Liepājā cilvēkiem ar garīgiem traucējumiem pieejami grupu dzīvokļi un specializētas darbnīcas

Cilvēkiem ar garīgas attīstības traucējiem Liepājā šogad ir pieejami grupu dzīvokļi, kas viņiem ļauj uzsākt patstāvīgu dzīvi, kā arī specializētas darbnīcas dažādu prasmju attīstībai. Jauni sociālie pakalpojumi Liepājā ieviesti ar Eiropas Sociālā fonda un valsts finansējuma atbalstu un sadarbībā ar pašvaldībām, bērnu sociālās aprūpes centriem un valsts sociālās aprūpes centru "Kurzeme". Tādējādi Liepājā iespējams sniegt līdz šim nebijušu atbalstu ģimenēm, kurās aug bērni ar funkcionāliem traucējumiem, cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem.

Liepājā cilvēkiem ar garīgiem traucējumiem pieejami grupu dzīvokļi un specializētas darbnīcas
00:00 / 04:41
Lejuplādēt

Dzīvokļi 16 cilvēkiem

Savs dzīvoklis, savs ledusskapis, televizors un palodzīte, kur audzēt puķes, tagad ir vienai no bijušajām aprūpes centra iemītniecēm Dainai. "Pārnācu te dzīvot no Iļģu pansionāta, te ir kā diena pret nakti, ir miers, daudz labāk nekā ar kādu kopā."

Grupu dzīvokļi ir jauns pakalpojums Liepājā. Kopumā pieejami desmit dzīvokļi, kuros šobrīd dzīvo 16 cilvēki. Ir gan vienvietīgi, gan divvietīgi dzīvokļi.

Par iespējām pastāstīja grupu dzīvokļu vadītājs Dāvis Strazds: "Visi 16 cilvēki nāk no aprūpes centriem. Te viņiem jāmācās dzīvot patstāvīgi. Ir tāds adaptācijas periods, kura laikā viņi iemācīsies parūpēties paši par sevi."

Grupu dzīvokļu pakalpojums paredz arī sociālās aprūpes atbalstu. Cilvēkiem palīdz iegādāties gan pārtiku, gan plānot budžetu. Tāpat ir pieejamas atpūtas telpas, veļas mazgātava un citas iespējas.

"Visi šie cilvēki ir ar garīgas attīstības traucējumiem vai psihisku saslimšanu. Taču to, vai cilvēks var saņemt šo grupu dzīvokļu pakalpojumu, izvērtē psihiatrs un mēs," pastāstīja Strazds.

Darbnīcas prasmju attīstībai

Maijā Liepājā sāka darboties arī specializētās darbnīcas cilvēkiem ar garīgās attīstības traucējumiem, un turp dodas cilvēki arī no grupu dzīvokļiem. Tagad viņiem pieejamas mūsdienīgas un plašas telpas dažādu prasmju apguvei.

"Mēs ļoti pozitīvi vērtējam šo iespēju, kas tiek dota klientiem, kuri iznākuši no sociālās aprūpes iestādēm un ne tikai. Tā ir iespēja arī cilvēkiem, kuri dzīvo ģimenēs, kuriem nav, kur pavadīt ikdienu, vai pēc pilngadības mācīties vai apgūt kādas prasmes, tā ir iespēja arī ģimenēm atpūsties," pastāstīja specializēto darbnīcu sociālā darbiniece Evita Krūmiņa.

Darbnīcas cilvēki apmeklējot ar prieku. Vairāki no cilvēkiem spējuši atrast arī pastāvīgu darbu, taču darba devējam ir jārēķinās, ka var būt dienas, kad cilvēks nevarēs veikt savus pienākumus. Tikmēr darbnīcas ļauj viņiem attīstīt dažādas prasmes.

"Mūsu uzdevums ir viņos saskatīt to, kas viņiem vislabāk padodas, un attīstīt. Caur praktiskām, radošām darbībām mēs to arī darām. Ir, kurš labi var strādāt dārzā, siltumnīcā, ir, kurš var virtuvē, jo mums ir mājturības nodarbības. Aleksandrs labi strādā ar ģipsi un koku, darbnīcās veidojam koka rāmjus gleznām, apgleznojam zīdu.

Ja darba terapeite redz, ka iet lieta, ir kāds talants, tad mēģinām to attīstīt," pastāstīja Krūmiņa.

Izstādi, kas 30. septembrī tiks atklāta Liepājas Olimpiskajā centrā ar specializēto darbnīcu dalībnieku darbiem, papildinās arī muzikāli priekšnesumi. Ik dienas nodarbības apmeklē vidēji 10–12 cilvēki, kuri speciālistu vadībā nodarbojas ar šūšanu, tamborēšanu, adīšanu, dekupāžu, sveču liešanu un papīra dizainu. Darbnīcās top arī skaisti lielformāta ziedi no izolona u.c.

Valsts mērogā deinstitucionalizācijas procesa ieviešanu koordinē Labklājības ministrija, un to īsteno visā Latvijā. Turpmāk ieviestos pakalpojumus Liepājā nodrošinās no pašvaldības budžeta līdzekļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti