Viltvāržu īsziņām pērn noticējuši vairāki simti iedzīvotāju; izkrāpti ap 375 000 eiro

2023. gadā trešais izplatītākais krāpšanas veids uzreiz pēc krāpnieciskiem telefonzvaniem un investīciju krāpšanām bijusi smikšķerēšana jeb krāpniecisku īsziņu sūtīšana, informēja Valsts policija (VP). Pērn tādējādi apkrāpti vismaz 394 iedzīvotāji, kuriem izkrāpti kopumā vairāk nekā 375 600 eiro. Arī šogad viltus īsziņu sūtītāji ir aktīvi un novērots jauns krāpšanu vilnis – noziedznieki sūta īsziņas Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vārdā.

VP šogad saņēmusi informāciju no iedzīvotājiem, kuriem noziedznieki nosūtījuši īsziņas VID vārdā par to, ka esot sagatavots nodokļu pārmaksas dokuments par pērno gadu. Šai īsziņai tiek pievienota krāpnieciska saite, kas nesakrīt ar VID oficiālo vietņu adresēm. Noziedznieki vēlas, lai īsziņas saņēmējs krāpnieciskajā interneta vietnē ievada savus bankas kontu datus, tādējādi nododot tos krāpnieku rīcībā. Kā sūtītāja vārds tiešām uzrādās "VID", bet jāatceras, ka krāpnieki ar numuru viltošanas tehnoloģijām pavisam vienkārši spēj atdarināt praktiski jebkuru uzņēmumu un valsts iestāžu nosaukumus un tālruņa numurus. 

VID atgādinājis, ka ar iedzīvotājiem nekad nesazinās īsziņu veidā.

Ja ir aizdomas par krāpniecību:

  • ieteicams sazināties ar konkrēto iestādi vai uzņēmumu, izmantojot oficiālajā mājaslapā norādīto tālruņa numuru;
  • nedrīkst ievadīt savus bankas kontu datus apšaubāmās interneta vietnēs un jebkādā citā veidā nodot tos trešo personu rīcībā;
  • ja izkrāpta nauda, par to pēc iespējas ātrāk jāpaziņo savai bankai un jāvēršas ar iesniegumu tuvākajā Valsts policijas iecirknī.

Kā norādīja VP, joprojām aktuāli ir arī citi īsziņu krāpšanu veidi, tostarp kopš 2023. gada otrās puses reģistrēti gadījumi, kad īsziņas sūtītājs uzdodas par sūtītāja bērnu, informējot par it kā salūzušu telefonu, un vēlāk saziņas laikā lietotnē "WhatsApp" prasa pārskaitīt naudu. Citkārt īsziņas sūtītājs, kas uzdodas par bērnu, raksta, ka esot cietis ceļu satiksmes negadījumā, lūdzot viņam steidzami pārskaitīt naudu.  

Vēl joprojām ir populāras krāpšanas piegādes dienestu vārdā. Krāpnieki izmanto ne vien "Omniva" un "DPD" viltus mājaslapas, bet arī "DHL", "UPS", Latvijas Pasta un citas. Sākot no 2023. gada pavasara, iedzīvotāji masveidā sāka saņemt īsziņas par administratīvā soda apmaksu. Tāpat fiksētas viltus īsziņas par pozitīvu HIV testu e-veselība vārdā un īsziņas ar uzaicinājumu ierasties tiesas sēdē. 

"Lai arī "leģendu" ir daudz, noziedznieku mērķis ir viens un metodes ir līdzīgas. Atverot ļaundabīgo saiti, tiek atvērta interneta vietne, kas oficiāli atveido kādu oficiālo vietni, kā Latvija.lv vai citu.

Personai tiek piedāvāta iespēja autorizēties, pēc kā apstiprināt pieeju ar SMART-ID piekļuves kodiem, tādējādi nauda tiek pārskaitīta uz "naudas mūļa" kontu," skaidroja VP, aicinot iedzīvotājus kritiski izvērtēt jebkuru saņemto informāciju – vienmēr pārbaudīt, vai atsūtītā saite vienmēr pilnībā sakrīt ar iestādes vai uzņēmuma oriģinālo vietnes adresi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti