4. studija

Vai bez pajumtes palikusī Natālija atgriezusies Biķernieku mežā?

4. studija

4. studija. Donori reģionos un sociālā māja ar salūzušu pacēlāju

5 mēnešus sociālajā mājā nestrādā pacēlājs

Salauzta pacēlāja dēļ sociālā nama iedzīvotāji Rīgā mēnešiem jūtas iesprostoti; pašvaldība norāda – iekārta lietota nepareizi

Sociālajā dzīvojamā mājā Rīgā, Emmas ielā, jau gandrīz pusgadu ir salūzis pacēlājs. Līdz ar to četriem pirmā stāva iedzīvotājiem, kuri lieto ratiņkrēslus, ir liegta brīva pārvietošanās. Invalīdu un viņu draugu apvienības "Apeirons" vadītājs Ivars Balodis Latvijas Televīzijas raidījumam "4. studija" uzsvēra, ka vairākus mēnešus pēc kārtas nenodrošināt iespēju izkļūt no mājas ir klajš cilvēktiesību pārkāpums. 

Jau kopš jūnija sociālajā dzīvojamā mājā Emmas ielā 3 četri cilvēki – kā viņi paši saka – ir iesprostoti, jo bez citu palīdzības ārā netiek. 

Ritas, kuras meita par notikušo ziņoja raidījumam "4. studija", dzīvoklis atrodas pirmajā stāvā. Savās ikdienas gaitās viņa ir pieradusi doties patstāvīgi, bet tad, kad jūnijā atklājās, ka nestrādā pacēlājs, kas noved ratiņkrēslu līdz ārdurvīm, Ritai dzīvi nācies pakārtot iespējamiem palīgiem. 

"Vasarā man aprūpētāja palīdzēja tik augšā, lejā," teica Rita. "Kad atbrauc asistents, meita ar znotu, tie palīdz. Viens pats tu netiec ārā."

Savukārt Anatolijs pastāstīja, ka viņa 18 gadus vecajai māsai ar īpašām vajadzībām, kura ir guloša, pastaigas ārā šovasar diemžēl izpalika: "Ar rokām viņu varētu vēl pacelt, bet bez cita cilvēka palīdzības to diezgan grūti izdarīt, jo viņa ir fiziski smaga."

Ritas kundze reizēm cenšas pati saviem spēkiem tikt lejā, tomēr kāds, kurš pārceļ ratiņkrēslu, līdzās ir vajadzīgs. Mājas 1. stāvā mīt četri cilvēki, kuriem ikdienā nepieciešams pacēlājs. Gan Anatolijs, gan Ritas kundzes meita ir rakstījuši un informējuši atbildīgās institūcijas, ka tik svarīgā palīgierīce sociālajā mājā nedarbojas. 

"No Rīgas domes Labklājības departamenta saņēmu atbildi, ka šajā namā pacēlāju izmantoja pret noteikumiem, izmantoja cilvēki elektriskajā ratiņkrēslā un ar skūteriem," atklāja Anatolijs.

"Tas bija ļoti interesanti redzēt to teikumu par skūteriem, jo neviens, protams, neizmanto skūterus, lai paceltu ar pacēlāju."

"4. studija" satika arī kundzi elektriskajā ratiņkrēslā, kura šeit nāk uz nodarbībām dienas centrā un kam visi pārmet pacēlāja sabojāšanu, jo elektriskais ratiņkrēsls šim pacēlājam ir par smagu. 

Gaļina nepiekrita, ka būtu salauzusi pacēlāju, un skaidroja: "Zvanīju meistaram, viņš pateica, ka nedrīkst uzbraukt uz pacēlāja, ja svars ir vairāk par 250 kilogramiem. Es sveru kādus 70–75 kilogramus, rati sver ap 100–120 kilogramu. 250 kilogrami nekādi nesanāk."

"Apeirons": Nama iemītnieki pie notikušā nav vainīgi

Vienā no rakstiskajām atbildēm ir solīts, ka tiks uzstādīts jauns pacēlājs, taču līdz šim meistari aplūkot un novērtēt situāciju bijuši vien īsi pēc tam, kad ierīce izgājusi no ierindas. Dienā, kad bija zināms, ka uz sociālo māju dodas "4. studija", lietas sākušas virzīties uz priekšu. Rīgas domes (RD) Sociālā dienesta Klientu servisa nodaļas vadītāja Lita Brice raidījumam skaidroja, ka

vecais pacēlājs vairs remontēts netikšot, bet uzstādīs jaunu – ar 300 kg celtspēju. 

"Sazinoties ar Mājokļu un vides departamentu noskaidrojām, ka cenu aptauja jau ir izsludināta. Tas nozīmē, ka tuvākajā laikā sāksies jauna pacēlāja uzstādīšana atbilstoši šīs mājas iedzīvotāju vajadzībām," sacīja Brice.

Lai arī pacēlājs uzstādīts 2007. gadā un savu mūžu nokalpojis, Sociālā dienesta pārstāve tomēr vairākkārtīgi uzsvēra – iedzīvotāji esot paši vainīgi, ka salauzuši. 

Tikmēr apvienības "Apeirons" valdes loceklis Ivars Balodis norādīja, ka nama iemītniekus notikušajā vainot nevajadzētu: "Bieži vien mēs kaut kādās vides pieejamības neizdarībās mēģinām vainot pašus cilvēkus: jūs nezinājāt, jūs nesapratāt, jūs esat vainīgi, jums jāmaksā. Cilvēks nav vainīgs pie tā, ka kaut kāds tehniskais risinājums nestrādā, vai, izmantojot valstij atbilstošus noteiktus palīglīdzekļus, tu esi kaut ko pārkāpis.

Tu nevari nosvērties pie katra pacēlāja un zināt tā pacēlāja kravnesību vai vēl kaut ko."

Balodis uzskata – ja invalīdiem vairākus mēnešus pēc kārtas nav nodrošināta iespēja izkļūt ārpus mājas, tas ir klajš cilvēktiesību pārkāpums. Ilgais pacēlāja nomaiņas laiks pierāda, ka šī problēma nav atbildīgo iestāžu prioritāšu sarakstā.

"Liekas – pagaidiet drusciņ, vēl mēnesi, divus, trīs. Mums tak ir iepirkums, procedūras, viss pārējais, bet tikmēr tā dzīve iet uz priekšu, un mēs tos cilvēkus pieradinām pie tā, ka tu esi nevarīgs, nespējīgs un tev nav iespējas neko plānot un darīt," atzina Balodis. "Tā ir tā realitāte, kādā mēs "iedzenam cilvēkam naglu", ka viņš ir otrās šķiras cilvēks."

Tomēr Emmas ielas sociālās mājas iedzīvotāji saglabā optimismu un cer, ka Rīgas domes atbildīgās institūcijas līdz Ziemassvētkiem sagādās jauno pacēlāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti