4. studija

Vai Rīgas sabiedriskā transporta vadītāji, lieki virinot durvis, saldē pasažierus?

4. studija

Vai tiks atjaunota novembrī slēgtā dzelzceļa pārbrauktuve Vecmīlgrāvī?

Kāpēc simtiem cilvēku, lai izmantotu "eParaksts mobile", jāiegādājas jauns telefons?

«eParaksts mobile» vairs nedarbojas vecāko modeļu viedtālruņos

Gada nogalē īsi pirms Ziemassvētkiem, iespējams, daudziem paslīdēja garām nepamanīts "Latvijas Valsts radio un televīzijas centra" (LVRTC) aicinājums atjaunot "eParaksts mobile" lietotni uz jaunāko versiju, jo "iepriekšējās versijas pēc 26. decembra plkst.22 vairs nenodrošinās e-Identitātes apliecināšanu un dokumentu parakstīšanu, kā arī darījumu apstiprināšanu internetbankās".  Bet nelielai daļai lietotāju ar veco viedtālruņa operētājsistēmu "eParaksts mobile" vairs nav pieejams, noskaidroja "4. studija".

Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā "4. studija" vērsās skatītāja Laine Šildere, kura izmanto 2016. gada viedtālruni ar operētājsistēmu "Android 7.0".

"Mēģināju atjaunināt "eParaksts mobile" lietotni, taču pēkšņi parādās, ka šī lietotne telefonā vairs nedarbojas. Sanāk, ka veiktās izmaiņas spiež mani iegādāties jaunu telefonu. Vai tas ir samērīgi un normāli?" pauda Laine.

 "eParaksts" uzturētāji Lienei norādīja, ka

lietotne darbosies tikai tad, ja telefonā būs jaunāka – 8.0 – operētājsistēma, taču konkrētais telefona modelis neļauj to atjaunināt.

Tātad – kaut arī telefons pilda visas citas nepieciešamās funkcijas, lai izmantotu "eParakstu", Lainei nu ir jāiegādājas jauns aparāts.

Iemesls drošība

Latvijas Valsts radio un televīzijas centra Korporatīvās komunikācijas vadītāja Vineta Sprugaine norādīja, ka uzturēt telefonus tehniski labā kārtībā, tostarp arī ar aktuālo operētājsistēmu, ir drošības jautājums, jo mūsdienās telefonos tiek veiktas dažādas darbības, un "e-paraksts ir viena no nopietnākajām".

"Ja operētājsistēma netiek uzturēta, šajā gadījumā "Android 7.0" [netiek uzturēta] jau piecus gadus, tad arī mēs nedrīkstam ļaut iedzīvotājiem izmantot drošu e-paraksta rīku ar iekārtu, kas ir nedroša," uzsvēra Sprugaine.

"Es varētu salīdzināt – mašīna, kurai piecus gadus nav tehniskās apskates. Tīri teorētiski tā brauc, bet kaut kas tai nedarbojas – vai tās būs bremzes, vai kādā brīdī motors uzvārīsies, vai cita ķibele notiks! Šeit ir jāsaprot, ka tas ir paša cilvēka drošības jautājums," sacīja Sprugaine.

"Android 7.0" operētājsistēma tika izdota 2016. gadā, un jau pēc trīs gadiem – 2019.gadā – "Android" beidza tās uzturēšanu. Latvijas Valsts radio un televīzijas centrā skaidroja, ka iedzīvotāji tika informēti, ka no 2022. gada drošības apsvērumu dēļ e-parakstu ar šo operētājsistēmu nevarēs izmantot.

"Šobrīd mēs runājam mazāk nekā par 1% "eParaksts mobile" lietotāju, kuriem ir šādi viedtālruņi, un es nevaru teikt, ka tagad masveidā pie mums vērstos, ka tas nedarbojas, jo mēs runājam par dažiem simtiem cilvēku, kuri, iespējams, ir instalējuši un neizmanto, un nav saskārušies ar šo situāciju," atzina Sprugaine.

Nākotnē problēmas arī "Android 8.0" lietotājiem

Šobrīd "eParaksts mobile" ir 320 000 lietotāju, no kuriem nedaudz jaunāku, tomēr principā arī vecu – "Android 8.0" – versiju lieto 2% iedzīvotāju, kuriem arī jārēķinās, ka būs jāsaskaras ar līdzīgu situāciju kā tiem, kuru telefonos ir vai bija 7.0 operētājsistēma.

Vēl nevar nosaukt precīzu termiņu, kad beigs darboties arī "Android 8.0" versija, bet tās uzturēšana tiks izbeigta šogad, un tad, visticamāk, tuvākajā laikā arī tās lietotāji telefonā parakstīt dokumentus vairs nevarēs.

"Šobrīd tā tiek uzturēta, viss kārtībā, bet, līdzko šī uzturēšana beigsies, tad mūsu drošībnieki un tehniskie cilvēki vērtēs, kādas ievainojamības var būt, un,

ja mēs redzam, ka tas ir kritiski, tad arī, visdrīzāk, mēs arī beigsim atbalstu šai versijai," sacīja Sprugaine. 

"Es tomēr aicinātu iedzīvotājus, kam ir 7.0 un 8.0 versija "apdeitoties" uz jaunākām versijām, jo tas tiešām primāri ir drošības jautājums, un tas nav tikai stāsts par e-parakstu. Jebkādi dati no "caura" telefona, ievainojama, var noplūst," norādīja Sprugaine.

LVRTC pārstāve atgādināja, ka katram iedzīvotājam bez maksas ir pieejami divi rīki: eID karte, kuru lieto datorā, un mobilajās ierīcēs izmantojamais "eParaksts mobile". Tiek strādāts pie jaunas aplikācijas izstrādes, lai datoru varētu ērtāk savienot ar eID karti, jo šobrīd tam ir vajadzīgs eID kartes lasītājs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti