Biržu ciema iedzīvotāji spiesti paciest vircas smaku; uzņēmums sola problēmu risināt

Jēkabpils novada Biržu ciema iedzīvotāji regulāri ir spiesti paciest mēslu smaku, ko rada vietējā cūkkopības uzņēmuma darbība. SIA "Miķelāni bekons" strādā jau vairākus gadu desmitus, taču tieši šogad smaka bijusi neciešama. Nekādi pārkāpumi neesot konstatēti, taču pašvaldībā norādīja – runa ir par attieksmi pret iedzīvotājiem. Uzņēmējs solījies situāciju risināt.

No vircas smakas asaro acis

Lai rastu risinājumu, kā ar smakām sadzīvot turpmāk, Biržu Tautas namā trešdien, 12. jūlijā, pašvaldība pēc iedzīvotāju lūguma organizēja tikšanos ar uzņēmuma pārstāvjiem, vietējiem zemniekiem, kam te iegūstamais mēslojums ir svarīgs, un vietējiem iedzīvotājiem, kam smakas traucē. Diskusijas, kas pulcēja aptuveni 30 cilvēku, bija spraigas.

00:00 / 03:31
Lejuplādēt

Visspēcīgākā smaka esot tajos brīžos, kad virca no uzņēmuma tiek vesta uz vietējiem laukiem, lai tos mēslotu. Biržu iedzīvotāja Vija stāstīja, ka tieši šogad smaka jūtama biežāk un ir neciešamāka nekā agrāk.

"Naktī logu nevar atvērt.

Ja mēs logu atveram nakts sākumā, naktī pēkšņi ir tāda smaka, ka tu vienkārši... ir vemšanas reflekss.

Tāpat, kad bērnus ved uz skolu, — no rīta atved, nevar bērnu no mašīnas izcelt, jo tā smaka ir šausmīga," sacīja Vija.

Arī Biržu iedzīvotāja Ruta uzsvēra, ka smaka ir ļoti nepatīkama un atstāj ietekmi arī uz veselību: 

"Tad, kad ir bezvējš, ārā vienkārši nav iespējams iziet no mājas, jo tad dvinga stāv, nevaru savādāk nosaukt to visu. Nav pat ko elpot cilvēkam.

Man ir bijis pat tā, ka man sāp visi vaigu kauli un acis asaro no tās vircas smakas.

Kur es varu [likties]? Māju uz riteņiem neuzliksi, neaizbrauksi nekur projām."

Vircas izvešana šogad bijusi apgrūtināta

"Miķelāni bekons" gadā saražo apmēram 70 tūkstošus tonnu šķidrmēslu. Tos izmanto vietējie lauksaimnieki savu lauku mēslošanai. Zemnieki vircu no uzņēmuma izved divas reizes gadā – pavasarī un rudenī, bet šogad pavasara izvešana ieilga vairāku mēnešu garumā.

Vietējie iedzīvotāji vaino lauksaimniekus, kuri vircas vešanu un liešanu neesot veikuši operatīvi, bet gan ar pārtraukumiem.

Viens no zemniekiem, kas savu lauku mēslošanai izmanto vircu, ir saimniecības "Upeslīči" īpašnieks Andrejs Lisjonoks. Šopavasar viņš vircu veda 19 dienas, bet ar pārtraukumiem.

"Pirmkārt, bija svētku dienas – Lieldienas, un mums nav atļauts, mēs tad nevedam. Otrkārt, mums bija ceļi aiztaisīti vienu brīdi. Mēs nevarējām tikt ne uz lauka, ne uz ceļa, nekur. Ļoti svarīga lieta – tie ir laika apstākļi. Mēs varam sākt darbu, bet, ja sākas lieti, mēs apstājamies.

Faktiski mēs jau tā strādājam diennaktīm, tiešām – kas ir iespējams, to no savas puses mēs jau darām,"

skaidroja Lisjonoks.

Uzņēmums sola risināt situāciju

Jēkabpils novada pašvaldībā uzsvēra, ka nekādi pārkāpumi neesot konstatēti, bet runa ir par attieksmi pret iedzīvotājiem.

Biržciemieši atzina, ka būtu ar mieru paciest smaku divas līdz trīs nedēļas pavasarī un tikpat daudz – rudenī, ja iepriekš par vircas izvešanu tiktu saņemta informācija.

Uzņēmuma SIA "Miķelāni bekons" valdes priekšsēdētājs Ilvars Strazdiņš apņēmies risināt situāciju: 

"Mēs no savas puses pakontrolēsim, lai virca tiek vesta pa blokiem, pa masīviem.

Kad visi zemnieki konkrētajā brīdī ir konkrētajā vietā. Līdz ar to, ja tai vietā ved vircu, tad pāris dienas smird tanī vietā, pēc tam viņš tiek pabeigts, tur atpakaļ neviens neatgriežas. Līdz ar to tiks nomēsloti lauki, smakas būs īslaicīgas vienā vietā."

Iedzīvotāji saņēma solījumu, ka turpmāk tiks paziņota informācija par plānotajiem vircas izvešanas periodiem.

Vēl viens problēmas risinājums ir vircas pārstrāde uz vietas. Uzņēmumā "Miķelāni bekons" solīja meklēt veidus, kā iegūt atbalstu ražotnes izveidei, lai no vircas varētu ražot biometānu vai elektrību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti