Saeimas komisija: pansionātiem jāspēj nodrošināt cieņpilnas vecumdienas senioriem

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija otrdien, 18. aprīlī, spriežot par pakalpojumu kvalitāti Latvijas pansionātos, uzsvēra, ka ir jāceļ ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās strādājošo aprūpētāju atalgojums un jāpilnveido kvalifikācija.

Komisijas deputāti sēdē uzklausīja Tiesībsarga biroja pārstāvjus, kuri informēja par kampaņu "Dzīve pansionātā – kāda tā ir", kuras ietvaros pansionātu iemītnieki, viņu tuvinieki, kā arī darbinieki bija aicināti dalīties ar savu pieredzi pansionātā. Tiesībsarga biroja pārstāvji akcentēja problēmjautājumus, kas iezīmējušies kampaņas gaitā, tostarp saistībā ar atšķirīgu veselības aprūpes kvalitāti, higiēnas jautājumiem un ierobežoto apmeklējuma laiku.  

Pārrunājot apkopoto informāciju, deputāti un pieaicinātie institūciju pārstāvji atzīmēja, ka vēlas saņemt detalizētāku informāciju par to, kuros pansionātos ir novēroti sistemātiski trūkumi, un akcentēja arī labos piemērus. Tāpat klātesošie pārsprieda Labklājības ministrijas organizētās plānotās un neplānotās pārbaudes un ministrijas sniegto atbalstu konstatēto trūkumu novēršanā.

"Mums kopā ir jāvirzās uz priekšu, lai spētu nodrošināt cieņpilnas vecumdienas mūsu senioriem. Jau šobrīd saskaramies ar darbaspēka trūkumu aprūpes jomā. Ja aprūpētāji turpinās saņemt minimālo algu vai tai pietuvinātu summu, tā nākotnē var izvērsties par būtisku problēmu," pēc sēdes sacīja komisijas priekšsēdētāja Inga Bērziņa ("Jaunā Vienotība"), tostarp atzīmējot, ka aprūpētāja darbs ir emocionāli un bieži vien arī fiziski smags.

Deputāti uzsvēra, ka ir jāturpina darbs pie hospisa un paliatīvās aprūpes pakalpojuma pilnveidošanas, tā mazinot ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju slogu. Tāpat tika pārrunāts darbs pie integrēto pakalpojumu finansēšanas modeļa izstrādes.

Komisijas priekšsēdētāja aicināja Labklājības ministriju informēt komisiju par ilgtermiņa aprūpes plāna izstrādes gaitu, kad tas būs ieguvis konkrētākas aprises.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti