Gājiena dalībnieki nesa Latvijas un Ukrainas karogus, kā arī dziedāja leģionāru piemiņas dziesmas. Pasākuma laikā pāri Vecrīgai zemus lidojumus veica Valsts robežsardzes helikopters un dalībniekiem sekoja arī Valsts policijas Speciālo uzdevumu vienība.
"Mūs jau te apsargā, pat helikopteri lido. Šogad sevišķi mierīgi, nekādas provokācijas neredzu," sacīja pasākuma dalībniece Janīna.
Pasākumos Rīgā un Lestenē pulcējās pārsvarā seniori, pāris jauniešu grupas, virkne Nacionālās apvienības politiķu.
Kopumā sestdien pasākumi Rīgā norisinājušies bez būtiskiem starpgadījumiem.
Pēc policijas aplēsēm, gājienā Rīgā bija pulcējušies aptuveni 300 cilvēki.
Valsts policija Vecrīgā sestdienas rītā fiksējusi citus pārkāpumus. Vecrīgā kāds Vācijas pilsonis neatļauti pilotēja dronu. Par fiksētajiem pārkāpumiem bezpilota gaisa kuģu ekspluatācijas jomā sākti septiņi administratīvo pārkāpuma procesi.
Tāpat Valsts policija turpina pastiprinātu stingru sabiedriskās kārtības uzraudzību un kontroli citviet Latvijā, tostarp Lestenē.
Valsts policija sadarbībā ar Rīgas pašvaldības policiju, Valsts robežsardzi un Valsts drošības dienestu gan sestdien, gan svētdien, 17. martā, strādā pastiprinātā režīmā un pēc īpaša sabiedriskās kārtības un drošības plāna, vienlaikus sekojot līdzi norisēm sabiedrībā un publiskajā telpā.
Valsts policija atgādina, ka ne šajās, ne citās dienās netiks pieļauta nekāda militārās agresijas un kara noziegumus slavināšana un attaisnojošu simbolu izmantošana publiskās vietās. Arī Krievijas karoga publiska lietošana tiks uzskatīta par agresora un tā režīma slavināšanu, attiecīgi vērtējot personas atbildību. Policijas rīcība un reaģēšana uz šādiem pārkāpumiem būs tūlītēja un strikta.
Pārbedī Lestenes kapos
Daudz neatbildētu jautājumu ir ne vien raugoties nākotnē, bet arī pagātnē, pauda leģionāru radinieki Lestenes kapos.
"Dabūjām ziņas, ka viņš gāja bojā uz lazaretes kuģa "Frakfurte" 1945. gada maijā. Tās ziņas nav skaidras," sacīja pasākuma dalībniece Aija.
Lielāka skaidrība ieviesusies par kāda cita leģionāra Vilhelma Bulava likteni. Viņa un vēl četru citu karavīru mirstīgās atliekas pārbedītas Lestenes kapos. Pirmās smilšu saujas meta Vilhelma Bulava brāļadēls Kārlis Bulavs.
"Man bija ziņas, kur apmēram viņš ir kritis, bet precīzi vietu nezinājām. Tie puiši, kas meklēja, [teica], ka viņam bija visi dati klāt," pastāstīja pārbedītā karavīra radinieks.
Karavīru kaulus Dobeles pusē pagājušajā novembrī atrada latviešu karavīru piemiņas biedrība "Lestene" kopā ar kritušo karavīru meklēšanas vienību "Leģenda". Vietējie norādījuši uz konkrētu mežiņu un tur mirstīgās atliekas atrastas. Līdzās tām divas pudeles, no kurām vienā bija Vilhelma Bulava dzīves dati.
"Diemžēl otra pudele nebija salasāma, arī policijas eksperti nedabūja laukā to informāciju, ūdens bija izdarījis savu. Pārējie diemžēl visi ir nezināmi," stāstīja biedrības "Lestene" pārstāvis Jānis Slaidiņš.
Meklēšanas darbi turpināsies, zināms visu konkrētā pulkā kritušo saraksts.
Aiztur prokremlisku aktīvisti
Pie Brīvības pieminekļa policija aizturējusi prokremlisko aktīvisti Jeļenu Kreili, kura ievietota policijas mašīnā speciāli aizturētajiem paredzētajā nodalījumā un aizvesta prom, novēroja aģentūra LETA. Valsts policijas pārstāvji norādīja, ka aizturētā sieviete nogādāta policijas iecirknī pārbaudei.
Policijā informēja, ka minētā persona jau iepriekš vairākkārtīgi ir nonākusi policijas redzeslokā par dažādiem pārkāpumiem, kas saistīti ar militārās agresijas slavināšanu un kara noziegumu attaisnošanu. Tāpat persona atteicās runāt valsts valodā un pieprasīja nodrošināt tulku. Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka Kreili policija aizturēja arī 2022. gada 16. martā latviešu leģionāru piemiņas pasākumu laikā pie Brīvības pieminekļa.
Kreile daudzkārt konstatēta publiskās vietās un publiskos pasākumos, nēsājot pleca somu ar simbolu "Z", kas Krievijas propagandas resursos tiek izmantots kā atbalsta simbols Krievijas sāktajai karadarbībai Ukrainā. Tāpat persona pie Krievijas vēstniecības Rīgā pauda atbalstu agresorvalstij.
Tikmēr aprīlī tiesa skatīs krimināllietu pret Kreili, kura vairākas reizes savas dzīvesvietas logos izvietojusi Krievijas simboliku un citus karu slavinošus simbolus. Citā krimināllietā Rīgas pilsētas tiesa Kreilei par genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru un kara nozieguma attaisnošanu piespriedusi nosacītu brīvības atņemšanu uz vienu gadu. Spriedums tika pārsūdzēts, un tas būs jāskata Rīgas apgabaltiesā.
Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs "Re:Baltica" iepriekš vēstīja, ka Kreile ir mājsaimniece, kura dzimusi un augusi Latvijā, bet latviski zinot pāris vārdu. Protestētāja viņā esot pamodusies Covid-19 pandēmijas laikā, kad ieejai veikalā vajadzēja vakcinācijas sertifikātu. Tad arī sākušās pirmās saķeršanās ar likumsargiem.
KONTEKSTS:
Leģionāru piemiņas diena 16. martā ir neoficiāla piemiņas diena, kad latviešu leģiona veterāni un citi cilvēki piemin tos valsts iedzīvotājus, kuri cīnījās Vācijas bruņotajos spēkos latviešu leģiona sastāvā. Daļa cilvēku uzskata, ka šie cilvēki cerējuši cīnīties par neatkarīgu Latviju, citi – ka viņi bijuši fašistu līdzskrējēji, bet vēl citi sauc par kara laika apstākļu upuriem, kuri pret savu gribu nonākuši frontē.