Pašvaldību likums nosaka, ka pašvaldībām turpmāk nav izvēles veidot vai neveidot pašvaldības policiju.
Vienlaikus likuma grozījumos tiek ņemts vērā, ka pašvaldību vajadzības un iespējas ir dažādas. Likumprojekts paredz vairākas iespējas, kā izveidot pašvaldības policiju – pašvaldība var to izveidot pati, pašvaldība var izveidot kopīgu pašvaldības policiju ar citu pašvaldību vai arī pašvaldība Valsts pārvaldes iekārtas likumā noteiktajā kārtībā deleģē visus pašvaldības policijas uzdevumus citai pašvaldībai.
Gadījumos, kad izveidotā pašvaldības policija, piemēram, ārkārtas situācijā, ar saviem cilvēkresursiem vai materiāltehnisko nodrošinājumu nevarēs patstāvīgi nodrošināt kāda uzdevuma izpildi pilnā apjomā,
pašvaldība atsevišķu pašvaldības policijas uzdevumu varēs deleģēt citai pašvaldībai, noteikts likumprojektā.
Šādā veidā tiks novērsta arī problēma, ka pašvaldības policijas darbinieks pilda pienākumus un var izmantot ar likumu piešķirtās tiesības tikai tās pašvaldības administratīvajā teritorijā, kurā pieņemts darbā.
Iekšlietu ministrijā uzskata, ka pašvaldības policijas izveide administratīvajās teritorijās, kurās tās līdz šim nebija, veicinās dzīvošanai, tūrismam, atpūtai un citām aktivitātēm labvēlīgāku un drošāku vidi, radīs jaunas darbavietas, kā arī novērsīs Valsts policijas un pašvaldības policijas funkciju dublēšanos.