarbībās, mijiedarbojoties ar suni un pildot dažādus uzdevumus un rotaļas, stress ievērojami var mazināties, uzsvēra Kabakova.

KONTEKSTS

Sabiedrisko mediju labdarības maratons "Dod pieci!" šogad aicina palīdzēt riskam pakļautiem bērniem un jauniešiem. Vecrīgā, Doma laukumā, izbūvētajā stikla studijā uz 158 stundām ieslēgts Latvijas Radio 5 ētera personība Toms Grēviņš, lai sešarpus diennakšu garumā tiešraidē pirmo reizi "Dod pieci!" vēsturē viens pats atskaņotu tikai par ziedojumiem izvēlētās dziesmas. 

Savukārt blakus "Dod pieci!" studijai sākusies garākā labdarības skriešanas stafete. Tās laikā, iesaistot pēc iespējas vairāk skrējējus, uz skrejceliņa bez apstājas paredzēts noskriet 158 stundas. 

Ziedojuma iespējas un mērķis

  • No 1. līdz 21. decembrim – tīmekļa vietnē dod.pieci.lv iespējams apmainīt ziedojumu pret savu mīļāko dziesmu Latvijas Radio 5 ēterā ar elektronisko norēķinu starpniecību.

  • No 1. līdz 21. decembrim ziedot var visās "Circle K" uzpildes stacijās, kur tiks pieņemti gan skaidras, gan bezskaidras naudas ziedojumi. Šogad, tāpat kā pērn, "Circle K" dubultos to ziedojumu apjomu, kas saņemti viņu degvielas uzpildes stacijās.

  • No 15. līdz 21. decembrim skaidras un bezskaidras naudas ziedojumi tiks pieņemti arī labdarības maratona stikla studijā Vecrīgā, Doma laukumā.

  • Līdz pat Zvaigznes dienai, 2024. gada 6. janvārim, ziedojumi tiks pieņemti labdarības organizācijas Ziedot.lv tīmekļa vietnē www.ziedot.lv,  izvēloties projektu "Dod pieci!".

Visi saziedotie līdzekļi 100% apmērā caur projekta partneri – labdarības organizāciju Ziedot.lv nonāks pie bezpeļņas organizācijām, kas sniedz profesionālu palīdzību bērniem un jauniešiem, kuri palikuši bez pienācīgas ģimenes un sabiedrības aprūpes, cietuši no vardarbības un citiem noziegumiem, saskaras ar dažādām dzīves grūtībām. 

KUR PIETEIKT PALĪDZĪBU? VAIRĀK INFORMĀCIJAS "DOD PIECI!" MĀJASLAPĀ

Ārkārtas tūlītēja palīdzība:

  • OPEN Radošais centrs. Ja esi nonācis grūtībās un tev ir nepieciešama palīdzība, tostarp droša apmešanās vieta un atbalsts, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.

  • YOU+. Ja tev nepieciešams tūlītējs emocionālais atbalsts, sazinies ar YOU+ Pieejama arī droša apmešanās vieta Liepājā.

  • Sociālā atbalsta un izglītības fonds (SAIF).  Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks mentoru atbalsts, ģimenes asistenta atbalsts vai speciālistu (psihologs, bērnu psihiatrs u. c.) konsultācijas, sazinies.

  • Laiks jauniešiem. Ja tev ir nepieciešama droša apmešanās vieta un atbalsts Bauskā / Zemgalē, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.
     

Ja nepieciešama ilgtermiņa kompleksa palīdzība:

  • Palīdzēsim viens otram. Sazinies ar organizāciju, ja nepieciešams praktisks sociālais un materiālais atbalsts, kā arī atbalsta persona, kura palīdzēs atrast un pierakstīties uz vizīti pie psihologa vai cita speciālista.

  • Latvijas Samariešu apvienība. Ja ir nepieciešams ilgstošs psihosociāls atbalsts un dalība Jauniešu atbalsta programmā "Palēciens", sazinies.

  • Resiliences centrs. Ja tev nepieciešama palīdzība atrisināt akūtus jautājumus un emocionāls atbalsts, sazinies.

  • House of Hope. Ja esi 15-21 gadus vecs jaunietis un tev nepieciešams praktisks vai emocionāls atbalsts Liepājā un Dienvidkurzemē, sazinies.

  • Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija. Ja esi vecumā līdz 24 gadiem un tev nepieciešami dažāda atbalsta un sociāli pakalpojumi, sazinies.

  • Palīdzēsim.lv. Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks atbalsts, mentors un/vai atbalsta persona dažādu problēmsituāciju risināšanā, sazinies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti