4. studija

Vai taupības nolūkos lielveikali liks pircējiem pārvietoties ar kājām?

4. studija

Kāpēc latvietim, kurš precējies ar ārzemnieku, katru gadu kopdzīve jāapliecina no jauna?

Kāpēc kaimiņiem jārūpējas par lauku mājā novārtā atstātiem dzīvniekiem?

Raunā kaimiņi sašutuši par mantinieku bezatbildību – suns un kaķis atstāti novārtā pēc saimnieces nāves

Raunā, "Vecgaiļu" mājās, pēc saimnieces nāves vieni palikuši suns un kaķi. Suns pēc ilgas gaudošanas atrāvies no ķēdes, klaiņoja, kaķi uzticīgi gaidīja cilvēku ierašanos. "Dzīvnieki ir badā, un visiem vienalga, lai gan mantojuma lietas tiek kārtotas," zināja teikt vietējie iedzīvotāji, kuri, nespēdami šo situāciju izturēt, jau vairākus mēnešus centās dzīvniekus pabarot. Vai potenciālajiem mantiniekiem īpašums ir jāpārņem valdījumā kopā ar dzīvniekiem un jāturpina par tiem rūpēties kā par savējiem?

Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā "4.studija" palīdzību meklēja nevienaldzīgi Raunas iedzīvotāji, kuriem sāp sirds par novārtā pamestiem dzīvniekiem īpašumā "Vecgaiļi". Saimniece jau divus mēnešus kā viņsaulē. Kaķi un sunīte Lote saimniecībā palikuši vieni, lai arī šim īpašumam esot mantinieki.

"Arī tām mantiniecēm saucamajām, tām meitenēm, tur vērsos un lūdzu... Viņas teica, ka viņas baro. Un suns kauc. Vērsos pagastā, sociālajā dienestā, ka tur dzīvnieciņi ir bez barošanas. Viņi teica, ka tas esot normāli, ka tie suņi tur kauc, ka saimniece nomirusi," atklāja vietējā iedzīvotāja.

Ļaudis vērsušies arī Smiltenes pašvaldības policijā, taču neviens neesot vēlējies četrkājainajiem bada cietējiem palīdzēt.

Vietējie brīvprātīgi sākuši barot un dzirdināt pamestos dzīvniekus. Viņi stāstīja, ka atnestā pārtika esot apēsta līdz beidzamajai kripatiņai.

Tā tas turpinājies vairākus mēnešus, līdz sune pārrāvusi ķēdi un kļuvusi biežs viesis apkaimes mājās. Arī garāmbraucēji pamanījuši pamestos dzīvniekus, kuri sēž ceļa malā un gaida, kad kāds piestās un pabaros.

"Tagad tie jaunie, kas skaitās saimnieki, kaut viņi nav saimnieki… Likums ir tāds, ka īpašumu lietas nokārtojas tikai pēc pusgada, ne ātrāk, viņi ne par ko zinis neliekas. Viņi solījušies, ka regulāri baros un brauks, bet acīmredzami tas nenotiek," zināja stāstīt vietējais iedzīvotājs Jānis.

Lote filmēšanas brīdī klaiņoja kopā ar kaimiņu suni. Redzams, ka sunei ap kaklu ir ķēdes fragments. Tikmēr pamestajā mājā ēdienu gaidīja kaķi. Cik dzīvnieku slēpjas namā, nebija zināms arī kaimiņiem, bet ir skaidrs, ka jau divus mēnešus bez siltuma un pienācīga ēdiena tie novārguši.

Lai glābtu pamesto kaķu un suņa dzīvības, gan kaimiņi, gan "4.studija" iegājuši privātīpašumā bez atļaujas. Zvērināts advokāts Mārcis Krūmiņš uzsvēra, ka šajā gadījumā tas ir vienīgais veids, kā pasargāt dzīvniekus no bojāejas, tāpēc par likumpārkāpumu to nekādā veidā nevarot uzskatīt. 

Izrādās – Raunas sociālajā dienestā situācija ir zināma. Kā tad tā sanācis, ka pēc saimnieces nāves tās dzīvās dvēseles, kas dzīvo īpašumā, nevienam vairs neinteresē? Oficiālu komentāru kameras priekšā sociālā dienesta darbinieces atteica, bet vēstīja, ka bijis nolemts, ka pašvaldības policija ieradīsies kopā ar ķērājiem un aizvedīs dzīvniekus uz patversmi. Taču mantinieki nolikuši ceļam priekšā grodus.  

"Atbrauca pašvaldības policija. Tur nedzīvo vientuļa tante. Ar to viss arī beidzās, saimnieki tika informēti," pauda sociālā dienesta darbiniece.

Par "saimnieci" tiek uzskatīta mirušās kundzes mazmeita, īpašuma potenciālā mantiniece Linda. Viņa negribēja tikt atpazīta, taču ļāva atstāstīt savu telefoniski pausto viedokli: viņa kopā ar māsu meklējušas sunim citus saimniekus, bet tad suns aizbēdzis. Esot maksājusi kādam kaimiņam, kurš nācis un dzīvniekus barojis. Par neapskaužamajiem apstākļiem, kādos dzīvnieki mitinās, vien noteica, ka radījusi tādu mājvietu, kādu spējusi atļauties.

Mantiniece pārmet kaimiņiem, kuri dzīvniekus baro, ka tie atļāvušies ieiet privātīpašumā.

Tikmēr "4.studija" saņēma informāciju, ka pēc sunītes ieradušies Smiltenes pašvaldības policisti. Viņi saņēmuši vairākas sūdzības par klaidoni. Bija jāatbrauc televīzijai, lai suns beidzot nonāktu drošībā.

Valmieras dzīvnieku patversmes darbiniece Judīte Rūsa atklāja, ka ķēde bija ieēdusies sunim kaklā. "Un tas laikam, lai sunītim būtu vēl lielākas ciešanas un sāpes, pa virsu vēl uzlikta siksna. Citu iemeslu es nezinu, kāpēc ir tā jādara," sprieda Rūse.

Patversmē sunīti novērtējis kinologs un secinājis, ka Lote piedzīvojusi nežēlību no cilvēka puses. "Tik sistu suni sen es neesmu redzējusi, jo viņa tad, kad viņai pieskaras, viņai jau visi muskuļi saspringst, viņai ļoti bail," sacīja Rūse.

Labā ziņa ir tā, ka patversmē jau pieteicies cilvēks, kurš būtu gatavs parūpēties par Loti. Smiltenes pašvaldības policija uzsākusi administratīvo lietu pret mantiniekiem, kuri suni nepieskatīja un ļāva tam klaiņot.

Izrādās, ka viņiem jau sākotnēji bija tiesības no dzīvniekiem atteikties. Kā norādīja advokāts, cilvēku, kuram nepatīk dzīvnieki vai, piemēram, ir alerģija, nevar piespiest par viņiem rūpēties. Tiesa gan, pašiem jāsameklē arī citas mājas vai jānogādā dzīvnieks patversmē.

Pēc cilvēka nāves diemžēl radinieku solījumi par lolojumdzīvnieku aprūpi var aizmirsties. Par "Vecgaiļos" palikušajiem kaķiem ir informēti apkaimes pašvaldības policisti un patversmju darbinieki, un sola parūpēties arī mantiniece Linda.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti