Slimnīcās pieaug Covid-19 pacientu skaits; kāpj arī gripas izplatība

Latvijā pieaug Covid-19 izplatība, arvien vairāk pacientiem nonākot arī slimnīcā. Sākusies arī A tipa gripas vīrusa cirkulācija un nedaudz pieaug gripas izplatības intensitāte, liecina pagājušās nedēļas monitoringa dati.

Kovids – joprojām dominējošā infekcija

Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) informēja, ka pagājušajā nedēļā reģistrēti laboratoriski apstiprināti 183 jauni Covid-19 gadījumi, kas ir par 45 gadījumiem vairāk, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu.

Nedēļas laikā veikti 615 laboratoriskie testi (nedēļu iepriekš – 486 testi). Pozitīvo testu īpatsvars saglabājies vidēji augsts – 29,8% (nedēļu iepriekš – 28,4%). Tas liecina, ka

Covid-19 infekcija joprojām ir dominējošā citu augšējo elpceļu infekciju vidū.  

Palielinās stacionēto skaits

Otro nedēļu pēc kārtas ar SARS-CoV-2 inficēto pacientu skaits slimnīcās turpināja palielināties. Oktobrī (no 2. līdz 22. oktobrim) pacientu skaits ar Covid-19 infekciju bija vidēji 76 nedēļā, bet iepriekšējā nedēļā stacionēti ar SARS-CoV-2 vīrusu inficēti 213 pacienti (nedēļu iepriekš – 154 pacienti). Viņu vidū ir pacienti, kuri inficējušies slimnīcās, ārstējoties no citām slimībām.

Iepriekš līdzīgs stacionāro pacientu skaits ar Covid-19  infekciju reģistrēts no šā gada sākuma līdz martam.

Smagā stāvoklī esošo pacientu skaits stacionāros nepalielinās – tie joprojām bija divi pacienti.

Reģistrēti septiņi nāves gadījumi Covid-19 pacientiem (nedēļu iepriekš – 11) vecuma grupā 50–90+ gadu, no tiem Covid-19 kā pamata diagnoze bija noteikta trim pacientiem.  

Infektologs Uga Dumpis brīdina, ka slimnīcās jau sācies kovida uzliesmojums. Ārstējot ko citu, pacienti inficējas arī ar kovidu. Tas nozīmē gan ārstēšanu, gan to, ka jāatliek izrakstīšanās uz mājām. 

"Gribu vairāk aktualizēt gripas vakcīnu – visiem, bet vairāk tiem, kas grasās pieteikties uz operāciju, uz plānveida manipulācijām," aicināja Dumpis.

Pērn gripa un kovids uzliesmoja vienlaikus. Šogad gripas epidēmiju prognozē janvārī.

Palielinās gripas intensitāte

Turpinot akūto elpceļu infekciju monitoringu, Latvijā iepriekšējā nedēļā vidējā gripas izplatības intensitāte nedaudz palielinājusies. Ģimenes ārstu praksēs reģistrēti 11 klīniskie gripas gadījumi jeb vidēji 15,3 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju (iepriekšējā nedēļā – 11,3 uz 100 000 iedzīvotāju).

Visbiežāk gripas gadījumi reģistrēti Ventspilī, Daugavpilī un Rīgā. Augstākā saslimstība reģistrēta vecuma grupā 0–4 gadi.   

Pagājušajā nedēļā stacionāros 97 pacienti tika testēti uz gripu, sešos (6,2%) gadījumos tika konstatēts pozitīvs rezultāts, četros  gadījumos noteikta A tipa gripa. Savukārt Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Nacionālā mikrobioloģijas references laboratorija apstiprināja A tipa gripas vīrusu divos paraugos.  

Dominējošais kovida paveids – omikrons

Saņemtie dati no notekūdeņu monitoringa par Covid-19 izplatību uzrāda, ka Latvijā līdzīgi kā citur Eiropā dominē gan SARS-CoV-2 vīrusa Omikrona varianta XBB.1.5 apakšlīnija, gan EG.5 paveida klātbūtne. Omikron XBB.1.5 apakšlīnijas pieaugums konstatēts Salaspilī un Limbažos, toties EG.5 paveida pieaugums konstatēts Rīgā, Jūrmalā, Ventspilī, Rēzeknē, Jēkabpilī, Tukumā, Bauskā, Saldū un Talsos. 

Lielākajā daļā Eiropas Savienības (ES) un Eiropas Ekonomiskās zonas (ES/EEZ) gripas izplatība saglabājās līdzīgā līmenī, kāds tika novērots tajā pašā periodā pagājušajā gadā. ES/EEZ līmenī Covid-19 pozitīvo testu īpatsvars saglabājās 20% apmērā, salīdzinoši gripas pozitīvo testu īpatsvars saglabājās zem 2%. 

Lai mazinātu smagas saslimšanas un nāves risku, vakcinācija pret sezonālo gripu un Covid-19 ieteicama ikvienam, tomēr īpaši rekomendēta cilvēkiem, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām norit smagā formā un kuriem ir augsts  komplikāciju risks.

Šajā sezonā pret gripu ar valsts apmaksāto vakcīnu ir vakcinējušies vairāk nekā 59 tūkstoši iedzīvotāju, bet pret Covid-19 – vairāk nekā 11 tūkstoši iedzīvotāju. 

Vakcināciju pret gripu un Covid-19 var saņemt vienā vakcinācijas reizē.  

Šogad valsts apmaksātas vakcīnas pret gripu pie sava ģimenes ārsta, vakcinācijas kabinetos vai ārstniecības iestādēs var saņemt iedzīvotāji, kas pieder noteiktām grupām. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti