Kovida testos cilvēkiem jaunais paveids «Pirola» vēl nav konstatēts

Jaunais Covid-19 omikrona apakšvariants "Pirola" konstatēts notekūdeņos Saldus, Jūrmalas un Madonas pašvaldībā, taču, testējot cilvēkus, tas nav konstatēts, apliecināja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Kovida testos cilvēkiem jaunais paveids «Pirola» vēl nav konstatēts
00:00 / 03:32
Lejuplādēt

Savukāt zinātniskajā institūtā "Bior" norādīja, ka tagad cilvēkus testē ievērojami mazāk nekā tas bija Covid-19 pandēmijas laikā, turpretim, izmeklējot notekūdeņus, var redzēt krietni skaidrāku bildi, jo kanalizācijā nonāk ūdens no ļoti daudzām mājām, skolām, uzņēmumiem. 

"Bior" Zinātniskās padomes vadītājs Aivars Bērziņš
00:00 / 00:29
Lejuplādēt

"Ja mēs skatāmies uz lielu pilsētu vai kādu lielāku pašvaldību, protams, tās ir indikācijas, ka cilvēku vidū šis vīruss – vīrusa konkrētais variants vai apakšvariants – ir parādījies, bet mēs to nevaram norādīt uz konkrētu indivīdu vai māju, vai mājsaimniecību," skaidroja "Bior" Zinātniskās padomes vadītājs Aivars Bērziņš. "Tas, ko mēs varam pateikt, – mūsu vidū vīruss kaut kur cirkulē. Tas nozīmē, ka cilvēkiem no personīgās higiēnas un piesardzības viedokļa vajadzētu šo ņemt vērā."

Jaunā apakšvarianta "Pirola" visbiežāk sastopamie simptomi ir klepus, sāpošs kakls, iesnas, šķaudīšana, nogurums, galvassāpes, muskuļu sāpes, izmainīta ožas sajūta, liecina SPKC centra novērojumi, norādot, ka "Pirola" sabiedrībā cirkulē jau 35 valstīs.

"Valstis, kurās ir ziņots par vislielāko gadījumu skaitu, ir Apvienotā Karaliste, Francija, Zviedrija, Spānija, Kanāda, ASV un Dānija. Tas liecina par to, ka šis paveids ir infekciozs un nododas plašāk. Šobrīd nav pierādījumu un ziņu, ka šis omikrona paveids izraisītu smagāku klīnisko slimības gaitu," norādīja SPKC pārstāve Ilze Arāja.

Slimību profilakses un kontroles centrā arī informēja, ka jaunā apakšvarianta "Pirola" izplatības ceļš ir līdzīgs, kāds bija iepriekšējiem omikrona apakšvariantiem. Tādēļ arī piesardzības un profilakses pasākumi paliek iepriekšējie, jābūt uzmanīgiem, personīgā higiēna, iespējams, arī sejas maskas.

Institūtā "Bior" uzsvēra, ka panikai pamata nav. Tendences liecina, ka tuvāko nedēļu vai mēneša laikā saslimstības pieaugums var notikt.

Sabiedrībā cirkulē arī citi Covid-19 omikrona paveidi, piemēram, vasarā atklātais "Eris". Jaunie vīrusi ir lipīgāki par iepriekšējiem, secinājusi Rīgas Stradiņa universitātes Infektoloģijas katedras pētniece asociētā profesore Jeļena Storoženko.

"Protams, tie nav tādi ļauni, bīstami kā iepriekšējie – "Delta" un citi varianti –, bet tie jaunie ir vairāk infekciozi. Tas nozīmē, ka tie plašāk izplatās mūsu populācijā un ir vairāk inficēto gadījumu skaits, ko mēs tagad varam novērot. Grūti pateikt, grūti prognozēt, vai viņš ["Pirola"] tagad cirkulēs ilgstoši, vai varbūt to izspiedīs kāds cits stiprs vīruss, piemēram, gripa," atzīmēja Storoženko.

Labā ziņa – pret "Pirolu" iedarbojas pieejamās Covid-19 vakcīnas. Tā norādīja Storoženko, prognozējot, ka lielas izmaiņas Covid-19 vīrusu vidū tuvākā laikā nav gaidāmas, bet atsevišķas mutācijas, visdrīzāk, būs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti