Dienas ziņas

Domā par sabiedriskā darba rezultātu uzlabošanu

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Bijušajā izgāztuvē Liepājā atrod karavīra kapa krustu

Liepājā bijušajā izgāztuvē atrod vācu karavīra kapa krustu

Liepājas muzeja krājumu papildinājis kāda vācu karavīra kapa krusts no Pirmā pasaules kara laikiem. Tas uziets Zirgu salā, kur agrāk atradās Liepājas atkritumu izgāztuve, un vēstures pētnieki pieļauj, ka atradums ir viena no retajām vēstures liecībām, kas saglabājušās no padomju gados izpostītajiem vācu karavīru apbedījumiem Ziemeļu kapsētā.   

Pirmie, kas pamanīja šo krustu Zirgu salā, iespējams, bija putnu vērotāji. Viņi tā fotogrāfiju publicēja vietnē "Facebook".

"TV Kurzeme" mēģināja ar šiem cilvēkiem sazināties, bet viņi komentēt neko nevēlējās, tāpēc krustu "TV Kurzeme" devās meklēt paši un arī veiksmīgi atrada – starp atkritumiem.

Tagad daļēji sakoptā Zirgu sala padomju gados bija Liepājas atkritumu izgāztuve, kur nonāca viss liekais un nevajadzīgais.

Izrādās, par tādu uzskatīts arī 1918. gada 1. novembrī mirušā vācu karavīra Gerda Leves kapa krusts. Vēstures pētnieki pieļauj, ka tas uz izgāztuvi atvests no Liepājas Ziemeļu kapsētas, kur Pirmā pasaules kara laikā apbedīti 487 vācu karavīri. No šiem apbedījumiem līdz mūsdienām saglabājušās tikai dažas fotogrāfijas, 1917. gadā zīmēts kapsētas labiekārtošanas plāns, kā arī centrālais piemineklis un daži krusti.

"Kapi cieta 1944. gadā bombardēšanā, jo te blakus ir osta, un kāda bumba arī netrāpīja ostā, nokrita kapos. Ir arī stāsti no radiniekiem, ka te ir zārki lidojuši pa gaisu, kad bumbas kritušas pa tiešo," stāstīja vēstures pētnieks Ivars Ķupis.

Tomēr pilnībā vācu karavīru apbedījumus šeit iznīcināja vēlāk – padomju okupācijas laikā.

"Pienāca 1945. gads, kad Latvijas teritorijā vācu kapus vairs neapsaimniekoja Vācu brāļu kapu komiteja, viņi te netika, un tie kapi tika izmantoti citām vajadzībām – tika pārapbedīti pāri citi cilvēki," stāstīja Ivars Ķupis.

Deviņdesmito gadu vidū dažus vācu karavīru krustus, ko atrada krūmos kapsētas tuvumā, novietoja pie centrālā kapsētas pieminekļa, pārējie joprojām pazuduši.

"Daļa atrodas tepat zemē aprakti, daļa aizceļojuši, arī iebūvēti māju pamatos utt. Skarbi. Mēs Liepājā neesam unikāli. Arī citās Latvijas pilsētās tiek atrastas kapu plāksnes, ieliktas ceļu pamatos utt.," atzina Ivars Ķupis.

Bijušajā atkritumu izgāztuvē atrastais krusts nodots Liepājas muzeja krājumā, kas laika gaitā no izzudušām kapavietām savācis gan senus dzelzs krustus, gan vēsturiski vērtīgas koka kapu zīmes, kā arī unikālu vikingu laiku kapakmeni. Vācu karavīra kapa krustu pagaidām gan nav paredzēts izlikt apskatei.

Liepājas muzeja krājuma glabātāja Antra Brakše skaidroja, ka, ja muzejā, "piemēram, taptu izstāde par 1. pasaules karu, tad mēs to varētu izstādīt. Mums ir arī paziņojums, ka karavīrs miris no plaušu karsoņa un arī tiek tur, Ziemeļu kapos, apglabāts. Tad veidojas stāsts ar liecībām, kas tiešām ir bijis."

Par krājumā paņemto krustu un vācu karavīru kapiem muzeja darbiniekiem vēl esot pārāk maz informācijas, tāpēc priekšā pētnieciskais darbs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti