Jēkabpilī nogalinātās sievietes bērniem un mātei izmaksās 150 000 eiro kompensāciju

Jēkabpilī šī gada aprīlī noslepkavotās sievietes diviem nepilngadīgajiem bērniem un mātei katram izmaksās 50 000 eiro lielu kompensāciju, otrdienas, 15. augusta, sēdē nolēmusi valdība.

"2023. gada 16. aprīlī Jēkabpilī savu bērnu klātbūtnē tika nogalināta sieviete. Ņemot vērā notikušā apstākļus, valstij jāapsver taisnīgu atbalsta pasākumu īstenošana šajā traģēdijā cietušajiem," teikts Tieslietu ministrijas sagatavotajā rīkojuma projektā.

Vienreizējā ārkārtējā kompensācija tiks piešķirta no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem". Izmaksātā kompensācija netiks aplikta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Tieslietu ministrija rīkojuma projektā uzsvērusi, ka šajā gadījumā dzīvību ir zaudējis cilvēks, kurš valsts aizsardzību tā arī nesagaidīja: "Šis notikums ir izgaismojis valsts nespēju aizsargāt konkrēto sievieti. Lai valsts īstenotu taisnīgus tiesiskas valsts atbalsta pasākumus traģēdijā cietušajiem, parādot, ka valsts ir spējīga uzņemties atbildību situācijā, kad varas atzari nav spējuši nosargāt sievieti no apdraudējuma, par kuriem valsts bija informēta,

būtu izmaksājama vienreizēja kompensācija, atlīdzinot kaitējumu, ko nodarījusi valsts nespēja izpildīt savu pienākumu un aizsargāt cilvēka dzīvību."

Tieslietu ministrija minējusi arī to, ka, atbilstoši Eiropas Cilvēktiesību tiesas praksei, atkarībā no pārkāpuma un nolaidības apmēra valsts iestāžu rīcībā, Eiropas Cilvēktiesību tiesas noteiktās kompensācijas apmērs ir dažāds un svārstās no 24 000–50 000 eiro. 

Ministrija norādīja, ka, ņemot vērā apstākļu kopumu, kas noveda pie Jēkabpils traģēdijas, par atbilstošu un samērīgu vienreizēju ārkārtēju kompensāciju noteikti 50 000 eiro katram nogalinātās sievietes nepilngadīgajam bērnam un mātei.

Kompensācija netiks aplikta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.   

Valdību izmaksāt noslepkavotās sievietes bērniem kompensāciju sākotnēji rosināja Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.

KONTEKSTS:

16. aprīlī Jēkabpils novadā sava bērna un mātes acu priekšā tika nogalināta 1983. gadā dzimusi sieviete. Slepkavību pastrādāja viņas bijušais vīrs Leons Rusiņš, kurš mēnešiem ilgi sievietei draudēja un viņu vajāja; par to regulāri tika ziņots policijai, bet sieviete pasargāta netika.

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks uzdeva sākt dienesta pārbaudi, lai "pārliecinātos, ka policisti ir rīkojušies atbilstoši normatīvajam regulējumam, pietiekoši aktīvi un profesionāli". Ruks paziņoja, ka saistībā ar Rusiņa meklēšanu amatu zaudējis Austrumzemgales policijas iecirkņa priekšnieks Rolands Bērziņš un turpinās dienesta pārbaude.

Slepkavu Rusiņu policija meklē divus mēnešus, vienlaikus nav izslēgts, ka vīrietis varētu būt izdarījis pašnāvību. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti