Ziemā bērnu nodaļas ir pilnākas - mazie biežāk slimo vai gūst traumas. Slimnīcās Vidzemē aptuveni 70-80% bērnu palātā blakus ir arī viens no vecākiem vai bērna pārstāvis.
"Lielākā daļa nodaļa pacientu ir gados jauni bērniņi, jo, ja nāk padsmitgadnieki, tad visbiežāk lieli bērni nodaļā izvēlas gulēt vieni paši," stāstīja Vidzemes slimnīcas pārstāve Agnija Upīte.
"Lielākā daļa, kas ir līdz pieciem gadiem, tur gandrīz visi paliek pie mazuļiem, jo lielāks bērns, jo retākas ir tās reizes. No 14 gadu vecuma bērni biežāk paliek vieni paši," stāstīja Cēsu klīnikas sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Valnere.
Ierodoties slimnīcā ar mazgadīgu bērnu, par tādu lietu kā ēšana, vecāki nedomā. Tā arī pusotrgadīga bērna mamma Inga, kuras vārds ir mainīts, Latvijas Televīzijai stāstīja, ka slimnīcā iestājusies vakarā; neviens par ēdināšanu viņai nav teicis. Brokastis pasniegtas no rīta, bet tikai viena porcija - bērnam. Un tikai tad pateikts, ka par pašas ēšanu būs jārūpējas pašai.
"Vienu pašu tik mazu bērnu palātā negribēju atstāt – ņēmu viņu rokās, devos uz kafejnīcu. Tas bija grūti, jo vienā rokā bija jānes slimais bērniņš (kafejnīca atrodas citā stāvā) un otrā rokā nesu nopirkto ēdienu," stāstīja divu bērnu mamma Inga.
Viņa aprunājusies arī citām slimo bērnu mammām, kuras arī nebija zinājušas par šiem nosacījumiem. Ingai laimīgā kārtā bija līdzekļi, par ko paēst, pēc tam jau arī ģimene piegādāja ēdienu.
Vidzemes slimnīca ir valsts iestāde un tur stāsta, ka valsts apmaksā pacientu ēšanu, kā arī tām mammām, kuras baro ar krūti vai arī bērns dzer maisījumus.
"Faktiskā situācija ir tāda, ka tas bērniņš, atrodoties nodaļā, jūtas slikti un apetīte ir samazinājusies, tāpēc arī tas ēdiens netiek apēsts un visbiežāk tā porcija tiek dalīta uz diviem. Bērns paēd, gan vecāks paēd," pauda Vidzemes slimnīca pārstāve.
Veselības ministrijā skaidroja, ka šāda situācija izveidojusies finanšu trūkuma dēļ un pavadošās personas, kuras uzturas kopā ar bērnu slimnīcā, var par maksu izmantot slimnīcas kafejnīcu vai ēdnīcu.
"Ēdināšanas izmaksas bija viena no izmaksu sadārdzinājuma pozīcijām, kam pērn nācās pieprasīt papildu finansējumu no valsts budžeta, lai ēdināšanas tarifs atbilstu reālajām izmaksām. Ēdināšanas nodrošināšanai slimnīcās tika palielināts finansējums no 5 eiro uz 7 eiro dienā," skaidroja ministrijā.
Citādāka situācija ir pašvaldības medicīnas iestādēs, piemēram, Cēsīs, kur konkrētos gadījumos pavadošām personām arī ir iespējams saņemt bezmaksas ēdienreizes. Daļu no izmaksām sedz slimnīca, kā arī tiek vērtēts, kā pārdalīt citu finansējumu.
"Ārsts lemj par to, vai ir medicīniskas indikācijas vecāku palikšanai pie bērna, lai saņemtu arī valsts atmaksātu ēdienreizi.
Ļoti daudzos gadījumos tas arī tā ir, jo vecāku klātbūtne palīdz gan fiziski, gan emocionāli, un bērni ātrāk atveseļojas," skaidroja Cēsu klīnikas sabiedrisko attiecību speciāliste.
Organizācijā "Mammām un tētiem" stāstīja, ka vairums vecāku zina, ka viņiem būs pašiem jārūpējas par ēdināšanu slimnīcās, tāpēc pēdējā laikā sūdzības par šo jautājumu saņemtas nav.